گره سرنوشت بازار خودرو به کرونا

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خبرنگاران با سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در خصوص وضع قیمت و چشم انداز بازار خودرو در نیمه نخست سال جاری گفت و گو نموده است.

گره سرنوشت بازار خودرو به کرونا

خبرنگاران - علی ابراهیمی: بازار خودرو در شرایطی به استقبال نوروز 99 رفت که قیمت اغلب خودروهای فراوری و مونتاژ داخل در ماه های پایانی سال 98 رشدهای سریع قیمت را تجربه نموده بود. قیمت هایی که اگرچه در بازار کم مشتری خودرو هم چنان صعودی بود اما خرید و فروش محدود خودرو ادامه داشت.

فراگیر شدن تب شیوع کرونا از بهمن و اسفند ماه سال گذشته، بازار شب عید خودرو را به کما فرو برد؛ در فروردین سال جاری با تشدید رکود تورمی بازار و توقف فراوری و عرضه، قیمت خودرو نیز در شرایط قرنطینه خانگی بالا ماند. با سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در خصوص وضع قیمت و چشم انداز بازار خودرو در نیمه نخست سال جاری گفت و گو نموده ایم.

***

  • آقای موتمنی؛ وضع بازار خودرو چگونه است؟

با شرایط حاکم بر جامعه فعلا کمتر کسی خودرو می خرد، بازار خودرو تقریبا تعطیل است و قیمت ها نیز به درستی معین نیست. اما هنوز هم مبنای قیمت های حاشیه بازار نرخ های انجام معاملات خودرو در بازار قبل از عید نوروز است. با این وجود باید منتظر ماند تا معین گردد بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار و شورای سیاستگذاری خودرو، شرکت های خودروساز در چند روز آینده قیمت فروش فوری و اقساطی محصولات خود را چگونه مشخص و به مشتریان اعلام می نمایند. آن چه مسلم است فعلا بازار و نمایشگاه های خودرو تعطیل است و این صنف فعالیتی ندارد. از سوی دیگر با تعطیلی مراکز شماره گذاری، تعویض پلاک نیز انجام نمی گردد.

  • تاثیر این شرایط بر کسب و کار نمایشگاه داران خودرو چگونه بوده است؟

از نظر کسب و کار، صنف نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو؛ با شیوع کرونا و با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، تعطیل شد؛ اما در فهرست جدیدی که این ستاد منتشر نموده نمایشگاه های خودرو در فهرست مشاغل پر خطر قرار نگرفته اند، با این فرایند مانند سایر مشاغل کم ریسک، فعالیت این صنف در تهران از 30 فروردین جاری با رعایت پروتکل های بهداشتی شروع خواهد شد. اما بازهم همه چیز به شرایط شیوع ویروس کرونا بستگی دارد و اگر شیوع و انتشار این ویروس بیشتر گردد و ستاد مقابله با کرونا نظر دیگری بدهد، فعالان این صنف نیز تابع مصوبات این ستاد خواهند بود.

  • چرا کاهش تقاضای ناشی از شیوع کرونا موجب ارزانی خودرو نشده است؟

به دلیل رکود تورمی بازار، فعلا قیمت ها تثبیت شده و خرید و فروش کمی در بازارخودرو انجام می گردد. حتی افرادی که برای فروش خودرو در فضای مجازی آگهی می دهند نیز اذعان می نمایند که مشتری چندانی برای خرید یا حتی قیمت دریافت تماس نمی گیرد. واقعیت آن است که تقاضای اندکی برای خرید وجود دارد. همچنین تعطیل بودن مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری خودرو نیز به این رکود دامن زده زیرا حتی در صورتی که معامله خودرو انجام گردد نیز امکان نقل و انتقال و تعویض پلاک وجود ندارد و با این فرایند هیچ خریداری حاضر به ریسک انجام معامله و پرداخت بخشی قیمت یا تمام آن بدون نقل و انتقال سند، شماره گذاری و تعویض پلاک نیست زیرا حتی در گذشته به دلیل نوسان قیمت ها، بعضی خریداران برای نقل و انتقال سند خودرو با مشکل روبرو می شدند و متاسفانه سوء استفاده هایی را در بازار خودرو شاهد بودیم.

  • پس آگهی هایی که در سایت ها منتشر می گردد به چه کسانی تعلق دارد؟

با این شرایط فقط بعضی افرادی که خودرویی را قبلا خریده و در انبارها یا پارکینگ ها به امید گرانی بیشتر دپو نموده اند، در فضای مجازی آگهی می دهند زیرا حتی درصورتی که با انجام معاملات مالکیت خودرو به صورت وکالتی منتقل گردد نیز به دلیل بسته بودن مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک زمان انجام نقل و انتقال و تعویض پلاک معین نیست. این شرایط در خصوص بازار خودروهای فراوری و مونتاژ داخلی و هم خودروهای خارجی مصداق دارد و اگرچه در این بازار بعضی افراد فروشنده هستند اما هیچ خریداری برای خودرو وجود ندارد.

  • چشم انداز بازار خودرو در نیمه نخست سال جاری چگونه خواهد بود؟

شرایط کنونی بازار خودرو به گونه ای است که تا زمانی که شیوع کرونا کاهش نیافته و آرامش به جامعه باز نگشته، تقاضا برای خرید خودرو نیز سیر نزولی خواهد داشت. آنچه معین است هنوز درمانی برای کرونا وجود ندارد و اگر وضع بیماری ناشی از این ویروس، قرنطینه خانگی و تعطیلی کسب و کارها ادامه دار گردد، حتی سرمایه گذاران بازار خودرو نیز حاضر به پذیرش ریسک برای سرمایه گذاری و خرید خودرو نخواهند بود. با این وجود حتی با فروکش کردن تب کرونا نیز، قیمت خودرو به شرایط عرضه و تقاضای بازار، میزان فراوری خودروسازان و تثبیت یا افزایش رسمی قیمت ها بستگی دارد. باید بپذیریم نرخ دلار نیزاز عوامل بسیار موثر در مشخص قیمت و بازار خودرو است که بیش از تاٍثیر واقعی این مولفه بر هزینه تمام شده فراوری، از نظر روانی بر بازار خودرو اثر می گذارد. افزایش حقوق دستمزد و رشد هزینه های تمام شده فراوری خودرو نیز در قیمت تمام شده و فروش خودروسازان موثر است؛ با این شرایط باید منتظر شرایط فراوری و عرضه خودرو بود. به دلیل تشدید رکود تورمی حاکم بر بازار خودرو و افت شدید تقاضا و انجام معاملات خودرو در دوره شیوع کرونا و قرنطینه خانگی می توان پیش بینی کرد که اکنون بازار خودرو بیش از هر زمان دیگری تابع میزان عرضه خودرو است. اگر حتی در شرایط رکود خرید و فروش، میزان عرضه خودرو کم گردد، سایر مولفه های حاکم بر بازار موجب افزایش قیمت و رشد دلال بازی خودرو خواهد شد اما در صورتی که فراوری و عرضه خودرو افزایش یابد، ممکن است با توجه به شرایط کنونی بازار که تقاضایی برای خرید خودرو نیست به ریزش قیمت ها منجر گردد.

  • شرایط بازار خودروهای خارجی چگونه است؟

در بازار خودروهای خارجی نیز علاوه بر کرونا، کاهش قدرت خرید مردم مشکل ساز شده زیرا تا قبل از عید نیز مشتریان این گونه خودروها تنها در محدوده قیمتی 400 و 500 میلیون تومان خرید می کردند و هنوز هم خریداری برای خودروهای دارای قیمت بالای یک میلیارد تومان وجود ندارد. باید توجه کرد که به دلیل بحران کرونا و تعطیلی مشاغل، اغلب اصنافی که در 2 ماه آخر سال و بازار شب عید با افزایش در آمد روبرو شده و از مشتریان احتاقتصادی خرید خودروهای خارجی بودند نیز سال جاری کاسبی ننموده و درآمد ضعیفی داشته اند. این شرایط موجب شده تا این گونه افراد نیز درصورتی که مشتری خرید خودروهای خارجی بودند نیز به دلیل رکود کسب و کار و چک های برگشتی از توان اقتصادی برای خرید خودروی خارجی برخوردار نباشند یا برای خرید اولویت های دیگری مشخص نمایند. با این فرایند به نظر می رسد تا زمانی که چاره ای برای ویروس کرونا و رشد عرضه خودروهای وارداتی اندیشیده نگردد، در بازار خودروهای خارجی وارداتی یا حتی خودروهای مونتاژ داخل، شاهد بالا ماندن قیمت ها و تشدید رکود بازار خواهیم بود. به طور کلی با شیوع کرونا اغلب مردم بیشتر به دنبال تامین مایحتاج اولیه و مواد غذایی هستند و خرید خودرو در اولویت آنها نیست. واضح است که وقتی کاسبی صنوف پر درآمد کساد می گردد، این افراد نیز مشتری خرید خودرو نخواهند بود و به نظر می رسد تا زمانی که چاره ای برای این یروس اندیشیده نگردد، شرایط بازار نیز تغییری نخواهد کرد زیرا برای مردم و حتی کسانی که با سرمایه گذاری در بازار خودرو کسب درآمد می نمایند، در وهله نخست سلامتی و در مرحله بعد انجام معامله و کسب سود اهمیت دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 974

به "گره سرنوشت بازار خودرو به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گره سرنوشت بازار خودرو به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید