افتتاح شهرک گلخانه ای 1600 هکتاری در دشت مغان

به گزارش مجله زیبایی زندگی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان اردبیل در توسعه و گسترش شهرک های گلخانه ای در سطح کشور بسیار پیروز عمل نموده است.

افتتاح شهرک گلخانه ای 1600 هکتاری در دشت مغان

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی خانه ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگار از ، عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، در مراسم افتتاحیه 1600 هکتاری شهرک گلخانه ای در پارس آباد مغان گفت: استان اردبیل در توسعه و گسترش شهرک های گلخانه ای در سطح کشور بسیار پیروز عمل نموده است و این نشانگر سعی و اهتمام فراوری کنندگان و بهره برداران و دست اندرکاران بخش کشاورزی این استان است.

او اضافه کرد: زمینه های رشد و شکوفایی بخش کشاورزی و همچنین فراهم آوردن بستر مناسب کار آفرینی دائم و فعال در استان اردبیل بوجود آمده که باید همه دست در دست هم دهیم تا کاری کنیم که کشاورزان در کشت و زرع متحمل ضرر های مالی نشوند و شرایط معیشتی و امرار معاش آنان به مخاطره نیفتد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در سال های گذشته سطح گلخانه های کشور تنها رقم 8800 هکتار را به خود اختصاص می داد و این درحالی است که سال جاری این میزان را به 17 هزار و 400 هکتار رسانده ایم، که این امر بیانگر سعی و اهتمام دست اندرکاران فراوری در رونق این صنعت ارزشمند است.

کشاورز در ادامه سخنان خود اعلام کرد: میزان فراوری محصولات گلخانه ای در طی سال های گذشته تنها 4 الی 5 هزار تن بوده است در حالی که این میزان در حال حاضر بیش از یک میلیون و 400 هزار تن می باشد.

او اضافه کرد: در حال حاضر محصولاتی که در اولویت انتقال به گلخانه و فراوری آن قرار دارند محصولات گوجه فرنگی و خیار و فلفل را شامل می گردد، ولی با توجه به برنامه ریزی هایی که انجام شده است امیدواریم انواع محصولات جالیزی نیز در محیط گلخانه ای فراوری شوند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: برنامه ریزی شده است تا آندسته از گیاهان دارویی که امکان عمل آوری آن ها در فضای باز با مشکلاتی همراه است به محیط گلخانه ای منتقل شوند و همچنین محصولات گران قیمت با صرفه مالی بالا همچون آناناس و پایا را نیز در دستور کار محصولات گلخانه ای داریم.

کشاورز گفت: مطالعات و کار های تحقیقاتی مربوط به انتقال بعضی از محصولات سردرختی همچون انگور، هلو و گلابی نیز به فضای گلخانه ای انجام شده است که امیدواریم بزودی شاهد انتقال این درختان به فضای گلخانه ای باشیم.

او اضافه کرد: کشورعزیزمان در حاضر در بخش کشاورزی با دو مشکل عمده آب و بیکاری روبروست که قطعا می بایست همه مسئولین و دست اندرکاران فراوری و بخصوص بهره برداران و فراوری کنندگان دست در دست هم دهیم تا با مدیریت بهینه در مصرف آب کشاورزی با حداقل آب مصرفی حداکثر محصول را در واحد سطح فراوری نمائیم و از هدر رفت آب کشاورزی جلوگیری نمائیم و رسالت دومی نیز که بر عهده داریم این است که با توسعه شهرک های گلخانه ای زمینه های لازم را برای ایجاد اشتغال جوانان تحصیل نموده و بیکار فراهم آوریم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: همه مسئولین می بایست با نگاه تخصصی به توسعه شهرک های گلخانه ای بستر رشد و شکوفایی این صنعت را فراهم آورند، زیرا هر هکتار گلخانه برای تعداد 10 الی 12 نفر شغل پایدار ایجاد می نماید و بستر مناسبی را برای صادرات انواع محصولات گلخانه ای فراهم می آورند.

ح

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 655

به "افتتاح شهرک گلخانه ای 1600 هکتاری در دشت مغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح شهرک گلخانه ای 1600 هکتاری در دشت مغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید