آب ساز دارویی مورد نیاز صنایع تولیدکننده دارو تولید شد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، منصور شریعتی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان، گفت: آبساز دارویی تا این اواخر در داخل کشور تولید نمی شد و شرکت های داروساز، این دستگاه را از جهت واردات تامین می کردند؛ همین موضوع، سالانه حدود 30 میلیون دلار ارز را از کشور خارجی می کرد.

آب ساز دارویی مورد نیاز صنایع تولیدکننده دارو تولید شد

وی افزود: آب در تمام فرآیندهای ساخت و تولید دارو، نظافت اتاق تمیز، شستشوی ماشین آلات دارویی و نیز آزمایشگاه کنترل کیفیت به کار می رود. توجه به دستگاه آبساز دارویی به همین علت ضرورت دارد و کیفیت این دستگاه ها همواره مورد توجه نهادهای نظارتی بوده است.

وی ادامه داد: دستگاه آبساز دارویی علاوه بر آن که باید املاح آب را تا حد قابل قبول حذف کرده و یون زدایی کند، متناسب با گرید آب دارویی مستلزم تهیه آبی عاری از میکروارگانیسم ها و یا حتی اندوتوکسین است تا بتوان از آن ها حتی به عنوان آب قابل تزریق استفاده کرد.

به گفته شریعتی، برای استحصال هریک از آب های دارویی، روش و فرآیندی متناسب با همان مرحله آب دارویی به کار می رود تا بتوان علاوه بر خالص سازی آب تا حد مطلوب، ریسک آلودگی میکروبی را به حداقل ممکن رساند.

مدیر شرکت خاطر نشان کرد: این موضوع در مورد دستگاه های تهیه آب تزریقی اهمیتی ویژه پیدا می کند که همین امر موجب می شود در معین نوع فرآیند خالص سازی، دقت بیش تری نیاز باشد؛ از سوی دیگر، نوع فرآیند انتخابی در خالص سازی باید به گونه ای باشد تا هزینه اضافی بر ساخت دستگاه تحمیل نکند.

وی با بیان اینکه سیستم های خالص سازی آب دارویی از جمله سیستم های تولید، ذخیره و توزیع باید طبق الزامات مربوطه طراحی شده و ساخته شوند، گفت: به صورت کلی آب دارویی مورد استفاده در ایران، تحت دو سطح آب خالص برای مصارف خوراکی، موضعی و نیز آب قابل تزریق برای مصارف سرم سازی و تزریق به کار می رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1905

به "آب ساز دارویی مورد نیاز صنایع تولیدکننده دارو تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب ساز دارویی مورد نیاز صنایع تولیدکننده دارو تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید