عجیب ترین سیاه چاله کشف شده تا به امروز

به گزارش مجله زیبایی زندگی، اتفاقی عجیب در کهکشان مارپیچی که 130میلیون سال نوری از ما فاصله دارد در حال رخ دادن است. یک صفحه نازک از مواد در اطراف سیاه چاله ای کوچک باعث شگفتی اخترشناسان شده است.

عجیب ترین سیاه چاله کشف شده تا به امروز

sciencealert: صفحه هایی مانند آنچه که در NGC-3147 یافت شد، از گرد و غبار و سایر آلودگی ها تهیه و به مدار سیاه چاله کشیده شده است که به طور معمول در کهکشان های فعال تر با سیاه چاله های بزرگتر ظاهر می شوند و به راحتی با تلسکوپ های ما دیده می شوند.

معمولا، هر چه گاز بیشتری توسط سیاه چاله به دام می افتد، ظاهر صفحه روشن تر و انرژی آزاد شده توسط انفجار تابش الکترومغناطیسی به نام کوازار بیشتر خواهد بود. اما به نظر می رسد این صفحه در NGC-3147 این روند را نادیده گرفته است. ستاره شناسان انتظار داشتند صفحه ای مانند یک دونات پف کرده ببینند اما به جای آن یک پنکیک دیدند! که آن به دلیل ضعیف بودن سیاه چاله است.

به گفته ستاره شناس Stefano Bianchi، نوع صفحه ای که ما مشاهده می کنیم یک فاز کاهش یافته است که انتظار نمی رفت وجود داشته باشد. به گفته Stefano مشاهدات دقیق و عمیق فضایی این نوع فقط به کمک تلسکوپ قدرتمند هابل امکان پذیر بود و در فهم این کهکشان های کمتر فعال به ما کمک بسکمک کرد.

در واقع، تلسکوپ فضایی Spectrograph Imaging هابل با منع ورود نورهای اطراف کهکشان اجازه بررسی سرعت، دما و سایر ویژگی های ماده درون صفحه را فراهم کرد. علاوه بر این صفحه نیز بسیار به میدان گرانشی سیاه چاله نزدیک است. همچنین نور آن خم و از شکل خارج شده که باعث جذاب تر شدن آن می شود.

صفحه آنقدر به سیاه چاله نزدیک است که سرعت و شدت کشش گرانشی آن بر دیده شدن فوتون ها تاثیر می گذارد. یعنی این سیستم به ستاره شناسان اجازه می دهد تا نظریه نسبیت انیشتین را مورد آزمایش قرار دهند.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 مرداد 1398 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 235

به "عجیب ترین سیاه چاله کشف شده تا به امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین سیاه چاله کشف شده تا به امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید