کشف پادتن هایی که علیه کووید 19 عمل می نمایند

به گزارش مجله زیبایی زندگی، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست در مطالعه اخیرشان پیروز به کشف آنتی بادی هایی / پادتن هایی شدند که ممکن است از بدن در برابر بیماری کووید 19 محافظت نمایند.

کشف پادتن هایی که علیه کووید 19 عمل می نمایند

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، محققان دانشگاه ماساچوست در مطالعه اخیرشان که در مجله

Nature Communications منتشر شده، نشان داده اند که پادتن های تک دودمانی آی جی ای خاص (specific IgA monoclonal antibodies) کووید 19 ممکن است ایمنی موثری در سیستم تنفسی در برابر کروناویروس جدید فراهم نمایند که این یک ویژگی بالقوه مهم یک واکسن موثر است.

دکتر یانگ وانگ و همکارانش طی این مطالعه به شرح کشف این موضوع و توصیف پادتن تک دودمانی متقابل واکنش انسان (MAB) و ارتباط آن با پروتئین های میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 که سبب انسداد گیرنده ACE2 بر روی گیرنده مخاطی دستگاه تنفسی می شوند پرداخته اند.

آغاز داستان و پی بردن به این کشف سریع و مهم به 16 سال پیش بر می گردد، هنگامی که محققان این دانشگاه یک پادتن تک دودمانی آی جی جی توسعه دادند که در برابر یک ویروس مشابه مانند سارس مؤثر بود.

ویروس سارس در ابتدا باعث بیماری نگران نماینده ای شد اما سپس ناپدید شد. محققان که در آن موقع برای آغاز یک کارآزمایی بالینی آماده بودند، اطلاعات تحقیقاتی مرتبط با آن کار را ذخیره کردند.

هنگامی که کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 به رسمیت شناخته شد و آغاز به گسترش کرد، محققان دریافتند که اولین پادتن تک دودمانی متقابل واکنش انسان ممکن است به سیستم ایمنی در مبارزه با این بیماری جدید یاری کند.

آنها فرایند احیای برنامه قدیمی سارس را بازیابی کردند و سلول های هیبریدوما منجمد را که 16 سال قبل ساخته شده بودند، بازیابی نموده، آنها را ذوب نموده و معین کردند که آیا آن برای یک کروناویروس جدید نیز کار می نماید یا خیر.

اگرچه 90 درصد شباهت بین دو کروناویروس وجود داشت اما پادتن تک دودمانی هیچ گونه اتصال به کروناویروس جدید نشان نداد.

محققان سپس پادتن تک دودمانی متقابل واکنش انسان دیگری را که در مطالعه 16 سال پیش مورد آنالیز قرار داده بودند را ارزیابی کردند که این نیز مانند پادتن قبلی موثر نبود.

پس از آن محققان یک برنامه تحقیق جداگانه برای فراوری آی جی ای های ترشحی (sIgA) آنتی بادی هایی که نقش مهمی در ایمنی روی سطوح مخاطی دارند را آغاز کردند.

محققان طی این مطالعه به آنالیز آی جی ای های ترشحی در دستگاه گوارش به عنوان یک درمان ممکن برای جلوگیری از عفونت های دستگاه گوارش پرداختند.

آنها قصد داشتند دریابند آیا آی جی ای های ترشحی ضد کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 مشابه می توانند ایمنی مخاطی را در دستگاه تنفسی (جایی که بیماری کووید 19 فوق العاده به آن آسیب میزند) ایجاد کند یا خیر؟ این روش با موفقیت عمل کرد و محققان یک آنتی بادی با میل و فعالیت خنثی سازی به نام MAb362 را فراوری کردند.

محققان گفتند: ما بسیار هیجان زده شدیم که آنتی بادی های کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در اتصال و خنثی سازی ویروس هنگامی که در ایزوتایپ آی جی ای های ترشحی آنتی بادی هستند، در مقایسه با آنتی بادی های معمول در حال گردش آی جی جی مؤثرتر هستند.

به طور طبیعی آنتی بادی آی جی ای های ترشحی سطح مخاطی مانند دستگاه های تنفسی، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری تناسلی را پوشش می دهد و لایه مخاطی روی این سطوح تثبیت می گردد. در آنجا، آنها کار مهم جلوگیری از اتصال یک پاتوژن به سلول های میزبان را انجام می دهند، بنابراین از بروز عفونت جلوگیری می نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1221

به "کشف پادتن هایی که علیه کووید 19 عمل می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پادتن هایی که علیه کووید 19 عمل می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید