شروع توزیع کتب درسی ، فروش اجباری لوازم التحریر همراه کتب، ممنوع

به گزارش مجله زیبایی زندگی، توزیع کتب درسی دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم نظری از ابتدای هفته در استان های سراسر کشور به جز تهران و البرز شروع گردیده است.

شروع توزیع کتب درسی ، فروش اجباری لوازم التحریر همراه کتب، ممنوع

به گزارش مجله زیبایی زندگی، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی هر ساله 140 میلیون جلد کتاب آموزشی در 1200 عنوان را آماده و چاپ می نماید. البته تدوین و چاپ کتب درسی از سال 90 و همزمان با تغییر نظام آموزشی 3-3-6 وارد فاز جدیدی شد و هر سال کتب درسی دو پایه تغییر و نونگاشت شدند که امسال تغییرات به پایه دوازدهم رسید و به این ترتیب پرونده تالیف کتب نونگاشت بسته شد و به گفته سرپرست این سازمان تا سال 1400 کتاب جدید التألیفی نخواهیم داشت؛ البته سازمان پژوهش موظف است هر پنج سال یکبار یک بازنگری بر کتب داشته باشد.

سازمان پژوهش در سال 94 برای نخستین بار ثبت نام و توزیع الکترونیکی کتب درسی را به صورت آزمایشی از مقطع پیش دانشگاهی آغاز کرد و بتدریج آن را به سایر پایه ها تعمیم داد. به طوری که امسال ثبت نام کتب درسی دوره ابتدایی، پایه های یازدهم و دوازدهم فنی و حرفه ای و کاردانش، پایه های یازدهم و دوازدهم رشته معارف اسلامی و پایه های هشتم و نهم کتاب های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش آموزان استعدادهای درخشان به صورت اینترنتی انجام شد.

ثبت نام کتب درسی در امسال از هشتم اردیبهشت ماه برای گروه های یاد گردیده آغاز و مدتی پیش به اتمام رسید و تنها برای کلاس اولی ها تا 20 شهریور ادامه دارد.

آنطور که سید حسین طلایی زواره، معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره استانداردهای چاپ و استفاده از مواد اولیه ایرانی می گوید، در پروسه چاپ کتب هم از کاغذ ایرانی و هم خارجی استفاده می گردد و استانداردهای کاغذ باید به گونه ای باشد که به کیفیت کتب لطمه وارد نکند.

وی گفته بود: به شرکت های تولیدنماینده کتب توصیه نموده ایم از کاغذها و سایر اقلام ایرانی استفاده نمایند و از برخی استانداردهای قابل اغماض در کاغذهای ایرانی چشم پوشی نمایند و اجازه دهند تا شرکت های داخلی به کیفیت کاغذهای خود بیافزایند.

با اتمام مراحل آماده سازی و چاپ سپاری، توزیع کتب درسی دوره متوسطه اول و دوم نظری به جز در تهران و البرز در کتابفروشی های سراسر کشور از ابتدای هفته آتی آغاز گردیده است و کتب تهرانی ها و البرزی ها نیز از 13 شهریور روانه کتابفروشی ها خواهد شد.

طبق اعلام تورانی، سرپرست سازمان پژوهش، امسال علیرغم نوسانات اقتصادی، رشد قیمتی کتب درسی پنج درصد بوده و فروشندگان کتب درسی موظف هستند نرخ مصوب پشت جلد کتب را از دانش آموزان دریافت نمایند. همچنین به دانش آموزان توصیه می گردد کتاب های مورد احتیاج خود را صرفا از کتابفروشی های معتبر و با قیمت مصوب درج گردیده در پشت جلد آن تهیه نمایند.

به گزارش مجله زیبایی زندگی و طبق اعلام سازمان پژوهش، کتابفروشان موظفند برابر با آیین نامه فروش و توزیع کتاب های درسی، ارائه خدمت نمایند. آنها موظف اند لیست قیمت کتاب های درسی را در معرض دید همگان قرار دهند.

این در حالیست که فروش نوشت افزار به همراه کتاب درسی بدون درخواست و مطالبه مشتری ممنوع است.

هرگونه تخلف و یا شکایت از کتابفروشی ها را به شماره های 88301481-021 و 88823140-021 و 88490220-021 اطلاع رسانی نموده و یا به صورت مکتوب به شماره 88309266-021 نمابر کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آبان 1397 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 24

به "شروع توزیع کتب درسی ، فروش اجباری لوازم التحریر همراه کتب، ممنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع توزیع کتب درسی ، فروش اجباری لوازم التحریر همراه کتب، ممنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید