آمادگی رهبران الجزایر و فرانسه برای مذاکره درباره پرونده جنگ الجزایر

به گزارش مجله زیبایی زندگی، روسای جمهوری الجزایر و فرانسه برای همکاری مجدد پیرامون بعضی پرونده های دوجانبه از جمله موضوع جنگ این کشور با فرانسه که دهه هاست موجب بروز تنش علنی و غیر علنی در روابط دو کشور شده، اعلام آمادگی کردند.

آمادگی رهبران الجزایر و فرانسه برای مذاکره درباره پرونده جنگ الجزایر

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به نقل از روسیا الیوم، نهاد ریاست جمهوری الجزایر اعلام نمود، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با عبدالمجید تبون، همتای الجزایری خود تماس تلفنی برقرار نموده و جویای احوال و سلامتی وی شد.

طبق اعلام این منبع، مکرون به تبون اظهار داشته که تمایل دارد به محض بازگشت تبون به کشورش همکاری ها را درمورد پرونده های مهم مشترک به ویژه در عرصه مالی و مسائل منطقه ای و موضوع استعمار و جنگ الجزایر از سر بگیرد.

تبون نیز از ماکرون تشکر نموده و بر آمادگی خود برای همکاری روی این پرونده ها پس از بازگشت به الجزایر تاکید نمود.

نهاد ریاست جمهوری فرانسه روز چهارشنبه اعلام نموده بود، میخواهد برای حل پرونده جنگ الجزایر اقدامات نمادین انجام دهد اما هرگز عذرخواهی نمی کند.

رئیس جمهوری الجزایر 13 ژوئیه 2020 در مصاحبه با روزنامه لوپوئن فرانسه گفته بود، می خواهد درخصوص مساله جنگ الجزایر اقدامی بکند. وی از ماکرون که به نسل جدید وابسته است و ارتباطی با گروههای فشار ضد الجزایر ندارد، قدردانی کرد.

الجزایر به مدت 132 سال تحت استعمار فرانسه بود و بارها از پاریس خواستار عذرخواهی نسبت به جنایت های ضد بشری در دوران استعمار خود شده است؛ خواسته ای که تا به امروز محقق نشده است و اگر چه روسای جمهوری پیش از ماکرون هرگز اعتقادی به این مساله نداشتند، اما مواضع رئیس جمهوری کنونی فرانسه که پیشتر هم نسبت به ایجاد نظام شکنجه در دوران استعمار الجزائر اذعان نموده است، شاید تا حدودی متفاوت از پیشینیان خود باشد.

خواسته الجزایری ها این است که فرانسه به خاطر 132 سال استعمار و جنایت هایش در آن کشور عذرخواهی کند و تاکید دارند که باید ثروت و آرشیو ملی الجزایر را به این کشور بازگرداند.

جنگ الجزایر اول نوامبر سال 1954 شروع شد؛ 450 هزار سرباز فرانسوی در برابر 25 هزار مبارز الجزایری ایستاده بودند. در این جنگ بیش از یک میلیون تن آواره و مجبور به مهاجرت شدند و مبارزان جنبش نیروی مقاومت الجزایر هم قتل عام شدند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1460

به "آمادگی رهبران الجزایر و فرانسه برای مذاکره درباره پرونده جنگ الجزایر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی رهبران الجزایر و فرانسه برای مذاکره درباره پرونده جنگ الجزایر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید