بچه ها هم ضدآفتاب می خواهند

به گزارش مجله زیبایی زندگی، آفتاب سوختگی شدید در دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را بعدها در طول زندگی افزایش دهد. مراقبت از بچه ها در برابر تابش خورشید و تشعشعات مضر آن برای والدین بسیار مهم است.

بچه ها هم ضدآفتاب می خواهند

نویسنده: دکتر محمدعلی نیلفروش زاده *

آفتاب سوختگی شدید در دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را بعدها در طول زندگی افزایش دهد. مراقبت از بچه ها در برابر تابش خورشید و تشعشعات مضر آن برای والدین بسیار مهم است.

این کار همیشه آسان نیست زیرا بچه ها در تابستان زمان زیادی را به ورزش و فعالیت های خارج از منزل می پردازند. حتی هوای ابری هم مشکل زاست زیرا براساس تحقیقات دانشمندان آمریکایی، 60 تا 80 درصد از اشعه های خورشید ممکن است از لایه های ابر هم بگذرند و به بدن یک شناگر در عمق30 سانتی متری آب در استخر یا دریا برسند. تشعشعات مضر خورشید از آب، برف، شن و ماسه سفید هم عبور می کنند.

راه هایی برای کاهش خطر قرار گرفتن بچه ها در معرض نور خورشید وجود دارد:

1. در ساعت هایی از روز که تابش آفتاب شدیدتر است بچه ها را از تابش مستقیم نورخورشید دور نگه داریم؛ مثلا بین ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر.

2. استفاده از حفاظ های فیزیکی ضدآفتاب مانند کلاه ضروری است. لبه کلاه از کودک در برابر تابش مستقیم نورآفتاب محافظت خواهد کرد. برای پیشگیری از آفتاب سوختگی، روی پوست دست ها، گردن، گوش ها و بینی کودک کرم های ضدآفتاب مخصوص بچه ها بزنید.

3. به کودک لباس مناسب بپوشانید. اشعه های ماورای بنفش می توانند از لباس های نازک به خصوص اگر خیس هم باشند، عبور کنند، ولی پارچه هایی با بافتی ضخیم از کودک شما در برابر این تابش ها بهتر محافظت می کنند. پوشاندن سطح بدن کودک با لباس، بهترین نوع محافظت از پوست کودک است.

4. حتما با پزشک درباره انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب برای کودک خود و نوع پوست او مشورت کنید، به خصوص در مورد بچه ها زیر 2 سال، به تاریخ مصرف کرم و استاندارد بودن آن توجه کنید. SPF این کرم ضدآفتاب حداقل باید 15 و مقاوم و عایق در برابر آب و ضدتعریق و شست شو باشد. توصیه می کنم حتی برای انتخاب ضد آفتاب خودتان هم با یک متخصص پوست مشورت کنید.

قبل از استفاده از کرم ضدآفتاب روی پوست بچه ها، حتما آن را روی قسمت کوچکی از پوستشان تست کنید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارند.

پی نوشت ها:

* رییس مرکز تحقیقات پوست و سالک

منبع: هفته نامه سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1858

به "بچه ها هم ضدآفتاب می خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها هم ضدآفتاب می خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید