حسگری که با دقت حرکات بدن را رصد می نماید

به گزارش مجله زیبایی زندگی، با استفاده از فیلم حاوی نانوذرات، حسگری ساخته شده است و به دانشمندان یاری می نماید تا حرکات پیچیده دست را رصد کند. این فناوری پارادایم جدیدی در رهگیری حرکات بدن ایجاد می نماید.

حسگری که با دقت حرکات بدن را رصد می نماید

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، یک گروه تحقیقاتی پیروز به ساخت حسگری شدند که قادر به ثبت حرکات بدن انسان از فاصله دور است. این حسگر که حاوی لایه ای بسیار نازک است، دور دست پیچیده شده و با حرکات 5 انگشت، به صورت زنده قادر است تا حرکات اصلی را همانند یک آیینه شبیه سازی کند.

این فناوری به یک شبکه نرونی یادگیری عمیق مجهز است که با استفاده از یادگیری سریع شرایط، می تواند عملکرد پایداری داشته باشد.

رویکردهای متعارف و رایج نیازمند شبکه ای از حسگرها هستند تا بتواند تمام سطح منحنی محل مورد نظر را پوشش دهند. برخلاف روش ساخت مبتنی بر ویفر، این فناوری از روش ساخت لیزری بهره می برد که موجب پارادایم حسگری جدیدی برای رهگیری حرکات می گردد.

این تیم تحقیقاتی به سرپرستی سونگیو جو از دانشکده محاسبات، با همکاری سونگوان کو از دانشگاه ملی سئول، از فیلم های حاوی نانوذرات فلزی برای طراحی این سیستم استفاده کردند. در این فناوری حرکت انگشتان دست موجب سیگنال هایی می گردد که این سیگنال ها با ایجاد ترک روی فیلم حاوی نانوذرات ایجاد می گردد که برای این کار از فناوری لیزر استفاده شده است. این حسگر به مچ دست کاربر متصل شده تا بتواند حرکات انگشتان دست را رصد کند.

ایده این پروژه از آنجایی نشات گرفت که دانشمندان دریافتند رصد دقیق یک منطقه برای ثبت حرکات، خیلی بهتر از استفاده از حسگرهای تثبیت شده روی هر بخش از عضله یا مفصل است.

برای انجام این کار، باید سیگنال ها با دقت بالایی از نواحی مختلف جمع آوری می شد، سپس این اطلاعات با هم ترکیب می شدند. محققان برای سهولت کار از یک حسگر استفاده کردند تا بتوانند حرکات پیچیده دست را رصد نمایند.

سیستم یادگیری سریع شرایط داده های جمع آوری شده را به مدل داده و این مدل کوشش می نماید که به صورت اتوماتیک مطالب را یاد بگیرد و به صورت زنده تصویر آیینه ای از حرکات را شبیه سازی کند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1169

به "حسگری که با دقت حرکات بدن را رصد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسگری که با دقت حرکات بدن را رصد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید