رایزنی ایران و فرانسه درباره توسعه همکاری های اتمی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، ایرنا نوشت: علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی روز سه شنبه با فرانسوا ژاک رئیس کمیسیون انرژی اتمی فرانسه دیدار و دو طرف درخصوص توسعه همکاری ها و روابط دوجانبه در حوزه های هسته ای رایزنی کردند.

رایزنی ایران و فرانسه درباره توسعه همکاری های اتمی

صالحی که برای شرکت در شصت و سومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر نموده تاکنون با کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس و آلکسی لیخاچف رئیس روس اتم ملاقات نموده است.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیروز طی سخنانی در کنفرانس عمومی آژانس از عدم اجرای تعهدات طرف های باقی مانده در برجام انتقاد کرد و نسبت به یکجانبه گرایی و اقدامات مخرب آمریکا در ضربه به چندجانبه گرایی و دستاوردهای مهم دیپلماسی در چند دهه گذشته هشدار داد.

وی گفت: یک اتفاق نظر وسیع میان تمامی دولت های عضو وجود دارد و آن این است که برجام، یک نقطه عطف حقیقی در تاریخ چندجانبه گرایی و یک دستاورد بین المللی است. بدین منظور، رفتار مخرب ایالات متحده آمریکا و پیگیری تروریسم مالی از سوی دولت این کشور علیه دیگر کشورها، بایستی از سوی جامعه بین المللی محکوم و رد شود.

آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبه رو شد و سایر کشورهای امضاء نماینده برجام گفتند که با پیش بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می نمایند.

جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر راهبردی و برآورده نشدن انتظاراتش، اردیبهشت ماه سال جاری گفت که بعضی از تعهدات خود را طبق برجام کاهش می دهد. ایران تاکنون سه گام شامل بالا بردن درصد غنی سازی اورانیوم از 3.6 درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و تعلیق تحقیق و توسعه فناوری هسته ای را برداشته است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران 13 شهریور بعد از جلسه سران قوا گفت: هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته ای احتیاج دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.

وی اضافه کرد: اقدام های ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود البته مهلت 60 روزه دیگری پیش روی اروپاست، هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامی بر می گردیم.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 2 آبان 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 382

به "رایزنی ایران و فرانسه درباره توسعه همکاری های اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی ایران و فرانسه درباره توسعه همکاری های اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید