عبدالله عبدالله: استقرار نیروهای ترکیه در فرودگاه کابل را مهم می دانم

به گزارش مجله زیبایی زندگی، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در گفت وگو با آناتولی تاکید نمود که تامین امنیت فرودگاه کابل به وسیله نیروهای ترکیه حائز اهمیت است.

عبدالله عبدالله: استقرار نیروهای ترکیه در فرودگاه کابل را مهم می دانم

به گزارش خبرنگاران، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در حاشیه اجلاس مجمع دیپلماسی آنتالیا با خبرگزاری آناتولی درباره اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور و نقش ترکیه در این فرایند گفت وگو کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در پی خروج نیروهای خارجی به رهبری آمریکا از افغانستان، ترکیه مسؤولیت تامین امنیت فرودگاه کابل را بر عهده گرفت. نظر شما در این رابطه چیست؟ علاوه بر این، ترکیه در این دوره حساس برای یاری به بهبود روابط بین افغانستان و پاکستان چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟ گفت: در پی شروع خروج نیروهای آمریکا و سایر اعضای ناتو از افغانستان، واشنگتن با دولت ترکیه در سطوح مختلف مذاکره نموده و درباره آنچه می توان برای تامین امنیت فرودگاه انجام داد، رایزنی کردند. بعلاوه نقطه نظر دولت پاکستان را جویا شده و آنها هم موافقت کردند. ولی پاکستان و ترکیه به جزئیات این مساله هنوز نپرداخته اند. بنده شخصا، به اسم یک شهفرایند افغانستان، استقرار نیروهای ترکیه در کشورمان را مهم می دانم.

عبدالله عبدالله درباره سوال مربوط به مذاکرات صلح که قرار است در استانبول برگزار گردد و انتظاراتش از ترکیه تاکید نمود: متاسفانه طالبان آن را نپذیرفته و برای شرکت در کنفرانس استانبول شروط غیرواقعی و غیرمنطقی عنوان کرد. این کنفرانس می توانست فرصتی برای احیای مجدد فرایند صلح و مذاکرات باشد ولی به علت رفتار طالبان ممکن نشده است. کشورهای مختلف دنیا به این فرایند یاری کردند. سازمان ملل حمایت کرد. ترکیه با قطر که قبلا از مذاکرات میزبانی نموده بود، همکاری کرد. طالبان در قطر دفتر نمایندگی افتتاح نموده بود. مذاکرات، ماه سپتامبر سال گذشته در قطر شروع شده بود. ترکیه و قطر با هم کوشش کردند ولی رفتار طالبان مذاکرات را خدشه دار کرد.

او درباره افزایش حملات طالبان در افغانستان در پی شروع فرایند خروج نیروهای خارجی از این کشور و رویکرد دولت افغانستان در این شرایط توضیح داد: طالبان میخواهد از خلأ نسبی قدرت که با خروج نیروهای بین المللی ایجاد شده است، سود ببرد. سعی دارد با این حملات به دستاورهایی دست یابد، ولی این دستاوردها موقت هستند. این مردم هستند که از این شرایط آسیب می بینند. هر دو طرف (نیروهای دولت و طالبان) تلفات زیادی داشتند. در منطقه ها درگیری تلفات جانی زیادی اتفاق افتاده است. اگر این بخشی از استراتژی آنها برای مذاکره است، به آن اجازه نمی دهیم. اگر فکر می نمایند با این اقدامات می توانند به یک راه چاره نظامی دست یابند، نمی توانند به نتیجه ای برسند. امیدوارم تصمیمات و استراتژی های خود را بازبینی نمایند و به میز مذاکره برگردند. باید به جای تشدید خشونت، مذاکرات را جدی بگیرند.

او درباره احتمال افزایش نفوذ روسیه، چین یا سایر قدرت های عظیم با استفاده از خلأ قدرت ناشی از خروج نیروهای خارجی تاکید نمود: می توانم بگویم که کشورهای همسایه و منطقه بیشتری مثل روسیه و چین که شما مطرح نموده اید، نسبت به اوضاع افغانستان نگرانی های خاص خود را دارند. بعضی گروه های تروریستی که با طالبان همکاری نزدیک دارند، برای این کشورها تهدید محسوب می شوند. کشورهایی هستند که از حضور نیروهای ناتو در افغانستان ناراحت بودند. ولی آنها نمی خواهند افغانستان به روزهای گذشته برگردد و کشورهای خود هم به طالبان تبدیل گردد. این را یک تهدید بالقوه برای امنیت خودشان می بینند.

او درباره امیدش به مذاکرات دوحه و یا سایر ابتکارات با طالبان گفت: قبلا بیشتر امیدوار بودم. نمی گویم که امید ما کمتر شده است، زیرا جایگزین آن (مذاکرات) خوب نیست. جایگزین برای مردم افغانستان بدتر است. مدت زمانی که برای مذاکرات اختصاص داده شد، به ویژه به وسیله طالبان به صورت بهینه استفاده نشده است. نباید اتلاف وقت می کردند. این موضوع برای هر دو طرف فرصتی برای حل بسیاری از اختلافات است. حضور نیروهای ناتو در افغانستان بهانه اصلی طالبان برای جنگ بود. این شرط که برای پیشرفت در مذاکرات مطرح شده بود، چند هفته پیش تحقق یافت. ولی متاسفانه طالبان آن را نپذیرفته و در واکنش به این تاخیر خشونت در کشور را تشدید کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1773

به "عبدالله عبدالله: استقرار نیروهای ترکیه در فرودگاه کابل را مهم می دانم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله عبدالله: استقرار نیروهای ترکیه در فرودگاه کابل را مهم می دانم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید