فارس من، سهمیه ایثارگران عملا در کنکور ارشد سال جاری افزایش یافت

به گزارش مجله زیبایی زندگی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در کنکور ارشد سال جاری در عمل سهمیه ایثارگران افزایش یافته است و اعتراض داوطلبان از جهتی بجاست اما بحث تخصیص سهمیه مازاد به ایثارگران مطرح نبوده و فعلا هم پیشنهاد جایگزینی نیست.

فارس من، سهمیه ایثارگران عملا در کنکور ارشد سال جاری افزایش یافت

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله زیبایی زندگی، سوژه اعتراض به نتایج نهایی و انواع سهمیه در کنکور ارشد 98 که توسط کاربران فارس ثبت شده بیش از 10 هزار امضاء دریافت نموده است.

تازه ترین پیگیری از اعتراض ها به کنکور ارشد 98

محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله زیبایی زندگی، در واکنش به اعتراض داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد 98 به نتایج آزمون سال جاری، گفت: داوطلبان زیادی با من تماس گرفتند و این اعتراض را مطرح کردند.

در کنکور ارشد سال جاری در عمل سهمیه ایثارگران افزایش یافته است

وی گفت: در این باره با آقای خدایی رئیس سازمان سنجش صحبت کردم و مطالب اعتراضی را هم برایشان فرستادم و موضوع را پیگیری کردم. همانطور که داوطلبان کنکور هم می دانند و طبق پاسخی که آقای خدایی دادند این مسئله مربوط به دستگاه اجرایی و سازمان سنجش نیست و مربوط به قانون است که با اصلاح بند ایثارگران در قانون در عمل برای کنکور سال جاری سهمیه ایثارگران افزایش یافته است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی افزایش سهمیه در کنکور ارشد سال جاری، شرح داد: در گذشته که 25 درصد سهمیه برای جانبازان 25 درصد به بالا در نظر گرفته شده بود، این سهمیه توسط مشمولان پر نمی شد و باقی ظرفیت استفاده نشده به مشمولان آزاد اختصاص پیدا می کرد، اما سال جاری با توجه به اصلاحاتی که روی قانون ایثارگران در مجلس انجام شد، مقرر شد که مازاد سهمیه 25 درصدی به مشمولان 5 درصد سهمیه ایثارگران دارای 6 ماه سابقه حضور در جبهه اختصاص یابد.

صادقی ادامه داد: به این ترتیب بخشی از سهمیه ای که قبلا در عمل استفاده نمی گردد، سال جاری به سهمیه آزاد اختصاص پیدا نکرد و بار دیگر به سهمیه ایثارگران اضافه شد و این اتفاق ها در کنکور ارشد سال جاری رقم خورد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید نمود: اعتراض داوطلبان از جهتی به جا است، به خصوص اینکه معمولا استفاده نمایندگان از سهمیه، دانشگاه های خوب را انتخاب می نمایند.

وی ادامه داد: تفاوت فاحشی بین پذیرفته شدگان سهمیه ای و غیرسهمیه ای در دانشگاه ه ها وجود دارد. رتبه های پایین و بالا در کنار هم سر یک کلاس می نشینند، حتی گاهی رتبه های بالا حذف می شوند و رتبه های پایین قبول می شوند و این مسئله ای است که در جریان اصلاح سهمیه های ایثارگری در مجلس اتفاق افتاده است.

فعلا پیشنهاد جایگزینی نیست

صادقی در پاسخ به این سوال فارس که با توجه به اینکه این اتفاق ها در جریان اصلاح ماده قانون مربوط به سهیمه ایثارگری اتفاق افتاده، آیا برنامه یا پیشنهادی برای اصلاح دوباره این ماده وجود دارد؟ گفت: این موضوع پیش تر از سوی ایثارگران مجلس پیگیری شده است و بقیه نمایندگان هم به نوعی با آن همراهی نموده اند. پیشنهاد و نظر دیگری هم درباره این طرح وجود داشت که البته نماینده ها با آن مخالف بودند و رای نیاورد. در نهایت اختلافی که بر سر اصلاحیه بود در کمیسیون مربوطه رفع شد و نتیجه آن اصلاحیه فعلی در قانون برنامه ششم شد و در حال حاضر هم پیشنهاد جایگزین دیگری در مقابل طرح فعلی وجود ندارد.

بحث سهمیه مازاد برای ایثارگران مطرح نبود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامیدر پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه بعضی از نمایندگان می گویند آنچه در صحن تصویب شد با آنچه در قانون نوشته شده تفاوت دارد، به این معنا که نمایندگان می گویند در صحن مجلس رای دادیم که برای ایثارگران سهمیه مازاد در کنکور ایجاد گردد اما در عمل سهمیه ایثارگران از سهمیه موجود تخصیص یافته است، نظر شما در این باره چیست؟ گفت: بحث سهمیه مازادی در کار نبود و اختلاف بر سر اینکه سهمیه مازاد باشد یا نباشد نبود، اختلاف بر سر این بود که سهمیه چگونه بین ایثارگران تقسیم گردد.

تغییر نتیجه کنکور ارشد سال جاری بعید است

صادقی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه نتایج کنکور ارشد اعلام شد و مهلت چندانی هم برای ثبت نام دانشگاه ها باقی نمانده، آیا امکان تغییر نتایج وجود دارد؟ گفت: نتایج آزمون کارشناسی ارشد 98 در ایام تعطیلات مجلس اعلام شد و مجلس هفته پیش و هفته جاری تعطیل بود، اما با این حال با توجه به شرایط موجود تصور نمی کنم امکان تغییر در نتایج کنکور وجود داشته باشد.

به گزارش فارس، طبق اصلاحیه ماده 90 قانون برنامه ششم اگر 25 درصد ظرفیت مربوط به جانبازان بالای 25 درصد جانبازی پر نگردد و متقاضیان استفاده از سهمیه 5 درصدی رزمندگان دارای حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه بیش از ظرفیت موجود باشد، باقی مانده ظرفیت 25 درصدی به مشمولان ظرفیت 5 درصدی اختصاص پیدا می نماید.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 367

به "فارس من، سهمیه ایثارگران عملا در کنکور ارشد سال جاری افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، سهمیه ایثارگران عملا در کنکور ارشد سال جاری افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید