آمادگی سازمان میراث فرهنگی برای پیگیری وضعیت فسیل دندان دایناسور ایرانی در موزه ملی برزیل

به گزارش مجله زیبایی زندگی، مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آمادگی سازمان میراث فرهنگی برای پیگیری سرنوشت فسیل دندان دایناسور ایرانی که در محل موزه ملی برزیل نگهداری می شد اطلاع داد.

آمادگی سازمان میراث فرهنگی برای پیگیری وضعیت فسیل دندان دایناسور ایرانی در موزه ملی برزیل

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، امروز سه شنبه 20 شهریور در گفت و گو با خبرنگار مجله زیبایی زندگی، با اشاره به وقوع حریق در موزه ملی برزیل در هفته گذشته با میلیون ها شیء تاریخی توضیح داد: در بین اشیای تاریخی موجود در موزه ملی برزیل، نمونه ای از فسیل دندان دایناسور مربوط به منطقه آب بید کرمان نیز وجود داشته است که بعد از وقوع آتش سوزی این موزه دوستداران میراث فرهنگی و آثار تاریخی نگران سرنوشت این فسیل هستند.

او اضافه کرد: البته انتقال و نگهداری این نمونه از فسیل تاریخی در موزه ملی برزیل ارتباطی با سازمان میراث فرهنگی ندارد و سازمان محیط زیست مسئول این کار است با این حال به منظور صیانت از آثار و اموال تاریخی، سازمان میراث فرهنگی آمادگی برای پیگیری این موضوع را دارد.

او ادامه داد: این فسیل به میراث فرهنگی ارتباطی ندارد و در زمره اختیارات میراث طبیعی قرار می گیرد و سازمان زمین شناسی و محیط زیست می توانند در این خصوص پاسخگو باشند. با این حال ما نیز پیگیری های خود را شروع نموده ایم.

کارگر اضافه کرد: در همین ارتباط از سازمان محیط زیست درخواست نموده ایم تا اطلاعاتی را در خصوص این فسیل تاریخی در اختیار ما قرار دهد و در صورتی که این اطلاعات در اختیار ما قرار گیرد می توانیم پیگیری های خود را در خصوص سرنوشت این فسیل شروع کنیم.

نخستین و ارزشمندترین نمونه دایناسوری که در سال 1381 برابر با 2002 میلادی در نخستین پی جویی دایناسورها در منطقه آب بید کرمان کشف گردیده بود با اجازه منوچهر قریشی (رئیس وقت پژوهشکده علوم زمین) به رسم امانت به موزه ملی برزیل واگذار گردیده است.

وقوع حریق در موزه ملی برزیل باعث گردیده تا دوستداران آثار تاریخی نگران سرنوشت این فسیل تاریخی و ارزشمند باشند.

گفته می گردد، در زمان کشف فسیل دندان دایناسور در سال 1381 در منطقه کرمان پروژه مشترک پژوهشی قرار بود بین موزه برزیل و سازمان زمین شناسی اتفاق بیفتد از این رو این فسیل به برزیل امانت داده شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 آذر 1397 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 41

به "آمادگی سازمان میراث فرهنگی برای پیگیری وضعیت فسیل دندان دایناسور ایرانی در موزه ملی برزیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی سازمان میراث فرهنگی برای پیگیری وضعیت فسیل دندان دایناسور ایرانی در موزه ملی برزیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید