3 گزینه جانشینی اون، کیم یو جونگ اصلی ترین گزینه رهبری کره شمالی کیست؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، نسیم آنلاین نوشت: کیم یو جونگ بیشترین شانش برای جانشینی رهبرکره شمالی را دارد و احتمالا تنها مانع او تردید در حمایت نخبگان مردسالار کره شمالی از انتصاب یک زن به عنوان رهبر این کشور است.

3 گزینه جانشینی اون، کیم یو جونگ اصلی ترین گزینه رهبری کره شمالی کیست؟

این روزها اخبار و حدس های مختلف و متناقضی درباره شرایط سلامتی و زنده بودن کیم جونگ اون رهبر کره شمالی منتشر می گردد. اخباری که از جراحی ناموفق قلبی و حتی مرگ مغزی رهبرکره شمالی حکایت دارد. هرچند این اخبار تا به امروز توسط هیچ منبع رسمی در کره شمالی تایید نشده است اما غیبت دوهفته کیم جونگ اون در انظار عمومی باعث دامن زدن به این شایعات و حدس ها شده است.

رهبر 36 ساله کره شمالی آخرین بار در 11 آوریل (23 فروردین) در انظار عمومی ظاهر شد زمانی که در جلسه حزب کارگران کشورش خواهان تدابیر شدید علیه ویروس کرونا شده بود، اما عدم حضور وی در مراسم عظیمداشت 108 امین سالگرد تولد پدرعظیمش کیم ایل سونگ اولین رهبر کره شمالی در 15 آوریل (27 فروردین)، حدس هایی را در خصوص سلامت وی برانگیخته است وی از زمان تصدی مقام رهبری کره شمالی دراواخر سال 2011، سابقه نداشته است در این مراسم شرکت نکند.

نهایتا امروز خبرگزاری دولتی کره جنوبی یونهاپ به نقل از رادیو دولتی کره شمالی دی پی آرکی گزارش دادکیم جونگ اون در پیامی از کارگرانی که درحال ساخت شهر Samjiyon هستند، تشکر کرد. به گزارش اسپوتنیک در گزارش رادیو دولتی کره شمالی اما توضیحی درباره شرایط سلامت رهبر این کشور یا فعالیتهای عمومی وی داده نشد.

اما با توجه به انتشار این شایعات پیرامون وخامت جسمی رهبرکره شمالی، سئوالی که پیش می آید بعد از کیم جونگ اون چه کسی رهبر کره شمالی خواهد شد؟ در ادامه مهمترین گزینه های جانشینی رهبرکره شمالی را آنالیز خواهیم کرد:

1. کیم یو جونگ؛ خواهر رهبر فعلی کره شمالی

کیم یو جونگ که تا کنون بخشی از وظایف خود را به عنوان نماینده خاندان سلطنتی و بخشی را نیز به عنوان دستیار شخصی رهبر کره شمالی انجام می دهد به عنوان یکی از نزدیکترین دستیاران برادر عظیم ترش مطرح بوده است و حتی نمایندگی او را در بازی های المپیک زمستانی پیونگ چانگ بر عهده داشته است.

خواهر رهبر کره شمالی اکنون سمت معاون اول دبیر کل کمیته مرکزی حزب کارگر حاکم در کره شمالی را برعهده دارد. تعیین است که وی نیز در سوئیس تحصیل نموده و فرد مورد اعتماد کیم جونگ اون و دومین فرد با نفوذ در این کشور است. در ماه مارس ، اولین بیانیه رسمی بین المللی از طرف وی صادر شد. تحلیلگران بر این باورند که بیانیه او در ماه مارس نشان می دهد که او پیشرفت روشنی در مراتب قدرت موجود در حکومت این کشور داشته است.

با توجه به اینکه کره شمالی در مدت هفت دهه توسط همین خانواده اداره شده است،احتمالاً خانواده کیم بیشترین شانس در کسب قدرت را دارد.چوونگ سونگ چانگ، تحلیلگرموسسه Sejong در کره جنوبی، می گوید: احتمال اینکه خواهر رهبر کره شمالی یعنی کیم یو جونگ، وارث قدرت در کره شمالی باشد، بیش از 90 ٪ است. وی اعلام نمود: او نژاد و خون سلطنتی دارد و در کره شمالی نیز در واقع یک سلسله سلطنتی حاکم است. در سال های اخیر وی به همراه برادرش در جریان جلسات مهم با رهبران دنیا از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شرکت داشته است و همین امر بعضی ناظران را وادار کرد که رسماً مقام شماره 2 کره شمالی را برای وی در نظر بگیرند.

روزنامه ژاپنی Yomiuri نیز چندی پیش به استناد یک منبع آگاه از مذاکرات سه جانبه مربوط به کره جنوبی ، ایالات متحده و ژاپن می نویسد: در سرانجام سال گذشته در جلسه علنی کمیته مرکزی حزب حاکم کارگر کره شمالی یک تصمیم داخلی گرفته شد که براساس آن ، کیم یو جونگ در صورت مرگ کیم جونگ اون یا ناتوانی وی در اداره کشور به دلایل دیگر، جانشین رهبر فعلی می گردد. منبع این نشریه اعلام نمود: پس از این تصمیم ، دستورالعمل های بسیاری به رهبران حزب و ارتش از طرف خواهر کوچک کیم جونگ اون صادر شده است.

کیم یو جونگ بیشترین شانش برای جانشینی رهبرکره شمالی را دارد و احتمالا تنها مانع او تردید در حمایت نخبگان مردسالار کره شمالی از انتصاب یک زن به عنوان رهبر این کشور است.

2. کیم جونگ چول؛ برادر رهبر کره شمالی

کیم جونگ اون یک برادر عظیمتر 38 ساله به نام کیم جونگ چول دارد. اما اعتقاد بر این است که وی هیچ علاقه ای به سیاست و زندگی عمومی ندارد و پدرش کیم جونگ ایل، برای قرار دریافت در قدرت او را همچون یک دختر تلقی می کرد. او ظاهرا یک نوازنده گیتار با استعداد است و پنج سال پیش در کنسرت اریک کلپتون مورد توجه نهاده شد. او بیشتر از آنکه علاقه اش را به سیاست نشان دهد علاقه اش را به گیتار نشان داده است.

بنابراین گزینه چندان محتملی برای رسیدن به رهبری کره شمالی محسوب نمی گردد. اما واقعیت این است که او خون سلطنتی دارد و مرد است؛ بنابراین بعضی از مهمترین شاخصه های جانشینی رهبر کره شمالی را دارد و نمی توان او را به طور کلی نادیده گرفت. اطلاعات چندان دیگری نیز درباره او به جز اینکه وی در سوئیس درس خوانده و هوادار لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا همچون رهبر فعلی کره شمالی است، در دسترس نیست.

3. چو ریونگ هائه

در خارج از خانواده کیم جونگ اون، چو ریونگ هائه وجود دارد که سال گذشته رئیس جمهور هیئت رئیسه مجلس اعلای مردم شد و رهبر کره شمالی وی را به عنوان رئیس دولت انتخاب کرد.

پدر چو ریونگ هائه میهن پرستی بود که در کنار کیم ایل سونگ پدر عظیم رهبر فعلی کره شمالی - بنیانگذار کره شمالی - جنگید. در ماه ژوئن، چو نماینده ویژه رهبر کره شمالی به منظور ملاقات با شی جینپینگ رئیس جمهور چین - تنها هم پیمان مهم کره شمالی - بود او چندین دهه برای خانواده های حاکم خدمت نموده است، اما فاقد عنصر مهم در جانشینی کره شمالی یعنی همخونی با خاندان حاکم کیم است.

یک احتمال دیگر ظهور یک رهبری جمعی است که هم اعضای خانواده سلطنتی و هم شخصیت های ارشد وفادار را در خود جای دهد. در این چیدمان احتمالاً کیم یو جونگ علی رغم جنسیت وی، یک نیروی اصلی خواهد بود، در حالی که چو ریونگ هائه و دیگر افراد متنفذ احتمالاً به عنوان نیروهای همتراز ظاهر شوند.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1000

به "3 گزینه جانشینی اون، کیم یو جونگ اصلی ترین گزینه رهبری کره شمالی کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 گزینه جانشینی اون، کیم یو جونگ اصلی ترین گزینه رهبری کره شمالی کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید