چقدر با تکنولوژی 4G و انواع آن آشنا هستید؟!

به گزارش مجله زیبایی زندگی، هر کدام از این لغات چه مفهومی دارند؟ 4G، LTE و WiMax

اگر به تازگی تبلیغی در رابطه با طرح های مختلف اپراتورهای موبایل دیده باشید، قطعا با لغاتی مانند 4G، LTE و WiMax روبرو شده اید. به نظر می رسد این لغات جایگزین کلمات قبلی مانند 3G، GSM و CDMA شده اند؛ اما این کلمات چه معنا و مفهومی دارند؟ آیا این اصطلاحات معنای خاصی دارند یا صرفا لغاتی هستند که برای بازاریابی به کار می فرایند؟ در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

چقدر با تکنولوژی 4G و انواع آن آشنا هستید؟!

4G چیست؟

این کلمه کوتاه و به ظاهر عجیب در واقع یک معنای ساده یعنی نسل چهارم دارد. این فناوری نسل بعدی 3G یا نسل سوم است که در سال های اخیر، در رابطه با آن خیلی بیشتر از گذشته خوانده و شنیده ایم. 3G همان اینترنتی بود که از آن روی گوشی هوشمند خود استفاده می کردیم. این فناوری از دکل ها و فناوری های بی سیمی که اپراتورها آن را تعبیه نموده اند، اینترنتی با سرعت دانلود 2 مگابیت بر ثانیه را در اختیار می گذاشت؛ اما نسل چهارم یا 4G بسیار سریع تر است و پهنای باندی قابل مقایسه با اینترنت کابلی در اختیار کاربران قرار می دهد.

شبکه های 4G پتانسیل رسیدن به سرعت 100 مگابیت بر ثانیه دارند؛ اما در زمان عرضه، نهایت سرعت ممکن برای این فناوری 12 مگابیت بر ثانیه بود که با استاندارد شبکه Wi-Fi 801.11b برابری می کرد.

آیا گوشی من از 4G پشتیبانی می نماید؟

اگر گوشی هوشمند خود را به تازگی و در طی یک تا دو سال گذشته خریداری نموده باشید، ممکن است از این فناوری پشتیبانی کند؛ اما برای اطمینان باید مدل و نسخه کامل گوشی خود را بدانید و با یک جستجوی ساده در گوگل متوجه شوید که آیا گوشی شما از این فناوری پشتیبانی می نماید یا خیر.

آیا اپراتور من خدمات 4G ارائه می دهد؟

در حال حاضر هر سه اپراتور بزرگ ایران یعنی ایرانسل، همراه اول و رایتل خدمات نسل چهارم اینترنت موبایل ارائه می دهند. اگر سیم کارت مورد استفاده شما به وسیله هر یک از این سه اپراتور در اختیار شما نهاده شده است، می توانید با مراجعه به وب سایت آن ها و آنالیز منطقه ها تحت پوشش، پاسخ خود را بگیرید. با این حال حتی اگر یکی از سه اپراتور مذکور در محل زندگی شما خدمات 4G ارائه دهد، می توانید با انجام ترابرد به اپراتور مورد نظر خود نقل مکان کنید.

ITU چیست؟

ITU یا اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور، آژانسی در سازمان ملل است که استانداردهای ارتباطات راه دور را تعریف می نماید. ITU استانداردهای 3 جی و 4 جی را تعریف نموده است و هر فناوری را آنالیز و معین می نماید که با تعاریف موجود همخوانی دارند و اینکه در کدام یک از دسته ها قرار می گیرند. ITU در ابتدا +HSPA را به عنوان نسل تازه یعنی نسل چهارم رد کرد؛ اما در دسامبر 2010 نظر خود را تتازه کرد و تغییر داد.

سه چاشنی مختلف از 4G

وایمکس چیست؟

وایمکس یا هم کُنش پذیری جهانی برای دسترسی ریزموج که به عنوان نسل چهارم به وسیله ITU تأیید شده، در واقع همان اینترنت بی سیم وای فای است که البته از شبکه های موبایل برای تبادل داده و از پروتکل 802.16m بهره می برد. می توان وایمکس را هات اسپاتی از اینترنت موبایل دانست که پوشش بسیار گسترده تری دارد. این فناوری، اینترنت ثابت و حتی موبایل را در اختیار کاربران قرار می دهد و دردسرها و زمینه سازی های اینترنت کابلی خانگی را ندارد.

از لحاظ تئوری، یک برج وایمکس می تواند تا شعاع حدود 48 کیلومتری خود را پوشش دهد؛ با این حال بسیاری از این دکل ها شعاع بسیار کمتری را پوشش می دهند. در حال حاضر کاربران وایمکس می توانند انتظار سرعتی در حدود 3 تا 6 مگابیت داشته باشند.

با این حال به نظر می رسد این فناوری در سال های اخیر رو به افول گذاشته است و فناوری های دیگر مانند TD-LTE جای آن را خواهند گرفت.

LTE چیست؟

LTE یا فناوری تکامل بلندمدت، یکی از فناوری های مورد تأیید ITU در بخش 4G است و رقیب اصلی وایمکس است. البته LTE در واقع نسل تازهتر 3G به شمار میرود؛ با این حال LTE برای ارسال داده از موج های رادیویی به جای مایکرویو استفاده می نماید. در تئوری، LTE می تواند به سرعت 100 مگابیت بر ثانیه برسد؛ اما همچنان راستا زیادی تا رسیدن به این سرعت پیش رو است. LTE به عنوان جایگزین نهایی DSL، اینترنت کابلی و سایر راهکارهای باسیم به شمار می رود.

فرق بین LTE و WiMax چیست؟

وایمکس بر اساس استانداردهای IEEE عمل می نماید؛ به این معنا که از یک پروتکل استفاده می نماید که به وسیله متخصصان مورد سنجش نهاده شده و تأیید شده است. اما LTE استانداردی است که بر اساس 3GPP عمل می نماید که سازمانی متشکل از آژانس فناوری های بی سیم و شرکت های ارتباط راه دور است. 3GPP سازمانی بود که استاندارد 3G را بر پایه GSM معرفی کرد که به وسیله بسیاری از اپراتورها نیز مورد استفاده نهاده شد.

با این حال LTE و وایمکس مانند CDMA و GSM با یکدیگر رقابتی ندارند. هر دوی آن ها از فناوری OFDM بهره می برند که نشان می دهد برخلاف شبکه های 3G مانند CDMA و GSM که رقیب یکدیگر به شمار می فرایند، LTE و وایمکس مانند برادر یکدیگر هستند. در واقع این دو فناوری منافاتی با یکدیگر ندارند و ممکن است در آینده دستگاه هایی با امکان استفاده هم زمان از هر دو فناوری روانه بازار شوند.

تشابه بین LTE و WiMax: هر دوی این فناوری ها از سیم کارت استفاده می نمایند، هر دو از فناوری OFDM و MIMO بهره می برند و سرعتی مشابه دارند و البته هر دو، IP محور هستند.

+HSPA چیست؟

+HSPA که به وسیله اپراتورها به عنوان بخشی از فناوری 4G عنوان می گردد، در واقع در سال 2010 و با تغییر تعریف فناوری 4 جی تحت پوشش این تعریف رفته است و بهبود بسیار کمی در قیاس با 3G دارد. +HSPA پلی بین 3 جی و 4 جی است. این فناوری می تواند در تئوری سرعتی معادل 84 مگابیت بر ثانیه ارائه دهد؛ اما در واقع نسل بعدی به شمار نمی رود. +HSPA از بسترهای فراهم شده به وسیله 3G استفاده می نماید و زمان پاسخ دهی بیشتری نسبت به LTE و WiMax دارد.

منبع: الی گشت
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2050

به "چقدر با تکنولوژی 4G و انواع آن آشنا هستید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر با تکنولوژی 4G و انواع آن آشنا هستید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید