بچه ها و آسیب مغزی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، از آنجا که مغز انسان فرماندهی همه فعالیت های بدن را بر عهده دارد و زمانی که ضربه ای به سر وارد بگردد یکی از اصلی ترین آسیب ها متوجه خود مغز است. حساسیت این امر زمانی بیشتر می گردد که این اتفاق برای بچه ها رخ دهد زیرا مغز آنها در حال رشد و تکامل است.

بچه ها و آسیب مغزی
نشانه های ضربه مغزی در بچه ها و بچه ها نوپا

چکیده:

از آنجا که مغز انسان فرماندهی همه فعالیت های بدن را بر عهده دارد و زمانی که ضربه ای به سر وارد بگردد یکی از اصلی ترین آسیب ها متوجه خود مغز است. حساسیت این امر زمانی بیشتر می گردد که این اتفاق برای بچه ها رخ دهد زیرا مغز آنها در حال رشد و تکامل است. ما در این مقاله به آنالیز علائم ضربه مغزی، درمان، مراقبت های طول دوره درمان که به وسیله خانواده و مدرسه باید صورت بگیرد، می پردازیم.

تعداد کلمات : 1434 / تخمین زمان مطالعه : 7 دقیقه

نویسنده: آلیسون فیشر

مترجم: علی مهربانی

مقدمه:

آسیب به مغز ناشی از ضربه به سر یا بدن است. مغز در حال رشد کودک در معرض خطر بیشتری نسبت به یک فرد بزرگسال است، بنابراین والدین و مراقبان ممکن است بخواهند علائم آسیب مغزی را در بچه ها بدانند. یک نظرسنجی که در سال 2017 منتشر شد و بیش از 13،000 نوجوان در ایالات متحده را آنالیز کرد، بدین نتیجه رسید که تقریبا یک پنجم آنها حداقل یک بار ضربه مغزی را تجربه نموده اند.

ضربه مغزی چیست؟

ضربه مغزی یک نوع آسیب مغزی است که وقتی ضربه ای به سر و یا بدن وارد می گردد، مغز در مایع اطراف خود حرکت می نماید. مغز می تواند مقابل جمجمه ضربه زده و به طور موقت بر چگونگی تفکر کودک و عملکرد آن، تاثیر بگذارد. ضربه مغزی یک نوع خفیف از آسیب مغزی یا TBI محسوب می گردد.

علائم و نشانه های ضربه مغزی در بچه ها

ممکن است یک برخورد سخت نباشد که موجب ضربه مغزی می گردد. در بیشتر موارد، کودک آگاهی خود را از دست نمی دهد. علائم ضربه مغزی ممکن است واضح نباشد. آنها می توانند فیزیکی مانند سردرد باشند، اما ممکن است در نحوه رفتار و احساس کودک، خود را بروز بدهند. افراد باید علائم هشدار دهنده زیر را برای تشخیص ضربه مغزی در بچه ها، دنبال نمایند:

سردرد، خواب آلودگی

احساسی مثل اینکه در مه هستند

احساس بیماری یا استفراغ

حساسیت به صدا یا نور

زود رنجی و تحریک پذیری

خواب بیشتر یا کمتر از حد معمول

احساس افسردگی یا ناراحتی

احساس سرگیجه یا مشکل در تعادل

قادر نبودن به تفکر و تمرکز صحیح

نشانه های ضربه مغزی لزوما پس از ضربه، ایجاد نمی گردد. در بعضی موارد آنها می توانند ساعت ها یا حتی روزهای بعد ظاهر شوند. بنابراین والدین و مراقبان باید پس از آن که ضربه به سر بچه ها اصابت کرد مدتی را مراقب فرزند خود باشند. کودک یا نوجوان ممکن است همواره از علائم ضربه مغزی آگاهی نداشته باشند، بنابراین بزرگسالان باید در پی علائمی باشند ممکن است بچه ها آنها را گزارش ندهند. هنگام آنالیز نشانه های ضربه مغزی، افراد می توانند سؤالاتی از این قبیل بپرسند:

آیا به نظر می رسد گیج یا مبهوت هستید؟

ایا از پاسخ دادن به سوالات خودداری می نماید؟

آیا خاطره ای از آنچه پیش از ضربه خوردن یا بعد از آن اتفاق افتاده است، وجود دارد؟

آیا بطور غیر طبیعی و سر به هوا راه می رود؟

آیا به یاد می آورد که در خلال چه بازی یا ورزشی دچار حادثه شده است؟

ضربه مغزی در نوزادان و بچه ها نوپا

نوزادان و بچه ها ممکن است قادر به گفتن مشکلاتشان نباشند. همانطور که همه نشانه ها در بالا ذکر شد، مردم هم باید در پی این باشند که آیا:

کودک نمی تواند یا تمایلی به شیر خوردن و غذا ندارد.

گریه می نماید و آرام نخواهد شد

علاقه به اسباب بازی هایش را از دست داده است

مهارت های جدیدی را که فرا گرفته بود، از دست داده است مانند آموزش دستشویی رفتن

نشانه های ضربه مغزی لزوما پس از ضربه، ایجاد نمی گردد. در بعضی موارد آنها می توانند ساعت ها یا حتی روزهای بعد ظاهر شوند. بنابراین والدین و مراقبان باید پس از آن که ضربه به سر بچه ها اصابت کرد مدتی را مراقب فرزند خود باشند.

اگر فکر می کنید فرزند شما آسیب دیده است، چه باید بکنید؟

اگر کودک در حین ورزش یا بازی کردن، به وسیله کسی یا چیزی ضربه ای به سرش وارد شد، بلافاصله آنها را از بازی کردن بیشتر منع کنید و ازآنها مراقبت کنید. اگر فرد مطمئن نیست که آیا کودک ضربه مغزی شده یا نه، آنها را در جایی بنشانید و از بازی آنها جلوگیری کنید. در موارد نادری، یک آسیب سر می تواند باعث ایجاد غده یا لخته خونی در مغز کودک بگردد.

غده یا لخته خونی، مجموعه ای از خون است که در مغز شکل می گیرد و آن را در برابر جمجمه فشار می دهد. پزشکان غده یا لخته خونی را یک شرایط اورژانسی محسوب می نمایند. اگر کودک دارای ویژگی های زیر باشد، باید به آمبولانس زنگ بزنید یا به اورژانس مراجعه کنید، این علائم عبارتند از:

از دست دادن هوشیاری هنگام ضربه.

از دست دادن حافظه بیش از 24 ساعت.

تشنج، که می تواند به معنای تکان خوردن یا انقباض ناگهانی است

لکنت زبان

قادر به بیدار شدن نیست

استفراغ مکرر

علائمی که ناگهان بدتر می شوند

شیوه درمان

درمان اصلی برای ضربه مغزی استراحت است. استراحت به مغز یاری می نماید تا بهبود یابد. آموزشگاه عصب شناسی آمریکا، آموزشگاه پزشکی اطفال و بنیاد مغز و اعصاب بچه ها، و بعلاوه دیگر متخصصان، استراحت کردن را برای بچه ها مبتلا به ضربه مغزی توصیه می نمایند.

شما چه کاری می توانید در خانه انجام دهید؟

آنچه که مردم در خانه برای یاری به یک کودک آسیب دیده مغزی انجام می دهند، حیاتی است. مراحل انجام این یاری ها شامل موارد زیر است: اول: اطمینان حاصل کنید که کودک استراحت فیزیکی داشته و از ورزش و فعالیت بدنی دوری می نماید. دوم: اجازه دهید که فکر کودک استراحت کند و نباید کاری را که احتیاج به تمرکز زیادی دارد، انجام دهد مانند کار در مدرسه. زمان بازی کردن با رایانه و تلویزیون را محدود کنید. بسیاری از بچه ها پس از ضربه مغزی، اختلال خواب را تجربه می نمایند. آنها ممکن است بیش از حد معمول بخوابند یا در شب به سختی بخواب بروند. مراقبین کودک می توانند با حذف موارد حواس پرتی در اتاق خواب یا تشویق روال منظم خواب به آنها یاری نمایند. سردرد شایع ترین مشکل پس از ضربه مغزی است. مسکن های ساده می توانند یاری نماینده باشند، اما مردم باید با پزشک خود مشورت داشته باشند.

مدرسه کودک چگونه می تواند یاری کند؟

مدرسه کودک میتواند از طرق ذیل یاری رسان باشد:

ارائه دوره های استراحت در کلاس یا بین کلاس

اجازه دادن به کودک برای کمتر ماندن در مدرسه

دادن زمان بیشتری برای انجام تکالیف

به تعویق انداختن امتحان ها.

ایجاد یک فضای آرام، اگر کودک به سر و صدا حساس است. پس از چند روز استراحت، کودک می تواند به تدریج به فعالیت های معمول خود بازگردد. به طور معمول، آنها تا زمانی که در حال استراحت، نشانه آسیب مغزی را نداشته باشند، نباید به ورزش یا فعالیت بدنی شدید بازگردند.

بیشتر بدانید : کودک و ضربه مغزی

چقدر طول می کشد تا فرزندم بهبود یابد؟

بیشتر بچه ها در عرض چند هفته احساس بهبودی خواهند کرد. اما برای بعضی از بچه ها علائم ممکن است چند ماه یا حتی بیشتر طول بکشد. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که تقریبا یک چهارم بچه ها، یک ماه پس از آسیب هم از سردرد شکایت دارند. حدود یک پنجم از خستگی رنج می برند و تقریبا 20 درصد از آنها گفتند که هنوز هم، زمان فکرکردن آنها نسبت به قبل از آسیب دیدگی، بیشتر طول می کشد. اگر علائم کودک بدتر می گردد و یا از بین نمی رود، مردم باید با پزشک خود مشورت نمایند. اگر کودک اهل ورزش کردن است، با پزشک او مشورت کنید تا بتوانید برنامه ای برای بازگرداندن ایمن او به ورزش برنامه ریزی کنید.

چه کسی در معرض خطر ضربه مغزی واقع شده است؟

هر کودک یا بزرگسالی ممکن است ضربه مغزی را تجربه کند، هرچند بعضی از گروه ها احتمال بیشتری برای ضربه های مغزی دارند که در مقابل ضربه های اضطرابی قرار بگیرند. با توجه به آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، سقوط شایع ترین علت ضربه مغزی در نوزادان 4 سال و پایین تر است. در بچه ها 5 تا 14 ساله هم دو علت رایج سقوط و برخورد با اشیاء سبب ضربه مغزی می گردد. به نظر می رسد جوانان ورزشکار با ریسک فوق العاده بالا در برابر ضربه مغزی روبرو هستند، به ویژه کسانی که ورزش های خاصی مانند، از جمله فوتبال زنان، فوتبال آمریکایی، بسکتبال و هاکی روی یخ را انجام می دهند.

بچه ها در طول دوره پس از ضربه مغزی، در معرض خطر بیشتری برای آسیب مغزی دیگر قرار دارند. مغز در دوران کودکی و نوجوانی آسیب پذیرتر است. ضربه دوم در این دوره بسیار خطرناک تر از ضربه اول است. تغییرات شیمیایی در مغز باعث می گردد که مغز نسبت به استرس و سایر آسیب ها در زمان بهبودی، حساس تر بگردد. بیشتر بچه ها به طور کامل از ضربه مغزی بهبود می یابند. اما برای بعضی، اثرات می تواند جدی و طولانی مدت باشد.

برگرفته از سایت: www.medicalnewstoday.com

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1881

به "بچه ها و آسیب مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها و آسیب مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید