خانه عامری ها تخریب شد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خانه را ثبت ملی کردند، آن هم از نوع اضطراری اش؛ گفتند آن قدر نفیس است که هیچ جایگزینی برایش ندارند، اما امروز خانه عامری ها با خاک یکسان شده و وسط ساختمان خانه، تاورکرین جولان می دهد.

خانه عامری ها تخریب شد

بیش از دو سال از زمانی که مالک مجتمع تجارت جهانی خانه عامری ها را خرید تا برای این مجتمع پارکینگ بسازد می گذرد؛ زمانی که کمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران، سریع دست به کار شد و با تهیه پرونده ثبتی این خانه، پیروز شد آن را به صورت اضطراری در فهرست آثار ملی ثبت کند، اما چه فایده؟

تا یکی دو ماه پیش هنوز سقف خانه از بالای در ورودی آن که در خیابان سپهبد قرنی است مشخص بود، هرچند گاهی اوقات یکی دو چوب از سقف شیروانی مانند آن کم می شد، اما امروز به جای آجر و چوب این خانه، فقط یک سوله سیمان و تاورکرینی (جرثقیل) دیده می شود که هرلحظه به سمتی می چرخد.

عوامل زیادی دست به دست هم دادند تا این خانه را تخریب کنند.

نخستین عامل آن امضای مجوز یکی از مدیران سابق اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در اوایل سال 90 بود، هرچند پس ازآن میراث فرهنگی استان تهران برای حفظ این خانه آن را به صورت اضطراری ثبت کرد، اما قدم بعدی از سوی بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برداشته شد، آن هم زمانی که دیوان عدالت اداری در پاسخ آخرین درخواست بخش حقوقی مبنی بر دادن یک فرصت دیگر برای دفاع از خانه عامری ها، پاسخ داده بود که با توجه به این که مالک تازه خانه عامری ها، این خانه را قبل از ثبت آن در فهرست آثار ملی خریده، برای او حقی در این زمینه ایجادشده است، بنابراین امکان دادن فرصت دیگر وجود ندارد.

اما میراث فرهنگی می توانست تا زمانی مقرر یک دفاعیه تازه به دیوان ارائه کند که با توجه به تعلل بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی برای آن به استان تهران و از بین رفتن زمان مناسب برای دفاعیه این امکان نیز تقریباً از بین رفت.

چون بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هفت روز پس از خاتمه یافتن مهلت داده شده از سوی دیوان عدالت اداری به بخش حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، نامه مربوط به این موضوع را به اداره میراث فرهنگی تهران تحویل داد هرچند پس از رسیدن نامه به بخش حقوقی اداره میراث فرهنگی تهران، این بخش حقوقی در نامه ای به دیوان عدالت اداری، این تعلل را توضیح داد و از دیوان مهلت دوباره ای برای دفاع خواست، اما با توجه به زمان ازدست رفته، این اقدام هم فایده ای نداشته است.

عمارت تاریخی عامری ها ازجمله خانه - باغ های متعلق به اواخر دوره قاجار و متعلق به سال 1305 هجری شمسی در محله فردوسی است. این خانه - باغ در زمینی به مساحت 2 هزار و 750 مترمربع در ضلع جنوب غربی میدان فردوسی قرار گرفته است.

منبع: ایسنا

منبع: دالاهو
انتشار: 4 دی 1401 بروزرسانی: 4 دی 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2220

به "خانه عامری ها تخریب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه عامری ها تخریب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید