جنوب شرقی آسیا مقصد سهل الوصول عناصر داعش شده است

به گزارش مجله زیبایی زندگی، استاد دانشکده ملی جنگ آمریکا می گوید در شرایطی که رفتن به عراق و سوریه سخت شده است، اما به راحتی و به سرعت می توان به جزیره میندانائو رفت، جایی که شاخه داعش با آغوش باز پذیرای عناصر مسلح خارجی است.

جنوب شرقی آسیا مقصد سهل الوصول عناصر داعش شده است

از سفر با قیمت تور پاتایا بهار 99 لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

زاخاری اَبوزا1 استاد علوم سیاسی دانشکده ملی جنگ آمریکا در تبادل نظر با خبرنگار بین الملل خبرنگاران، با اشاره به افزایش تحرکات و حملات گروه های وابسته به داعش در جنوب شرق آسیا گفت: داعش از میانه سال 2014 به آرامی اما به صورت مداوم در حال گسترش حضور خود در جنوب شرقی آسیا است.

به گفته وی، بیشتر باقی مانده های گروه القاعده در این منطقه، بیعت خود را با داعش اعلام نموده اند. وی می گوید که در فیلیپین نیز حدود 6 گروه و حلقه مختلف نیز وفاداری و بیعت خود را با داعش اعلام نموده اند.

این استاد دانشکده ملی جنگ آمریکا می گوید که رسانه ها و تبلیغات داعش در این ماجرا بسیار مؤثر بوده است و در اواخر سال 2014، داعش با افزودن زبان بهاسا (زبان بومی مالزی و اندونزی) کوشش کرد تا پیغام های خود را به مخاطبان مدنظر خود در آسیای جنوب شرقی منتقل کند.

با این حال، زاخاری ابوزا می گوید که تا ژانویه سال 2016، به حضور داعش در این منطقه اذعان نمی شد. این اذعان و پذیرش حضور داعش در منطقه در شرایطی رخ داد که بسیاری انتظار داشتند که داعش یک ولایت و استان را به نام سرزمین خلافت در جنوب فیلیپین یا در سرتاسر آسیای جنوب شرقی اعلام کند. اما هیچکدام از این موارد رخ نداد و هیچ نشانه ای از اینکه به زودی چنین اتفاقی بیافتد وجود ندارد.

به نظر وی، آنچه که گروه مائوته (Maute، شاخه داعش در جنوب فیلیپین) را جالب می نماید در این است که نمی توان بدون داشتن سرزمین نمی توان دولت یا ولایت یک دولت بود و برخلاف حلقه ها و شعبه های داعش در اندونزی و مالزی، گروه های فیلیپینی دارای سرزمین هستند و در نتیجه این منطقه تحت حاکمیت (داعش) نیستند.

این استاد علوم سیاسی دانشکده ملی جنگ آمریکا می گوید که حضور عناصر مسلح خارجی در این منطقه امری آشکار است. به گفته وی، علاوه بر 8 نفر کشته شده (شامل دو مالزیایی، دو اندونزیایی، 2 سعودی، یک یمنی و یک چچنی)، اطلاع داریم که تعداد بیشتری از عناصر مسلح خارجی در جنوب فیلیپین حضور دارند. علاوه بر آن، یکی از اعضای مراکشی گروه تروریستی ابوسیاف (مهمترین گروه مسلح فعال در جنوب فیلیپین) سال گذشته کشته شد. همچنین اخیرا تعدادی تبعه بنگلادشی نیز در جهت حرکت خود به سوی جزیره میندانائو2 (در جنوب فیلیپین) در مالزی دستگیر شده اند.

وی در تشریح حضور عناصر مسلح خارجی در جنوب شرقی آسیا می گوید که این یک فرضیه پردازی نیست، زیرا رفتن به عراق و سوریه بسیار سخت شده است. ترکیه نیز چپ و راست در حال بازگرداندن شبه نظامیانی است که کوشش دارند به عراق و سوریه بروند. این در حالی است که به سرعت و به سهولت می توان به جزیره میندانائو رفت. اعضای داعش در آسیای جنوب شرقی به دیگر عناصر مسلح این گروه تروریستی می گویند که اگر نمی توانند به سوریه بروند به جزیره میندانائو بروند. و گروه مائوته (Maute، شاخه داعش در جنوب فیلیپین) با موفقیت به جذب عناصر مسلح خارجی ادامه می دهد.

تبادل نظر از امیر خالقیان

================

پانویس:

1. Zachary Abuza, Professor of South East Asian and Security Studies, National War College, National Defense University, USA.

2. جزیره میندانائو، در جنوب فیلیپین

منبع: تسنیم
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 669

به "جنوب شرقی آسیا مقصد سهل الوصول عناصر داعش شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنوب شرقی آسیا مقصد سهل الوصول عناصر داعش شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید