تحرکات میت رامنی سناتور جمهوری خواه برای استیضاح ترامپ

به گزارش مجله زیبایی زندگی، مجله آمریکایی خبر داده که میت رامنی سناتور جمهوری خواه ایالت یوتا برای افزایش حمایت سناتورهای هم حزبی خود از استیضاح ترامپ تحرکاتی انجام داده است.

تحرکات میت رامنی سناتور جمهوری خواه برای استیضاح ترامپ

به گزارش گروه بین الملل مجله زیبایی زندگی، نشریه ونیتی فِر در گزارشی درباره رسوایی اوکراین گیت و آغاز روند تحقیقات درباره استیضاح دونالد ترامپ، به سراغ مواضع سناتور میت رامنی رفته و از تحرکات این سناتور جمهوری خواه برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا خبر داده است.

رامنی نماینده ایالت یوتا در مجلس سنای آمریکا از معدود سناتورهای جمهوری خواهی بوده است که ترامپ را بابت تماس تلفنی با رئیس جمهور اوکراین و درخواستش برای تحقیق این کشور علیه فساد احتاقتصادی جو بایدن و پسرش محکوم نموده است. او که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 نامزد حزب جمهوری خواه در رقابت با باراک اوباما بود، از منتقدان جدی ترامپ است و در انتخابات 2016 هم از او حمایت ننموده بود.

ونیتی فِر نوشت: وقتی موضوع استیضاح (ترامپ) مطرح می گردد، جمهوری خواستار سنا با توجه به تکیه شان بر پایگاه آرای دونالد ترامپ، موضوع استیضاح را دیواری غیرقابل عبور می دانند اما اگر این دیوار آغاز به ترک برداشتن بکند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اولین نشانه شاید، یک سکوت نامیمون باشد. ظهور دومین افشاگر اطلاعاتی (در پرونده اوکراین گیت) که گزارش شده اطلاعات دست اولی درباره منوط کردن یاری نظامی ترامپ به اوکراین به تحقیقات دولت این کشور درباره جو و هانتر بایدن در اختیار دارد و سناتورهای جمهوری خواه به دلیل وابستگی شان به بقای سیاسی ترامپ، درباره این موضوع بی سر و صدا هستند.

این رسانه ادامه داد: هفته گذشته میچ مک کانل رهبر اکثریت (جمهوری خواه) سنا گفت که در صورت استیضاح ترامپ توسط مجلس نمایندگان، او چاره ای جز برگزاری جلسه دادگاه استیضاح در سنا ندارد.

طبق قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهور را به دلیل ارتکاب هر جرم معمولی نمی توان استیضاح کرد و طبق بند 4 ماده 2 قانون اساسی این کار فقط در صورتی مجاز است که او طبق ادله متفن، مرتکب جرائم سنگینی مانند خیانت، ارتشا و سایر تخلفات و جرائم مربوط به افراد عالی رتبه شده باشد.

فرایند استیضاح، از مجلس نمایندگان آمریکا آغاز می گردد و در صورتی که اکثریت قانونگذاران در این مجلس (نصف به علاوه یک) موافق استیضاح باشند، روند کار به جریان خواهد افتاد. در ادامه، مجلس نمایندگان در صورت موافقت با استیضاح، از مجلس سنا می خواهد دادگاه تشکیل دهد و متهم را محاکمه کند. محکومیت قطعی رئیس جمهور که عزل او را در پی خواهد داشت مستلزم آن است که دو سوم سناتورها (67 نماینده) به این موضوع رأی مثبت دهند و موافق آن باشند.

یک عضو ارشد حزب جمهوری خواه که نخواست نامش فاش گردد، به این رسانه آمریکایی گفت: طی سه چهار هفته اخیر، واقعا شاهد افزایش دستپاچگی و عصبانیت رو به گسترش بوده ایم. این موضوع که آیا (اوکراین گیت) یک اقدام مجرمانه بوده یا نه، یک موضوع دیگری است.

ونیتی فر سپس به بروز نشانه هایی مبنی بر کاهش میزان حمایت جمهوری خواستار از ترامپ در نتیجه جنجال های اخیر در آمریکا اشاره نموده است.

در یادداشت آمده است: طبق یافته های آخرین نظرسنجی گالوپ، میزان حمایت از ترامپ در بین جمهوری خواستار 87 درصد است که این میزان در قیاس با اواسط سپتامبر 4 درصد کاهش یافته است. در همین اوضاع، در فاکس نیوز ضربه گیر ترامپ که یک سد حیاتی برای حفاظت از پایگاه آرای حزب جمهوری خواه هست هم نشانه هایی از تَرک خوردگی نمایان شده است. تاکر کارلسون (مجری سرشناس و حامی ترامپ در فاکس نیوز) هم در یک یادداشت به این نتیجه رسید که اقدام ترامپ(در زمینه اوکراین گیت) غیرقابل دفاع است اما اقدامی نیست که بگردد بر اساس آن استیضاح کرد. در پشت پرده هم پل رایان عضو هیات مدیره فاکس به لاچلان مرداخ رئیس شرکت فاکس گفته که روابطش را با ترامپ قطع کند.

به گفته ونیتی فر، بن ساس سناتور جمهوری خواه ایالت نبراسکا و سوزان کالینز سناتور جمهوری خواه ایالت مین اظهارنظرهای دوپهلویی در انتقاد از اوکراین گیت مطرح کردند اما بحث اصلی بر سر میت رامنی سناتور جمهوری خواه ایالت یوتا و مخالف قدیمی ترامپ است.

این نشریه آمریکایی نوشت: به گفته بعضی منابع خبری، حامیان اقتصادی در روزهای اخیر با سناتور یوتا تماس گرفته و او را به مبارزه در رقابت های درون حزبی علیه ترامپ تشویق کردند. یک حامی اقتصادی در این باره گفت که نیم میلیارد دلار (500 میلیون دلار) از طرف افرادی که از ترامپ خسته شده اند، وجود دارد.

میت رامنی، آدینه هفته گذشته در پیامی توییتری رسوایی اوکراین گیت را محکوم کرد و نوشت: هر طوری که به قضیه نگاه کنید، درخواست وقیحانه و بی سابقه رئیس جمهور از چین و اوکراین برای تحقیق کردن علیه جو بایدن، کاری اشتباه و هولناک است.

میت رامنی سناتور ایالت یوتا

از سوی دیگر آنتونی اسکاراموچی که در دولت ترامپ برای کمتر از دو هفته مدیر ارتباطات کاخ سفید شده بود اما بعد از برکناری به یکی از جمهوری خواستار مخالف ترامپ تبدیل شده است، هفته گذشته توییتی درباره رقابت فرضی بین رامنی و ترامپ در مبارزات مقدماتی حزب جمهوری خواه منتشر کرد که طبق آن رامنی با کسب 55 درصد در برابر 37 درصد ترامپ، برنده این رقابت می شد.

این دو توییت و بعضی جنجال ها در آمریکا سبب شد که ترامپ در پیامی توییتری جواب تندی به سناتور ایالت یوتا بدهد.

رئیس جمهور آمریکا در پیامی توییتری نوشت: میت رامنی هرگز نمی دانست چطور برنده گردد او یک الاغ متکبر است که از روز اول در حال جنگیدن با من بوده است البته به جز روزی که با التماس خواستار حمایت من از مبارزه انتخاباتی او در سنا بود و همچنین آن روزی که التماس کرد که وزیر خارجه دولت من گردد. او واقعا برای جمهوری خواستار، فرد بدی است.

افراد نزدیک به رامنی به ونیتی فر خبر دادند، این سناتور تصمیم قطعی خود را برای عدم شرکت کردن در مبارزه با ترامپ در مبارزات درون حزبی گرفته است چون این اعتقاد وجود دارد که با توجه به حمایت مستحکم جمهوری خواستار از ترامپ، او قطعا بازنده خواهد بود.

یک مشاور میت رامنی در گفت و گو با ونیتی فر گفته که این سناتور در مجلس سنای آمریکا قدرت زیادی برای تصمیمگیری درباره سرنوشت ترامپ در زمینه استیضاح ایفا خواهد نمود.

این مشاور که نامش فاش نشده، توضیح داد: او (رامنی) به عنوان یگانه صدای با وجدان در بین جمهوری خواستار سنا می تواند تاثیر فوق العاده ای در فرایند استیضاح داشته باشد.

طبق گزارش ونیتی فر، میت رامنی در روزهای اخیر دیدارهای خصوصی با بعضی بازیگران کلیدی در جبهه مقاومت (علیه ترامپ) داشته است.

یک منبع مطلع از این گفت و گوها به ونیتی فر گفت: رامنی کسی است که می تواند سوزان کالینز، کوری گاردنر و بن ساس را (برای موضعگیری علیه ترامپ) با خود همراه کند و او یک نقطه فشار در فرایند استیضاح است. به خاطر همین است که حرف هایی که او می زند، جمهوری خواستار را به ترس می اندازد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 447

به "تحرکات میت رامنی سناتور جمهوری خواه برای استیضاح ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات میت رامنی سناتور جمهوری خواه برای استیضاح ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید