فارس من، ماجرای اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه ها؛ اصرار داوطلبان و انکار مسؤولان به نفع کنکوری ها تمام شد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، ثبت نام برای تکمیل ظرفیت زیرنظام های آموزش عالی در حالی اعلام شد که پیش از این مسؤولان آموزش عالی با وجود اصرار داوطلبان برای اعلام تکمیل ظرفیت به عدم اعلام تأکید داشتند.

فارس من، ماجرای اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه ها؛ اصرار داوطلبان و انکار مسؤولان به نفع کنکوری ها تمام شد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله زیبایی زندگی، مخاطبان سامانه فارس من در ارتباط با این سامانه خواستار پیگیری موضوع عدم تکمیل ظرفیت آزمون سراسری شدند.

در این رابطه یکی از داوطلبان خاطرنشان کرد: با توجه به صندلی های خالی در دانشگاه ها مسؤولان نباید جوانان را پشت درب های دانشگاه ها نگه دارند بلکه باید با اعلام مرحله تکمیل ظرفیت راه را برای ورود جوانان به دانشگاه ها باز کنند.

یکی دیگر از داوطلبان کنکور نیز گفت: سازمان سنجش به دلیل ظرفیت کم در رشته های پرمتقاضی مانند پزشکی در هیچ رشته ای تکمیل ظرفیت اعلام نمی کند در حالیکه به طور مثال در کد رشته های بین الملل یا مازاد این رشته ها برخی ظرفیت ها تکمیل نمی شود و چون برخلاف رشته های دوره روزانه، اگر کسی در کد رشته های پردیس یا مازاد قبول شود و ثبت نام نکند هیچ مسئله ای برای سال بعد برایش پیش نمی آید، برخی داوطلبان به همین دلیل این کد رشته ها را در انتخاب های آخر خود قرار می دهند بنابراین بهتر است برای این کدرشته ها تکمیل ظرفیت اعلام شود.

مجله زیبایی زندگی این موضوع را پیگیری کرد و ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ عدم اعلام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری را مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها بیان کرد که به سازمان سنجش مرتبط نمی شود.

خدایی دلیل عدم اعلام تکمیل ظرفیت از سوی شورای سنجش و پذیرش دانشجو را هم این مسأله برشمرد که دوره های روزانه دانشگاه ها درخواست تکمیل ظرفیت نکردند و فقط زیر نظام های دیگر آموزش عالی آن هم در رشته هایی درخواست تکمیل ظرفیت دادند که سبب به هم ریختگی و جابه جایی بار تحصیلی می شود بنابراین شورای سنجش تصمیم به عدم اعلام تکمیل ظرفیت گرفته است.

صدور مجوز تکمیل ظرفیت برای زیرنظام های مختلف

اما در چند روز گذشته دانشگاه های مختلف از اعلام تکمیل ظرفیت در کدرشته های مقاطع مختلف شان خبر دادند.

دانشگاه جامع علمی کاربردی در اطلاعیه ای از موافقت شورای سنجش و پذیرش با پذیرش دانشجو در این دانشگاه در مرحله تکمیل ظرفیت خبر داد.

با گذشت ساعاتی از اطلاعیه دانشگاه علمی کاربردی، رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد نیز گفت: با موافقت شورای سنجش و پذیرش دانشجو مقرر شد، دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد تکمیل ظرفیت داشته باشد.

بهروز طهماسب خاطرنشان کرد: پیرو برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در روز چهارشنبه اول آبان مقرر شد دانشگاه آزاد اسلامی نیز مشابه سایر زیر نظام های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای پذیرش دانشجو به منظور تکمیل ظرفیت خود در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کند.

به گزارش فارس، از اطلاعیه دانشگاه آزاد اینگونه برمی آمد که تمام زیر نظام های وزارت علوم می توانند تکمیل ظرفیت داشته باشند.

برای پیگیری این موضوع با کارشناسان و مسؤولان آموزش عالی گفت وگو کردیم.

اعلام تکمیل ظرفیت با رعایت آمایش سرزمین طبیعی است

میرحمایت میرزاده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: تکمیل ظرفیت مسأله جدیدی نیست و با توجه به اینکه به هر دلیلی ممکن است فردی در دانشگاهی قبول شود اما ثبت نام نکند اعلام تکمیل ظرفیت طبیعی هم هست، مسؤولان دانشگاه هم باید حقوق جاری دانشگاه ها پرداخت کنند بنابراین منطقی این است تا زمانی که هر دانشگاه مجوز دارد و ظرفیت و داوطلب در آن دانشگاه وجود دارد باید با رعایت آمایش سرزمین و مصلحت آموزش عالی تکمیل ظرفیت اعلام شود، البته بهتر است پیش از پذیرش دانشجو به مسأله اشتغال آن ها هم فکر شود.

گلایه مؤسسات غیرانتفاعی از نحوه اعلام تکمیل ظرفیت

همچنین علی آهون منش رئیس اتحادیه مؤسسات غیرانتفاعی در این باره گفت: مجوز برای زیرنظام های مختلف صادر شده اما هنوز برای ما ابلاغ نشده و پذیرش دانشگاه های غیرانتفاعی را از بهمن ماه در نظر گرفته اند، البته من به وزارت علوم نامه ای ارسال کردم و دلیل این امر را پرسیده ام زیرا این کار سبب می شود افرادی که خدمت مقدس سربازی را در پیش دارند مجبور شوند در یکی از زیرنظام های دیگر ثبت نام کنند و عملا شانس مؤسسات غیرانتفاعی برای پذیرش این داوطلبان از بین می رود.

وی افزود: البته این مهلت پذیرش، تکمیل ظرفیت محسوب نمی شود بلکه به نوعی تمدید ظرفیت است به این معنا که ظرفیت مجوزدار ما هنوز تکمیل نشده و می توانیم مابقی ظرفیتی که مجوز آن را داریم پذیرش کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 25 آذر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 512

به "فارس من، ماجرای اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه ها؛ اصرار داوطلبان و انکار مسؤولان به نفع کنکوری ها تمام شد" امتیاز دهید

2 کاربر به "فارس من، ماجرای اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه ها؛ اصرار داوطلبان و انکار مسؤولان به نفع کنکوری ها تمام شد" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، ماجرای اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه ها؛ اصرار داوطلبان و انکار مسؤولان به نفع کنکوری ها تمام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید