کاغذی که سفیر مرگ درختان نیست، سنگ، کاغذ، چاپ ...

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خبرنگاران - گروه فرهنگ: شاید برای بسیاری از ما تصور اینکه بتوان از سنگ، کاغذ تولید کرد، سخت باشد اما دانشمندان این رویا را هم محقق کرده اند. حدود 5 سالی است که یک شرکت کانادایی با استفاده از ماشین آلات ویژه، از پودر نوعی سنگ خاص، اقدام به تولید کاغذ کرده است. بسیاری stonepaper یا همان کاغذ سنگ و کاغذ معدن را پدیده ای شگفت انگیز در صنعت چاپ و تولید و تولید آن را نیز سرآغاز عصری جدید در تولید کاغذهای سازگار با محیط زیست می دانند چرا که ماده اولیه آن تنها سنگ است لذا به نظر می رسد دیگر نباید نگران قطع درختان و اثرات مخرب آن روی محیط زیست باشیم.

کاغذی که سفیر مرگ درختان نیست، سنگ، کاغذ، چاپ ...

همچنین در فرآیند تولید کاغذ سنگ نه تنها از آب استفاده نمی شود، بلکه به خاطر سفید بودن مواد اولیه، نیازی به استفاده از سفیدکننده ها هم در تولید آن نیست که نتیجه این کار، این خواهد بود که دیگر آلاینده ها به محیط زیست ما اضافه نخواهند شد.

ویژگی های منحصر به فرد کاغذ سنگ

این کاغذ علاوه بر مزایای زیست محیطی دارای یکسری ویژگی های منحصر به فرد دیگر هم هست. کاغذ سنگ، کاملاً ضد آب است و حتی کار چاپی اجرا شده روی آن نیز هیچ تاثیری از مجاور بودن و یا غوطه ور شدن درون آب نخواهد گرفت.

همچنین این کاغذ در برابر پاره شدن مقاومت می کند، البته نه اینکه پاره نشود چرا که اساساً این نوع کاغذ از همان ابتدا هم با هدف بازگشت به چرخه بازیافت، تولید شده است. با این وجود کاغذ سنگ در برابر پارگی بسیار مقاومت نشان می دهد و از این لحاظ به نظر می رسد می تواند در بعضی از کاربردها، جایگزین کاغذهای پلاستیکی باشد.

کاغذ سنگ همانطور ضد جویده شدن توسط جوندگان نیز هست. سازگاری کامل با کلیه ماشین های چاپ افست، هماهنگ با کلیه مرکب ها و حلال های قابل استفاده در ماشین های چاپ افست، قابلیت خشک شدن مرکب بر روی کاغذ بلافاصله پس از خارج شدن از ماشین چاپ و بدون نیاز به امکانات اضافی جهت تحقق این موضوع، عدم تاثیرپذیری از دمای محیط که یکی از مسائل اصلی در جهت ایجاد چاپ با کیفیت است و مقاومت در برابر آتش سوزی، از دیگر ویژگی های کاغذ سنگ است.

جدول زیر که مقایسه پارامترهای تولید یک تن کاغذ با استفاده از چوب درختان و تولید با استفاده از سنگ و کاغذ بازیافتی، شاید بهتر و بیشتر، کاربردهای کاغذ سنگ را نمایان کند.

یک تن 100 درصد کاغذ سنگ 100 درصد مواد بازیافتی 100 درصد با استفاده از چوب درختان
میزان استفاده از چوب درختان 0 4 20
میزان تولید زباله 0 2 تن 0
میزان مصرف آب 0 4.000 گالن 16.000 گالن
میزان استفاده از سفیدکننده خیر بله بله
میزان مصرف سنگ 80 درصد 20-30 درصد 20-30 درصد
میزان مصرف انرژی 25mil BTU 40mill BTU 52mill BTU

بر اساس این گزارش، میزان کاهش دی اکسید کربن(co2) ناشی از تولید یک تن کاغذ سنگ در مقایسه با تولید کاغذهای تولیدی با چوب درختان و کاغذهای بازیافتی معادل (co2) تولیدی ناشی از گردش 3.5 بار یک ماشین دور کره زمین، میزان درختان قطع نشده برای تولید یک تن کاغذ سنگ معادل تولید اکسیژن مورد نیاز برای 40 نفر، میزان آب صرفه جویی شده در تولید یک تن کاغذ سنگ معادل مصرف آب لازم برای سه روز حمام دریافت یک شخص 24 ساعته و بدون توقف، میزان کاهش تولید مواد بازیافتی حاصل از استفاده یک تن کاغذ سنگ معادل وزن 8 محفظه بزرگ بازیافتی و میزان انرژی صرفه جویی شده برای تولید کاغذ سنگ معادل انرژی مورد نیاز برای تولید دو ماه برق مورد نیاز لوازم خانگی کل کشور آمریکا، است.

کاغذ سنگ یک نوآوری است

فرهاد اشفاق مدیر بخش فنی شرکت کاغذ سنگ که شرکت متبوعش کننده انحصاری شرکت stonepaper در ایران است، در گفتگو با خبرنگاران، در این باره گفت: تولید کاغذ از کربنات ها البته چیز جدیدی نیست و در تولید بسیاری از مواد دیگر مانند اتوماتیک و حتی دستمال کاغذی، از کربنات ها استفاده می شود، اما تولید کاغذی که 85 درصد آن از کربنات باشد و قابلیت چاپ اُفست را هم داشته باشد، یک نوآوری است.

اشفاق افزود: در تولید کاغذهای معمولی، در نهایت باید از سلولوز و فایبر استفاده شود و لازمه این کار، قطع درختان و استفاده از آنهاست، یا در تولیدکاغذهای پلاستیکی، تقریباً به طور کامل از پلاستیک استفاده می شود و شاید یک درصدش کربنات باشد و لذا بعداً با مسائل زیست محیطی در خصوص این نوع کاغذها رو به رو هستیم.

مدیر بخش فنی شرکت کاغذ سنگ افزود: نوع سنگ هایی که در تولید این نوع کاغذها از آنها استفاده می شود، عموماً ماربل و لایم که در ایران به سنگ آهک و سنگ گچ شاخته می شوند، است. این نوع کاغذها در حال حاضر عمدتاً در کانادا و آمریکا و نیز چین و هنگ کنگ تولید و عرضه می شوند.

به گفته وی، کاغذ سنگ در گراماژهای مختلف از 50 میکرون تا 400 میکرون برای کاربردهای مختلف تولید و از آن در تهیه لیبل های چسبدار با گراماژهای مختلف و با ضریب چسبندگی بالا و خاصیت ضد آب بودن استفاده می شود. اگرچه کاربردهای کاغذ سنگ محدود به کاربردهای صنعت چاپ، نشر و بسته بندی و تبلیغات نیست و به لحاظ روبرو شدن با ماشین های چاپ و صحافی، رفتاری مشابه کاغذهای گلاسه دارد و هیچ گونه نیازی به مرکب یا زینک متفاوت ندارد.

اشفاق همچنین گفت: گراماژهای نازک این نوع کاغذ برای کاربردهایی نظیر بسته بندی های غذایی، گراماژهای متوسط آن برای امور چاپی نظیر کتاب های نفیس، نقشه ها با کاربردهای مختلف، ساک های دستی، مجلات، بروشورها و پاکت و گراماژهای ضخیم آن هم برای کاربردهایی که در امور روزانه از مقوا در تهیه آنها استفاده می شود مانند جعبه ها و کارت های اعتباری، مناسب است.

مدیر بخش فنی شرکت کاغذ سنگ در خصوص ویژگی های این نوع کاغذ هم گفت: کاغذ معمولی در آب، مضمحل می شود و مرکب روی آن هم از بین می رود اما این کاغذ در آب، نه تنها از بین نمی رود بلکه وقتی از آب خارج می شود، پس از چند لحظه خشک می شود و اثری از رطوبت روی آن باقی نمی ماند. این کاغذ در مقابل پاره شدن هم مقاوم است یعنی به زحمت پاره می شود و این مسئله هم برای بازیافت کاغذ بعد از دوره مصرفش است.

اشفاق ادامه داد: این کاغذ از آنجا که در مقابل جویده شدن توسط جانواران و جوندگان مقاوم است، برای تهیه آثار هنری مثل نقاشی و نیز کتاب ها و آثار نفیس و یا اسنادی که قرار است سال ها عمر کنند و از آنها نگهداری شود، مثل سند خانه، ماشین و یا اوراق مشارکت، می تواند کاربرد داشته باشد.

با احتیاط میزان واردات کاغذ سنگ را افزایش می دهیم

مدیر بخش فنی شرکت کاغذ سنگ درباره میزان خرید و واردات این نوع کاغذ به کشور هم، گفت: اگر بخواهیم به نسبت نیاز کشور، میزانی را اعلام کنیم، باید بگوئیم که بسیار اندک است و حتی به 1000 تُن هم نرسیده است اما ما قصد داریم با سنجش دقیق میزان استقبال از کاغذ سنگ در کشور و با احتیاط، اقدام به واردات مقدار بیشتری از آن بکنیم.

وی درباره آینده این نوع کاغذ در ایران و چشم انداز مصرف آن در کشور گفت: ما در دوره ای به سر می بریم که محیط زیست یکی از مهمترین مسائل و دغدغه های جدی مردم و مسئولان ذیربط است؛ لذا من به گرایش مصرف کنندگان به استفاده از این نوع کاغذ، بسیار خوشبین هستم. ضمن اینکه سیگنال های مثبتی از سوی دولت فعلی در خصوص حمایت از تولیدکنندگان و نیز عرضه کنندگان کالاهای سازگار با محییط زیست، می رسد.

اشفاق با بیان اینکه کشور ما نیازمند این نوع کاغذهاست، درباره هزینه تهیه کاغذ سنگ هم گفت: قیمت کاغذ سنگ نسبت به دیگر انواع کاغذها، بیشتر است اما اگر بخواهیم با توجه به ویژگی کالاها، قیمت آنها را بسنجیم، قطعاً این کاغذ مقرون به صرفه تر است. من یقین دارم هر میزان آگاهی مصرف کنندگان نسبت به ویژگی کالاهایی که مصرف می کنند، بیشتر شود، بهترین را انتخاب می کنند.

تولید کاغذ باید با رعایت مسائل زیست محیطی باشد

رضا رضایی کارشناس در حوزه صنعت چاپ و بسته بندی و از فعالان پیشکسوت این عرصه نیز معتقد است که باید ورود کاغذهای سنگی را به کشور که با محیط زیستِ در معرض تهدید ما سازگار هستند، به فال نیک گرفت. وی در این باره به خبرنگاران گفت: من نمونه این کاغذها را که از سنگ تولید شده است، در کانادا دیده ام که بسیار امیدوارکننده بوده و مشاهده کرده ام که آنها با چه سرعتی تلاش می کنند که این کاغذها را با کاغذهای پلاستیکی و کاغذهایی که از درخت تولید می شوند، جایگزین کنند.

رئیس سابق اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران افزود: شاید باید سال ها پیش، روی مصرف و حتی تولید این نوع کاغذها سرمایه گذاری می کردیم چرا که به واقع نویدبخش آینده ای روشن برای صنعت چاپ از یک سو و محیط زیست از طرف دیگر است. البته باید صبر کرد و دید که چه نمونه هایی از این کاغذها وارد کشور می شود و میزان مصرف آنها و گرایش به این سمت، چگونه است اما کاغذهایی که از سنگ تولید می شوند، علی الاصول در حفظ محیط زیست بسیار موثرند چرا که به راحتی قابل بازیافت (ریسایکل) هستند.

وی حرکت کشورهای پیشرفته را به استفاده از فضای مجازی حتی در مراکز آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها به جای چاپ انبوهی از کتاب هایی که از کاغذهای که از درختان تولید شده اند، نشان دهنده اهمیت روز افزون محیط زیست برای بشر امروز نامید و گفت: نمی دانم صنعت چاپ چه پاسخی به نسل هایی آینده دارد که قرار است روی همین زمین که روز به روز کم درخت تر می شود، زندگی کند؟!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 437

به "کاغذی که سفیر مرگ درختان نیست، سنگ، کاغذ، چاپ ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاغذی که سفیر مرگ درختان نیست، سنگ، کاغذ، چاپ ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید