تصویر جذاب تلسکوپ VLT از یک سیارک دوتایی نزدیک به زمین

به گزارش مجله زیبایی زندگی، چندی پیش سیارک دوتایی 1999KW4 از نزدیکی زمین گذر کرد و فرصت خوبی برای آنالیز دقیق این سیارک فراهم شد. گذر این سیارک دوتایی از نزدیکی زمین خطری را متوجه زمین نکرد. اما با توجه به این که مدار این سیارک از پیش معین شده بود فرصت خوبی فراهم شد تا کمپینی رصدی برای آنالیز این سیارک طراحی گردد.

تصویر جذاب تلسکوپ VLT از یک سیارک دوتایی نزدیک به زمین

رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) نیز به این کمپین رصدی پیوست و با تلسکوپ پرچمدار خود، یعنی تلسکوپ بسیار بزرگ یا VLT، این سیارک را زیر نظر گرفت.

فاصله دو عضو تشکیل دهنده این سیارک دوتایی تنها 2/6 کیلومتر است و تلسکوپ بسیار بزرگ و ابزار SPHERE جزء معدود ابزارهایی بودند که می توانستند این دو را از یک دیگر تفکیک نمایند. کمینه فاصله این سیارک از زمین حدود 5/2 میلیون کیلومتر بود؛ یعنی چیزی در حدود 14 برابر فاصله ماه از زمین.

متخصصان رصدخانه جنوبی اروپا برای ثبت سیارک دوتایی 1999KW4 چالش سختی را پیش رو داشتند. درخشش نسبتا کم و سرعت زیاد این سیارک، که بیش از هفتاد هزار کیلومتر بر ساعت بود، کار ثبت آن را با مشکل روبرو می کرد. اما به لطف دقت بسیار بالای تلسکوپ بسیار بزرگ و ابزار SPHERE تصویربرداری از این سیارک دوتایی با موفقیت به انجام رسید.

ابزار SPHERE تلسکوپ VLT برای رصد سیارات فراخورشیدی طراحی شده است. سامانه اپتیک سازگارپذیر این تلسکوپ تا حد زیادی آشفتگی های جو و تاثیر آن بر تصاویر نجومی را اصلاح می نماید. سامانه ای که یاری می نماید تا کیفیت تصاویر این تلسکوپ زمینی قابل مقایسه با تلسکوپ های فضایی باشد.

آمادگی برای دفاع از سیاره زمین

رصدهای تلسکوپ بسیار بزرگ در کنار دیگر داده های ثبت شده در جریان کمپین رصدی سیارک دوتایی 1999KW4 به آنالیز و ارزیابی راهکارهای انحراف جهت سیارک ها و دفاع از سیاره زمین، در صورت وجود سیارکی تهدیدآمیز، یاری خواهد نمود.

با این که سیارک 1999KW4 برای زمین خطرناک نبود اما شباهت این سیارک به یک سیارک دوتایی دیگر با نام دیدیموس (Didymos) آن را به سوژه ای قابل توجه تبدیل می کرد. سیارکی که ممکن است در آینده دور سیاره زمین را تهدید کند.

سیارک دوتایی دیدموس سوژه ماموریت دارت (DART) ناسا است. ماموریتی که در آن فضاپیمایی به عضو کوچک تر سیارک دوتایی دیدیموس برخورد خواهد نمود تا مدار آن را به دور همتای بزرگ ترش تغییر دهد. پس از این برخورد ماموریت هرا (Hera) سازمان فضایی اروپا (ESA) در سال 2026 به ملاقات این سیارک دوتایی خواهد رفت تا اطلاعات مهمی را درباره جرم، مشخصات سطحی و شکل دهانه برخوردی ایجادشده در ماموریت دارت جمع آوری کند.

انجام موفقیت آمیز چنین برنامه هایی نیازمند همکاری سازمان های فضایی و نجومی مختلف است. فرآیندی که از ثبت سیارک های نزدیک به زمین شروع می گردد و ممکن است در آینده به ماموریتی برای تغییر جهت سیارک های تهدیدنماینده منتهی گردد.

عکس کاور: طرح گرافیکی (راست) و تصویر تلسکوپ بسیار بزرگ از سیارک دوتایی 1999KW4.

Credit: ESO

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 212

به "تصویر جذاب تلسکوپ VLT از یک سیارک دوتایی نزدیک به زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر جذاب تلسکوپ VLT از یک سیارک دوتایی نزدیک به زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید