نوروزی: فقط روحانی و لاریجانی از گرانی بنزین مطلع بودند ، اصلا نگفتم اینستاگرام باید فیلتر شود ، شفافیت آرا در این مجلس هم رای نمی آورد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، نماینده رباط کریم گفت: متاسفانه آقای لاریجانی درگیر حزب بازی و سیاسی کاری بود. یعنی با تشکیل فراکسیون سوم به نام فراکسیون مستقلین تمام افراد هیئت رئیسه و نهاد های مهم مجلس را از این فراکسیون انتخاب می کرد.

نوروزی: فقط روحانی و لاریجانی از گرانی بنزین مطلع بودند ، اصلا نگفتم اینستاگرام باید فیلتر شود ، شفافیت آرا در این مجلس هم رای نمی آورد

گروه سیاسی خبرنگاران- محمدمهدی احمدی؛ مجلس یازدهم در بحبوحه اپیدمی کرونا در هفتم خرداد 99 کار خود را به طور رسمی شروع کرد. این مجلس اولین مجلس شورای اسلامی در گام دوم انقلاب با هدف ایجاد یک فضای امیدوار کننده برای مردم و جامعه بعد از عملکرد ضعیف مجلس دهم در حوزه های مختلف کشور بود.

به گفته بسیاری از کارشناسان و همینطور برخی کنندگان مجلس دهم، این دوره به دلیل برخی لابی ها و عملکردهای ضعیف ریاست و همچنین برخی از چهره های تاثیر گذار آن نتوانست، جایگاه مجلس به عنوان خانه ملت را به خوبی حفظ کند.

از این رو خبرنگاران، با حسن نوروزی، کننده رباط کریم و بهارستان که هم در مجلس دهم حضور داشته و هم اکنون در مجلس یازدهم نیز حضور دارد به صحبت نشسته است.

وی معتقد است تبعیض بسیاری در مجلس دهم به چشم می خورده و آقای لاریجانی در جایگاه رئیس مجلس شورای اسلامی درگیر حزب بازی و سیاسی کاری بوده است.

نوروزی در مورد علت عملکرد ضعیف مجلس دهم بر این باور است که دوره گذشته مجلس دچار یک آشفتگی و درهم ریختگی بوده است یعنی اکثریت مجلس را فراکسیون تدبیر و امید در دست داشت که به نوعی این افراد از دولت در مجلس دهم حمایت می کردند یا به قول معروف به جای اینکه وکیل ملت باشند وکیل دولت بودند.

این کننده مجلس همچنین در مورد طرح شفافیت آرا بر این عقیده است که این طرح به صورت کارشناسی مطرح نشده است و در عین حال که در مجلس دهم کار به جایی نبرد در مجلس یازدهم نیز تصویب نخواهد شد.

مشروح این مصاحبه در ادامه می آید:

40 درصد از کار های مجلس دهم را کمیسیون قضایی انجام داد

دانشجو: با توجه به اینکه شما در مجلس قبل نیز حضور داشتید و اکنون در مجلس جدید هم حضور دارید، چرا مجلس دهم نتوانست جایگاه خود را پیدا کند و علت حواشی های زیاد این مجلس چه بود؟

از نظر بنده کمیسیون قضایی در مجلس دهم بسیار خوب عمل کرد و تقریبا 40 درصد از کار های مجلس دهم را این کمیسیون انجام داد. از این رو بنده معتقدم یکی از پیروزیت های مجلس دهم کمیسیون حقوقی و قضایی این مجلس بود. علت بیان این موضوع اسن است که اگر مجلس یازدهم فقط به سه لایحه و طرح هایی که کمیسیون قضایی مجلس دهم به قانون تبدیل کرده است، عمل کند از نظر بنده برای مجلس یازدهم کافی است.

اما سوال این است که چرا مجلس دهم به معنای واقعی پیروز نبوده است؟ باید گفت مجلس دهم دچار یک آشفتگی و درهم ریختگی بوده است یعنی اکثریت مجلس در دستان فراکسیون تدبیر و امید بود که به نوعی این افراد از دولت در مجلس دهم حمایت می کردند یا به قول معروف به جای اینکه وکیل ملت باشند وکیل دولت بودند. تمام مسائل دولت و مرتبط با آن را چشم بسته قبول و تصویب می کردند. از این رو با اتفاق افتادن چنین مسائلی، اقدامات خوب و موثر مجلس دهم نیز زیر سوال رفت. به یک نوعی آقایان لاریجانی و روحانی با هم در ارتباط بودند یعنی اگر لاریجانی حرفی می زد انگار رئیس جمهور زده است و بالعکس.

در مسئله بنزین فقط شخص آقای روحانی و لاریجانی مطلع بودند و هیچ خبری مبنی بر گران شدن بنزین از سوی دولت و رئیس مجلس به کنندگان ابلاغ نشده بود. در آن شب بنده یک سخنرانی در شاندیز مشهد داشتم. مردم از بنده سوال می کردند که آیا بنزین گران خواهد شد؟ که بنده در پاسخ به آن ها می گفتم اصلا چنین خبری در کشور نیست و حتی کنندگان مصوب کرده اند که فعلا بنزین گران نشود. ولی زمانی که ساعت 12 شب خبر گران شدن بنزین را شنیدم شوکه شدم!. طبیعتا منِ کننده حق دارم نسبت به این موضوع به رئیس مجلس اعتراض داشته باشم، زیرا با این اتفاق نا به جا تمام اقدامات خوب و سازنده مجلس را تخریب کردند.

لاریجانی درگیر حزب بازی و سیاسی کاری بود

دانشجو: مدیریت آقای لاریجانی چگونه بود؟

متاسفانه آقای لاریجانی درگیر حزب بازی و سیاسی کاری بود. یعنی با تشکیل فراکسیون سوم به نام فراکسیون مستقلین تمام افراد هیئت رئیسه و نهاد های مهم مجلس را از این فراکسیون انتخاب می کرد. به نوعی تبعیض های زیادی را در مجلس دهم شاهد بودیم. حتی در سفر های خارجی افراد نزدیک به خود را به آن سفر ها می برد و در امتیازبندی های کمیسیون ها و فراکسیون ها طوری عمل می کرد که به نفع خود و فراکسیون خود باشد. در نهایت این تبعیض ها از چیز های خرد و کوچک شروع می شد تا به مسائل کلان می رسید که باعث می شد مجلس ضعیف نشان داده شود.

مجلس محل دموکراسی، تضارب آرا، کار عادلانه و قانون گذاری صحیح است. یعنی اگر این مسائل به درستی انجام شود، آن مجلس، فرهیخته ای خواهد شد و کننده ای از کننده دیگر بالاتر و برتر نیست. در نهایت امورات به دست کنندگان مجلس است نه شخص رئیس مجلس. اگر این اتفاق بیفتد یعنی رئیس همه کاره شود از این رو مسئله ای پیش می آید که خود کننده ها بزرگترین منتقد مجلس می شوند و برای مجلس و هیئت رئیسه مشکل ایجاد خواهد شد که نتیجه آن می شود عدم پیروزیت مجلس دهم. مجلس نباید مثل یک اداره و سرباز خانه فرمانده و سرباز پیاده نظام داشته باشد بلکه در مجلس همه باید رئیس و مرئوس باشند و همه در این میدان گاه احساس فخر برای اقداماتشان کنند و به کار گرفته شوند.

طرح شفافیت آرا در این مجلس هم رای نمی آورد

دانشجو: چرا شفافیت آرا چندین بار در مجلس دهم مطرح شد، اما مورد استقبال کنندگان مجلس قرار نگرفت؟

اولا باید گفت کسانی که در مجلس دهم طرح شفافیت آرا را مطرح کردند اکنون پشت صحنه شفافیت در مجلس یازدهم هستند این کار یک کار کارشناسی شده نیست و این بار هم در مجلس رای نمی آورد. بنده این طرح را امضا کردم، اما متاسفانه حتی کنندگانی که این طرح را امضا کردند با ایما و اشاره به من متذکر می شدند که به این طرح رای نخواهند داد و علتشان این بود که مجلس شفاف است.

ثانیا از نظر بنده تمام اقدامات مجلس شفاف است. یعنی خبرنگاری که در صحن علنی حضور دارد از تمام اتفاقات مجلس باخبر است و می تواند به صورت صریح به جامعه مخابره کند. از این رو بنده معتقدم شفافیت باید در تمام نهاد ها و ارگان های نظام باشد و فقط به مجلس ختم نشود. یعنی اکنون مردم نمی دانند در هیئت دولت چه می گذرد و مصوبه های دولت و هیئت وزیران چیست؟، ولی از اقدامات ریز کنندگان باخبر هستند.

اگر می خواهیم دنبال شفافیت باشیم یک چیز را باید انجام دهیم آن هم ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه است که می گوید دولت باید سامانه ای ایجاد و تمامی دریافتی مسئولین را در آنجا ثبت کند و در معرض و منظر مردم قرار دهد. وگرنه اقدامات یک کننده شفاف است.

دانشجو: با توجه به اینکه مجلس یازدهم با شعار تحول در مسائل اقتصادی و اجتماعی و سایر حوزه ها روی کار آمد چه اقداماتی در این راستا می خواهد انجام دهد تا این شعار به وقوع بپیوندد؟

با اتفاقاتی که در کمیسیون ها افتاده این نوید را به جامعه می دهد که مجلس یازدهم می تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند مثلا در کمیسیون برنامه و بودجه با وجود آقای حاجی بابایی و اعضای کارکشته همانند آقای نادران باید منتظر توفیقات خوبی از سوی مجلس باشیم. کمیسیون فرهنگی هم می تواند یکی از کمیسیون های خوب مجلس یازدهم باشد. از این رو مجلس یازدهم بعد از تشکیل شدن کمیسیون های تخصصی خود و به دور از احساسات می تواند با صلابت و پایدار به شعار هایی که در بدو تشکیل خود داده است عمل کند.

کنندگان دنبال کمیسیون هایی هستند که دستاورد داشته باشد

دانشجو: با توجه به اینکه شما در کمیسیون حقوقی و قضایی حضور دارید، علت کم لطفی کنندگان مجلس به این کمیسیون چیست؟ برنامه و اهداف کوتاه مدت و بلندمدت این کمیسیون چیست؟

متاسفانه کنندگان دنبال کمیسیون هایی هستند که بتوانند برای حوزه انتخابیه خود دستاوردی داشته باشند و یا اتفاقات خوبی برای آن ها در مجلس و کشور رقم بخورد. از این رو شاهد آن هستیم 70 نفر برای ورود به کمیسیون برنامه و بودجه داوطلب می شوند و یا برای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس 50 نفر. در صورتی که کمیسیونی همچون امنیت ملی و سیاست خارجی یکی از کم مصوبه ترین کمیسیون های مجلس است و با توجه به ساختار کشور آنچنان کاری ندارد ولی خب مزیت های دیگری دارد که شاید برخی کنندگان به این دلیل تلاش دارند که در آن حاضر باشند.

همین داستان نیز برای کمیسیون هایی که دستاورد دارند، تکرار می شود. از این رو کمیسیون های فرهنگی و قضایی که در درون خود دستاوردی برای کنندگان ندارند مهجور واقع می شوند و مشاهده می کنیم افراد کمی داوطلب حضور در این کمیسیون ها هستند.

بازنده های مجلس یازدهم، عاملان حاشیه سازی برای مقابله با شکست در انتخابات 1400 هستند

دانشجو: اخیرا شاهد آن هستیم که حواشی زیادی برای مجلس یازدهم ایجاد می شود این حواشی از کجا نشئت می گیرد؟

اینکه حواشی هایی در فضای مجازی و واقعی اتفاق می افتد و ناخودمطلع این مطالب به پای مجلس یازدهم ثبت می شود به این علت است که یک عده ای نمی خواهند مجلس یازدهم به اهداف خود برسد. بازنده هایی که مجلس یازدهم را از دست دادند درصدد هستند با حاشیه سازی های مستمر انتخابات ریاست جمهوری 1400 را نبازند. به همین دلیل قصد تخریب این گفتمان را دارند تا بتوانند وجهه خوبی از خود به معرض نمایش بگذارند.

مثلا همین بحث فیلترینگ اینستاگرام، اصلا من چنین صحبتی نکرده بودم در مصاحبه ای که با خبرنگاران داشتم یکی از خبرنگاران از بنده پرسید امروز در صحن چه گذشت؟ که من بیان کردم بحث اینستاگرام و فیلترینگ که همان خبرنگار با شیطنت رسانه ای که انجام داده بود، تیتر زد که نوروزی می گوید اینستاگرام باید فیلتر شود که اصلا چنین چیزی را بیان نکرده بودم. بلکه کنندگان به وزیر ارتباطات درباره اینستاگرام و ولنگاری های موجود آن تذکر داده بودند. از این رو عده ای سعی می کنند ثبات را از مجلس یازدهم بگیرند و نگذارند مجلس اقدامات خود را پیاده سازی کند.

جالب این جاست که یکی از کنندگان فراکسیون تدبیر و امید زمانی که می رفت به من گفت ما می رویم، ولی به شدت تخریبتان خواهیم کرد این طوری نیست که خیال کنید ما می رویم و گوشه نشین می شویم.

دانشجو: حرف آخر

هیئت رئیسه وکنندگان مجلس باید خیلی احتیاط کنند و حرف ها و اقداماتی انجام ندهند که عده ای از آن سوء استفاده کنند، البته من یقین دارم که این مجلس تا یکی دو سه ماه دیگر خودش را بازیابی خواهد کرد و بهتر از این می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1149

به "نوروزی: فقط روحانی و لاریجانی از گرانی بنزین مطلع بودند ، اصلا نگفتم اینستاگرام باید فیلتر شود ، شفافیت آرا در این مجلس هم رای نمی آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروزی: فقط روحانی و لاریجانی از گرانی بنزین مطلع بودند ، اصلا نگفتم اینستاگرام باید فیلتر شود ، شفافیت آرا در این مجلس هم رای نمی آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید