آیا دریای خزر و خلیج فارس اسیدی شده اند؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره روند اسیدی شدن دریای خزر و خلیج فارس توضیحاتی داد.

آیا دریای خزر و خلیج فارس اسیدی شده اند؟

احمد لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار ، در رابطه با روند افزایش گاز های گلخانه ای و اسیدی شدن محیط دریای خزر و خلیج فارس اظهار کرد: مطالعات و تحقیقات بسیاری در رابطه با اسیدی شدن دریا ها در سطح جهان اجرا شده است، بر همین اساس در ایران نیز تحقیقاتی درباره خلیج فارس و دریای خزر اجرا شده است.

او با بیان اینکه به واسطه افزایش میزان گاز های گلخانه ای و گرمایش زمین تغییرات اقلیم در جهان اجرا شده است، اضافه نمود: افزایش چشمگیر گاز CO2 (دی اکسید کربن) طی 4 دهه یکی از مهم ترین عوامل فراوری گاز های گلخانه ای است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس پیش بینی ها میزان گاز CO2 تا سال 2100، دو برابر میزان وضع موجود خواهد شد.

لاهیجان زاده توضیح داد: گاز دی اکسید کربن موجود در گردش طبیعت جذب دریا ها و اقیانوس ها می گردد، اما به دلیل فعالیت های انسان میزان جذب این گاز در دریا ها افزایش یافته که این افزایش گاز و ورود آن به دریا ها باعث ورود اسیدکربنیک به محیط آبی شده است و با اینکه این اسید ضعیف تلقی می گردد، اما قادر است ph محیط دریایی را تغییر دهد.

او اضافه نمود: براساس مطالعات اجرا شده حداقل یک دهم میزان PH محیط دریایی در 40 سال گذشته کاهش یافته است، یعنی محیط دریا به میزان یک دهم اسیدی تر شده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اسیدی شدن دریا ها بر موجودات دریایی به خصوص فیتوپلانگتن ها که مهم ترین زنجیره غذایی در دریا ها هستند نیز اثر می گذارد، چرا که در سال های اخیر اثر اسیدی شدن بر روی آبسنگ های مرجایی مشاهده شده است.

لاهیجان زاده گفت: بر اساس تحقیقات اجرا شده روند اسیدی شدن دریاها بر حیات موجودات دریایی اثرات نگران نماینده ای به همراه دارد و این زنجیره را دچار خلل می نماید.

او اضافه نمود: در کنار تغییرات اقلیمی و اسیدی شدن حوزه خلیج فارس، فعالیت های نفتی به همراه گاز های آلاینده نسبت به دریای مجاور (دریای عمان) سریع تر اتفاق می افتد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: حوزه خلیج فارس در حال حاضر با پدیده سفید شدن آب سنگ های مرجانی روبرو است و علت اصلی آن نیز مربوط به افزایش دما می گردد. همچنین اسیدی شدن نیز می تواند اثرات مخرب تری مانند مرگ مرجان ها را در پی داشته باشد.

لاهیجان زاده با بیان اینکه دریای خزر یک محیط بسته است که نسبت به آب های آزاد باید به صورت ویژه حفاظت گردد، گفت: 5 کشور واقع در حاشیه دریای خزر باید موضوع حفاظت از محیط دریایی را در اولویت قرار دهند.

او اضافه نمود: احتمال فرآیند اسیدی شدن دریای خزر نسبت به سایر مناطق جهان سریع تر است، چراکه این دریا محیطی بسته دارد و منطقه ای نفتی است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اسیدی شدن دریاها موضوعی جدید است که باید پژوهش ها و تحقیقات بسیاری درباره این موضوع صورت گیرد تا قطعیت این روند اعلام گردد.

لاهیجان زاده با بیان اینکه خلیج فارس و دریای خزر تابع کنوانسیون های بین المللی هستند، گفت: دریای خزر کنوانسیون تهران را دارد که در حال حاضر توافقاتی بین 5 کشور حاشیه این دریا اجرا شده است. در حال حاضر پروتکل حفاظت از تنوع زیستی در مجلس نیز در حال آنالیز است تا با تصویب آن، موضوع حفاظت از دریاها به صورت بین المللی راحت تر دنبال گردد.

او اضافه نمود: کشور های حوزه خلیج فارس و دریای عمان کنوانسیون راپمی را دنبال می نمایند، اما باید در این حوزه خیلی جدی تر به موضوع اسیدی شدن توجه گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 شهریور 1398 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 240

به "آیا دریای خزر و خلیج فارس اسیدی شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دریای خزر و خلیج فارس اسیدی شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید