مقبره بی بی مریم؛ جاذبه قدیمی و تاریخی قشم

به گزارش مجله زیبایی زندگی، قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس است. این تنها مشخصه این جزیره زیبا نیست. بلکه به جرات می توان گفت که جزیره قشم جزیره شگفتی هاست. قشم با طبیعت شگفت انگیزش یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایران می باشد. قشم علاوه بر تماشای های طبیعی بسیاری که دارد، مکان های تاریخی زیادی نیز برای تماشا دارد. جزیره قشم یکی از برترین مقاصد گردشگری در ایران است. یکی از جاذبه های تماشای مقبره بی بی مریم بختیاری است که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

مقبره بی بی مریم؛ جاذبه قدیمی و تاریخی قشم

مقبره بی بی مریم در روستای تم سنیتی قرار گرفته است و قدمت آن به سده هشت هجری قمری بازمی گردد. برخی این بقعه را با نام Tomb Saint که اسپانیایی ها به آن داده اند، می خوانند و با گویش محلی از آن تم سنیتی یاد می نمایند.

در این بنا می توان ویژگی های معماری سلجوقی را مشاهده کرد. جنس گنبد از مرجان های دریایی است و داخلش را نیز با آهک صدفی پوشش داده اند. درب کوتاه بقعه نیز به گورستانی وسیع باز می گردد که روی مزارهای آن گل های کاکتوس کاشته اند. حکاکی های سنگ های این گورستان به زبان فارسی و عربی از نوع نسخ، ثلث و کوفی است.

تاریخچه بنا

سابقه تاریخی مقبره بی بی مریم در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. محققان معتقدند که قدمت این مقبره به عنوان یک معبد مهری به دوران پیش از اسلام می رسد. برخی آن را به دوران پس از اسلام و قرن پنجم و ششم هجری قمری و حکومت ایلخانان مربوط می دانند و برخی معتقدند مقبره به قرن هشتم هجری قمری و دوره سلجوقیان متعلق است زیرا معماری این بنا شبیه سبک معماری دوران سلجوقی است. در کنار مقبره بستر خشک رودخانه ای به چشم می خورد که نشان می دهد در گذشته های دور این مکان آباد و سرسبز بوده است.

در خاک های اطراف بقعه قطعات سفالینه تاریخی مربوط به دروان های ایلخانی، صفوی و قاجار وجود دارد که قدمت بنا را نشان می دهند. این بنا در دی ماه 1377 به عنوان یکی از آثار باستانی ایران با شماره 2199 به ثبت رسیده است.

معماری بنا

در ساختن این بنا بیشتر از سنگ و سنگریزه استفاده شده است. گنبد مقبره بی بی مریم از سنگهای مرجانی ساخته شده که در نوع خود در ایران بینظیر است. دیواره داخلی گنبد با لایه ای از آهک پوشیده شده است. سقف گنبد تا حد زیادی فرو ریخته اما از زیبایی آن کم نکرده است. پایه گنبد بلند مقبره هشت ضلعی است که بر روی سازه ای چهار ضلعی از سنگ و سنگریزه سوار شده است. اتاقک داخلی این بنا هشت گوشه دارد که گچبری های زیبای آن چشم را نوازش می نماید.

در درون مقبره هیچ کتیبه با نوشته ای وجود ندارد اما در جای جای دیوارهای داخلی آن آثاری از کاشی کاری هایی وجود دارد که از زیبایی این بنا در گذشته حکایت می نمایند؛ کاشی هایی منقش به مینیاتور هایی که در طول قرن ها از بین رفته و آثار آنها به جای مانده است و به بنا حالتی رازگونه بخشیده اند. درب ورودی مقبره کوتاه است.

دسترسی

وسایل حمل و نقل عمومی در جزیره قشم اتوبوس و تاکسی است که می توانید با استفاده از آنها به روستای توریان بروید. روستای تم سنیتی و مقبره بی بی مریم در کنار روستای توریان واقع است.

آدرس آرامگاه بی بی مریم: استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای تم سنیتی

منبع: گردشبان
انتشار: 25 خرداد 1402 بروزرسانی: 25 خرداد 1402 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2298

به "مقبره بی بی مریم؛ جاذبه قدیمی و تاریخی قشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقبره بی بی مریم؛ جاذبه قدیمی و تاریخی قشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید