تغییر الگوی ترافیک تهران آلاینده ازن را افزایش داد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، به دنبال افزایش غلظت آلاینده ازن در شهر تهران، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت که با اطمینان می توان افزایش غلظت این آلاینده را به تغییرات الگوی ترافیک شهر به دلیل عدم اجرای طرح ترافیک و طرح کاهش مرتبط دانست.

تغییر الگوی ترافیک تهران آلاینده ازن را افزایش داد

به گزارش خبرنگاران، در روزهای اخیر شاهد افزایش غلظت آلاینده ازن در هوای شهر تهران بودیم. آلاینده ازن یک آلاینده ثانویه در جو است که از هیچ منبعی به صورت مستقیم منتشر نمی گردد و محصول واکنش های شیمیایی است.

اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار، دو پیش ساز اصلی واکنش های تولیدکننده ازن هستند. از این رو، برای آنالیز علل تغییرات غلظت ازن، باید غلظت اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار را مورد آنالیز قرار داد.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آنالیز داده های اندازه گیری شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوا در سطح شهر تهران نشان می دهد که میزان انتشار آلاینده ها در امسال نسبت به بازه مشابه در سال گذشته به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. از آنجا که ناوگان حمل و نقل، سهم عمده ای از انتشار آلاینده هایی همچون اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار را در شهر تهران به خود اختصاص می دهد، با اطمینان می توان تغییرات مذکور را به تغییرات الگوی ترافیک شهر به دلیل عدم اجرای طرح ترافیک و طرح کاهش مرتبط دانست.

البته کاهش سرعت باد در روزهای اخیر که تجمع آلاینده ها در جو شهر تهران را به همراه داشته است را نیز می توان به عنوان یکی از دیگر دلایل افزایش غلظت آلاینده ازن دانست همچنین با توجه به اینکه افزایش دما، سرعت واکنش های تولیدکننده آلاینده ازن را افزایش می دهد، هر سال با ورود به فصل تابستان شاهد افزایش غلظت این آلاینده هستیم که در امسال تغییرات الگوی ترافیک نیز نقش موثری در افزایش غلظت ازن ایفا نموده است.

از این رو انتظار می رود در صورت عدم تغییر در الگوی جاری ترافیک شهر تهران، با افزایش دما، شاهد مقادیر به مراتب بالاتری از آلاینده ازن در هوا باشیم.

از سوی دیگر ابلاغ روش جدید محاسبه شاخص آلاینده ازن توسط وزارت بهداشت که از ابتدای امسال اجرا شده است نیز از دلایل افزایش مقادیر شاخص آلاینده ها است. هر چند که در صورت محاسبه شاخص در امسال با روش پیشین نیز همچنان شاهد افزایش قابل ملاحظه آلاینده ازن بودیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1074

به "تغییر الگوی ترافیک تهران آلاینده ازن را افزایش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر الگوی ترافیک تهران آلاینده ازن را افزایش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید