اسنشیال اویل چیست؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، اسنشیال اویل یا روغن های اسانسی عصاره های گیاهی بسیار غلیظ ، فرار و قوی هستند.ما آنها را به وسیله چند روش مختلف استخراج به دست می آوریم .معمول ترین روش استخراج به روش تقطیر با بخار آب است. بخشی از گیاه که از آن اسانس می گیریم می تواند بسته به روغن متفاوت باشد اما به طور معمول برگ گیاهان بیشترین میزان اسانس را دارد . (البته همه گیاهان اسنشیال اویل ندارند) همچنین ساقه ریشه و دانه نیز اسانس دارند به عنوان مثال، روغن گل را از گلبرگهای گل رز ، در حالی که روغن مرکبات از پوست می آید.

اسنشیال اویل چیست؟
اسنشیال اویل

از آنجا که اسنشیال اویل ها از دل طبیعت به دست می آیند و کاملا طبیعی هستند تصور میگردد که آنها ملایم و تا حد زیادی غیبرطرفال هستند. در صورتیکه اصلا اینطور نیستبلکه ترکیبات بسیار قوی هستند . به طور متوسط ، آنها 75 برابر گیاهان خشک شده قدرت بیشتری دارند. به همین ترتیب ، اسنشیال اویل ها باید با احتیاط مصرف شوند. و همیشه باید به درستی رقیق شوند قبل از اینکه آنها را مستقیماً روی پوست قرار دهید.

این که آیا اسنشیال اویل ها باید خورده شوند یا خیر در واقع موضوعی بسیار بحث برانگیز است و بسیاری معتقدند که ایمن نیست مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک یا متخصص توصیه گردد.

از اسنشیال اویل ها برای چه مواردی می توان استفاده کرد؟

رایحه درمانی ، درمان بیماری های پوستی (از اگزما تا لکه های تیره) ، تسکین دهنده التهاب عضلات کاهش استرس روزانه و اثرات آرام بخشی تنها بخشی از فواید این گنجینه های طبیعی است .

اسنشیال اویل ها می توان در محصولات مراقبت شخص

از اسنشیال اویل ها می توان در محصولات مراقبت شخصی ، محصولات تمیز نماینده در خانه ، برای بهبود شرایط روحی و…استفاده کرد.

چگونه باید اسنشیال اویل ها را رقیق کنم؟

اسنشیال اویل ها هیچ گاه نباید به صورت مستقیم مورد استفاده قرار گیرند.این کار علاوه بر جلوگیری از واکنشهای پوستی ، به اسنشیال اویل های رقیق شده اجازه می دهد تا بهتر کار نمایند .

هنگامی که اسنشیال اویل ها به صورت مستقیم در معرض هوا قرار می گیرند ، مولکولهای روغنهای اساسی خالص به دلیل فراریت بالا بسیار سریع تبخیر می شوند. افزودن اسانس به یک ماده حامل باعث جذب بهتر روغن توسط بدن و مانع تبخیر سریع آنها می گردد.

در بیشتر موارد (حتی اگر فقط روغنهای اساسی را به حمام اضافه می کنید) ، به یک روغن حامل - یک روغن خنثی و گیاهی احتیاج دارید که می تواند به عنوان پایه عمل کند. روغن های حامل متداول شامل بادام شیرین ، جوجوبا ، زیتون ، تخمه آفتابگردان ، آووکادو و تخم هندوانه است.

در حالی که رقتهای خاص می توانند بر اساس احتیاجهای شخصی و اسنشیال اویل ها متفاوت باشند ، اما قاعده کلی این است که هدف رقت یک تا پنج درصد اسنشیال اویل در روغن حامل باشد.

یک درصد مخلوط شش قطره اسنشیال اویل در هر 30سی سی حامل است ، در حالی که مخلوط پنج درصد 30 قطره در هر 30 سی سی حامل است.

در زیر ، به تفکیک ما در خصوص استفاده از روغنها و چگونگی خواب بهتر ، برطرف آکنه ، دفع سردرد و موارد دیگر صحبت میکنیم.

بهبود خواب

اگر با مشکل کم خوابی روبرو هستید ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که بعضی از روش های آروماتراپی را بهره ببرید - مطالعات بی شماری وجود دارد که نشان می دهد رایحه های خاص میتوانند برای کم خوابی و القای حس آرامش مفید باشند به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که هنگامی که بیماران ICU اسطوخودوس ، بابونه و نرولی را استشمام می نمایند ، سطح اضطراب آنها به طور قابل توجهی فرو می رود و کیفیت خواب آنها کاملاً برعکس افزایش می یابد. برای اینکه از مزایای آن در تمام طول شب بهره مند شوید ، نگه داشتن یک شیشه باز روغن کنار جای شب خود و یا استفاده از اسپری بر روی بالش مناسب است.

اسنشیال اویل هایی که باعث ایجاد خواب می شوند: اسطوخودوس ، وتیور ، پاچولی ، چوب صندل ، یلانگ-یلانگ ، بابونه ، نرولی ، مرزنجوش ، سرو ، برگاموت یا ترنج ، مریم گلی ، کندر ، گل سرخ

برای برطرف اضطراب و یافتن تعادل

در حالی که اسنشیال اویل های زیادی برای یافتن آرامش با پشتوانه علمی وجود دارد (مانند گل رز ، چوب صندل ، اسطوخودوس ، کندر و نارنج) در سرانجام ، شما خودتان می توانید اسانسی که بیشترین حس خوب را به شما منتقل میکند را انتخاب کنید: هر عطری که با شما صحبت کند و ایجاد احساس آرامش کند می تواند مفید باشد.

همچنین میتوانید اسانس مورد نظر خود را با یک روغن گیاهی ترکیب نموده و در نقاط فشاری بدن خود ماساژ دهید

اسنشیال اویل هایی که باعث القای آرامش می شوند:

گل رز ، مریم گلی ، کندر ، اسطوخودوس ، ترنج ، مرزنجوش ، یلانگ-یلانگ ، لیمو ، شمعدانی ، پرتقال ، چوب صندل ، بابونه ، وتیور

برای تقویت ذهنی

یک مطالعه نشان می دهد که استشمام رزماری می تواند حافظه را تا 75٪ افزایش دهد در حالی که نعناع فلفلی نیز با بهبود حافظه و هوشیاری همراه است. 3تحقیقات دیگر نشان داده است که اسنشیال اویل های نعناع فلفلی ، ریحان و helichrysum به فرسودگی شغلی و خستگی ذهنی یاری می نمایند

استشمام رزماری

اسنشیال اویل ها برای بهبود تمرکز: رزماری ، ریحان ، نعناع فلفلی ، helichrysum، سرو ، وتیور ، گریپ فروت ، کاج

برای کسب انرژی فوری

از نوشیدن سومین فنجان قهوه خودداری نموده و به جای آن به استشمام اسنشیال اویل ها روی بیارید. مرکبات به طور خاص با افزایش خلق و خو و سطح انرژی همراه هستند ، اضطراب و استرس را کاهش می دهند. یک مطالعه نشان داد که مصرف روغن نعناع فلفلی حتی منجر به افزایش عملکرد ورزشی می گردد

اسنشیال اویل های برای تأمین انرژی: لیمو * ، پرتقال * ، گریپ فروت * ، اکالیپتوس ، نعناع فلفلی ، زنجبیل ، اسنشیال اویل رزماری ، نعناع هندی ، فلفل سیاه ، گل یاس

* روغن مرکبات حساس به نور هستند ، بنابراین پس از استفاده از قرار دریافت در معرض مستقیم آفتاب تا 12-18 ساعت خودداری کنید

برای تسکین التهاب و مسائل پوستی

ما در خصوص یاری به خلق و خو و اثرات ذهنی موارد زیادی را بیان کردیم ، اما در خصوص مزایایاسنشیال اویل ها در بهبود شرایط جسمی چطور؟

بسیاری از گیاهان ضد عفونی نماینده های طبیعی ، ضد التهاب ، ضد میکروب و ضد ویروس ها هستند ، بنابراین می توانند به عنوان داروهای بسیار موثر برای آکنه ، درد عضلات ، سرماخوردگی و موارد دیگر عمل نمایند.

از اسنشیال اویل نعناع فلفلی همه کاره مصرف کنید ، این روغن اسانسی خنک نماینده ابوده و می توان آن را در محصولات مراقبت از پوست و حتی کاهش درد ماهیچه ها فرموله گردد .همچنین میتواند به همراه اسنشال اویل های اکالیپتوس ، زمستان سبز و بابونه آلمانی در این فرمولاسیون به کار برده گردد.

دستورالعمل زیر را برای مالش ساق پا انجام دهید: 10 قطره اسنشال اویل نعناع فلفلی به 30 سی سی روغن بادام شیرین اضافه کنید و آن را به عضلات پا و پا بمالید. و اثرات ضد دردی آنرا حس کنید.

در خصوص لکه ها و سایر تحریکات پوستی ، گزینه های زیادی نیز وجود دارد. روغن درخت چای یک گزینه دوست داشتنی برای کاهش میزان آکنه و لکه های پوستی در عرض چند ساعت است چند قطره روی لکه بزنید تا باکتریها از بین بروند و هرگونه قرمزی آرام گردد.

روغنهای اساسی برای کاهش التهاب:

آکنه و تحریکات پوستی: اسنشیال اویل درخت چای ، اسطوخودوس ، پونه کوهی ، ترنج ، رزماری ، هلی کریسوم

تنش عضلانی:اسنشیال اویل نعناع فلفلی ، اکالیپتوس ، زمستان سبز ، بابونه ، جوز هندی ، زنجبیل ، رزماری ، فلفل سیاه

اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده موضعی این روغن ها را به میزان مناسب رقیق کنید (رقیق سازی اسنشال اویل ها) و آنها را از نظر حساسیت پوستی بر روی آرنج داخلی خود آزمایش نموده و هرگونه واکنش را تا 24 ساعت مشاهده کنید. اگر سردرد ، گلودرد یا تنگی نفس دارید ، روغن را با آب و صابون بشویید و مصرف آن را قطع کنید. اگر در حال مصرف دارو هستید یا باردار هستید ، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید و در سه ماهه اول استفاده نکنید. از دسترس بچه ها خارج کنید خصوصا اسنشیال اویل های نعنا فلفلی اکالیپتوس و درخت چای .

خرید اسنشیال اویل ها

بعید است کسی از خواص معجزه آسای اسنشیال اویل ها بداند و نخواهد آنها را وارد زندگی خود کند.طبیعت همیشه هدیه های باارزشی را به ما ارزانی میکند که یکی از این هدیه ها روغن های اسانسی یا اسنشیال اویل ها هستند.

توجه داشته باشید که تقلبات در فراوری اسانس های طبیعی بسیار زیاد است برای این منظور همیشه از فراوری نماینده معتبر خرید کنید.

یکی از راههای اطمینان به فراوری نماینده در اختیار گذاشتن برگه بررسی اسنشیال اویل است. برای خرید اسنشیال اویل میتوانید از آیدا نچرالز اقدام کنید.

منبع: هفت گنج
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1713

به "اسنشیال اویل چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسنشیال اویل چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید