خانواده های عزادار از کرونا در خانه سوگواری نمایند، شرایط بحرانی را بپذیرید

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خبرنگاران/گیلان یک روانشناس، با تاکید بر لزوم انجام سوگواری در داخل خانه و بین اعضای خانواده، بیان کرد: صحبت کردن با اطرافیان و دوستان خیلی تسکین دهنده است و در این روزها ارتباط تلفنی برقرار کردن با خانواده های عزادار توصیه می گردد.

خانواده های عزادار از کرونا در خانه سوگواری نمایند، شرایط بحرانی را بپذیرید

جهت دریافت خدمات قیمت آلاچیق چوبی آماده با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

دکتر زهره تیموری در گفت وگو با مجله زیبایی زندگی، بحران کرونا را یک تجربه جدید و متفاوت دانست و اظهار کرد: نسل ما و نسل های قبل تر از ما نیز قرنطینه و ماندن در خانه را تجربه ننموده بودند.

وی با اشاره به آمار و ارقام روزانه مبتلایان و جان باختگان کرونا، اضافه نمود: این آمار و ارقام در نگاه اول فقط یک عدد هستند، اما وقتی تبدیل به اسم می شوند، عزیز یک خانواده بوده و نقش مهمی در زندگی خودشان بر عهده داشتند و از دست دادن آنان بسیار سخت بوده و خانواده آنان شرایط بدی را می گذرانند.

این روانشناس، با بیان اینکه نمی توان از دست دادن را از زندگی حذف کنیم، گفت: همه انسان ها گاهی دچار فقدان می شوند، اما شکل و شیوه این فقدان و از دست دادن متفاوت و مراحل کنار آمدن با آن نیز متفاوت است. در واقع گاهی تصادف های ناگهانی و بیماری های صعب العلاج می تواند عامل از دست دادن باشد.

تیموری، با اشاره مراحل پنج گانه از دست دادن، یادآور شد: بدن انسان یکسری مکانیزم دفاعی دارد و زمانی که یک اتفاق بد رخ می دهد این مکانیزم ها فعال می گردد لذا یکی از مکانیزم ها و واکنش هایی که به دنبال از دست دادن تجربه می کنیم، مکانیزم دفاعی انکار است، یعنی با فکر نکردن و نپرداختن و نادیده دریافت یک موضوع، وجود آن موضوع را انکار می کنیم. در این مرحله فرد از دست دادن را باور نمی نماید.

وی عصبانیت و خشم را دومین مرحله دانست و متذکر شد: مرحله سوم مرحله چانه زنی است و فرد با خودش دیالوگ دارد و خودش را مقصر می داند و ملتمسانه به دنبال راهکار است تا این کوتاهی را جبران کند و فرد از دست رفته را باز گرداند.

این روانشناس، با بیان اینکه در مرحله چهارم کناره گیری از فعالیت های اجتماعی و پرهیز از روابط خانوادگی و اختلال در خورد و خوراک و خواب بروز می نماید، گفت: در این مرحله فرد دچار افسردگی شده است.

تیموری، مرحله پنجم را مرحله پذیرش دانست و توضیح داد: در این مرحله نبود فرد از دست رفته کم کم احساس و پذیرش می گردد و انسان با شرایط جدید زندگی کنار می آید لذا به صورت طبیعی این مراحل شش ماه تا 12 ماه طول می کشد، اما اگر بعد از گذشت این مدت فرد هنوز باور ننموده و یا افسرده است، در آن مرحله توقف نموده و احتیاج به متخصص دارد.

وی با بیان اینکه در از دست دادن حمایت و پشتیبانی اطرافیان خیلی ضروری است، اعلام کرد: به اشتراک گذاشتن غم و اندوه با دیگران بسیار یاری نماینده است، اما امروز به واسطه شیوع بیماری کرونا حتی امکان حضور در مراسم تدفین وجود ندارد و لذا ممکن است فرد در مرحله انکار باقی بماند و حتی نتواند سوگواری کند. افرادی که در روزهای کرونایی عزیزی را از دست داده اند، مراحل پنجگانه را به سختی طی می نمایند و توقف در یکی از مراحل پیش می آید.

این روانشناس، از خانواده های عزاداری خواست شرایط بحرانی را بپذیرند و اضافه نمود: شرایط فعلی خارج از کنترل ماست و مختص خانواده ما نبوده و کشور و جهان با آن درگیر هستند لذا خانواده های عزادار عدم حضور اطرافیان در کنار خودشان برای تسلی دادن را به خاطر حفظ سلامتی بدانند و این نگرش یاری می نماید.

تیموری، با تاکید بر لزوم انجام سوگواری در داخل خانه و بین اعضای خانواده، مطرح نمود: فرد باید فرصت ابراز احساسات را داشته باشد و برخورد منطقی زیاد یاری نماینده نیست. البته صحبت کردن با اطرافیان و دوستان خیلی تسکین دهنده است و در این روزها ارتباط تلفنی برقرار کردن با خانواده های عزادار توصیه می گردد.

وی با بیان اینکه باید احساسات دردناک را تجربه کنیم، یادآور شد: نه باید براساس احساسات رفتار کنیم و نه باید از آن احساسات فرار کنیم، زیرا توجه نکردن به احساسات در آینده به شکل کابوس، افسردگی، وسواس فکری و مسائل اضطرابی سر باز می نماید لذا باید احساسات را بروز دهیم تا سلامت روان ما حفظ گردد و مراحل از دست دادن را به صورت طبیعی پشت سر بگذاریم.

این روانشناس، قرنطینه را نوعی فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی دانست؛ نه روحی و روانی و توضیح داد: در این روزها خانواده های داغدار احتیاج به حمایت و شنیده شدن دارند و نباید آنها را تنها بگذاریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 867

به "خانواده های عزادار از کرونا در خانه سوگواری نمایند، شرایط بحرانی را بپذیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانواده های عزادار از کرونا در خانه سوگواری نمایند، شرایط بحرانی را بپذیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید