علل افزایش مصرف دخانیات در زنان، ترفند سیگارهای اسلیم

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به آخرین آمار استعمال دخانیات در زنان، گفت: یکی از دلایل افزایش مصرف دخانیات در زنان و جوانان ترفندهای صنایع دخانی مانند عطردار کردن تنباکوها است.

علل افزایش مصرف دخانیات در زنان، ترفند سیگارهای اسلیم

بهزاد ولی زاده در گفت وگو با خبرنگاران، درباره آمار مصرف دخانیات در زنان گفت: طبق آخرین آمار سال 95، حدود 0.8 درصد زنان بالای 18 سال، مصرف نماینده روزانه سیگار هستند که در مقایسه با سال 90، این آمار حدود 0.1 افزایش یافته است. همچنین میزان مصرف کل دخانیات در مردان 24 درصد و این میزان درمیان زنان بالای 18 حدود 3.8 درصد (متوسط روزانه 0.6 درصد) بوده است. آمارها حاکی از این است که افزایش نسبی مصرف دخانیات را در بین زنان داشته ایم. همچنین مصرف دخانیات در گروه سنی 13 تا 15 سال در دختران نسبت به پسران افزایش بیشتری داشته است. سازمان دنیای بهداشت نیز در مطالعات خود ثابت نموده است که مصرف دخانیات در زنان عوارض و خطرات بیشتری نسبت به مردان دارد.

دلایل افزایش مصرف دخانیات در زنان

ولی زاده با بیان اینکه صنایع دخانی برای افزایش مصرف دخانیات در گروه سنی پایین و زنان، ترفندهایی را به کار می برند، گفت: در کشورهای در حال توسعه یا در کشورهایی به خاطر ارزش های فرهنگی شان نرخ شیوع مصرف دخانیات در بین زنان پایین است، کوشش صنایع دخانی این کشورها بر این است که بر افزایش میزان مصرف دخانیات در زنان به عنوان یک بازار بکر سرمایه گذاری نمایند و بیشترین سود را بهره مند شوند.

وی ادامه داد: 80 درصد میزان مصرف دخانیات در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد و به همین میزان این کشورها فراوری محصولات دخانی را دارند. همچنین کشورهای پیشرفته به دلیل فرار از مالیات ناشی از فراوری محصولات دخانی و سودآوری بیشتر، تمرکز خود را برای تامین محصولات دخانی کشورهای در حال توسعه گذاشته اند.

ولی زاده درباره اقدامات صنایع دخانی برای افزایش مصرف دخانیات در بین جوانان و زنان گفت: یکی از اقدامات صنایع دخانی برای افزایش شیوع مصرف دخانیات، عطر و طعم دادن به محصولات دخانی است. با این کار جذابیت مصرف دخانیات را در قشرهای جوان و زنان ایجاد می نماید. استفاده از تنباکوهای معطر در بسیاری از کشورهای دنیا بسیار رایج شده است. نزدیک به 70 ماده سرطان زا در سیگار شناسایی شده است که تنباکوهای معطر به مراتب مواد سرطان زای بیشتری دارند.

وزارت صنعت فراوری و واردات مواد دخانی معطر را متوقف کند

وی اضافه کرد: در همین راستا برای پیشگیری از فراوری مواد دخانی معطر ما از وزارت صنعت درخواست کردیم که فراوری و واردات این نوع از محصولات را متوقف نمایند. زمانی که فراوری مواد دخانی معطر متوقف گردد گروهی (زنان و جوانان) که از این محصولات استفاده می کردند، به اجبار به تنباکوهای بدون طعم و عطر روی می آورند. به این ترتیب به مرور زمان قشر مصرف نماینده محصولات دخانی به دلیل خاصیت تنباکوهای بدون طعم، میانسالان و افراد مسن می شوند.

ترفندی به نام سیگارهای اسلیم

به گفته وی، یکی دیگر از ترفندهای صنایع دخانی تنوع در محصولات دخانی مانند تنباکوها و تهیه بسته بندی های جذاب برای آن هاست. برای مثال یکی از این اقدامات فراوری سیگارهای باریک با نام اسلیم است که علاوه بر جذابیت، این تصور گمراه نماینده را به مصرف نماینده تحمیل می نماید که مصرف سیگارهای باریک ضرر کمتری دارد.

افزایش 40 درصدی مصرف قلیان

ولی زاده درباره مصرف قلیان و افزایش روند آن نیز گفت: در ایران در سال 90 تا 95 حدود 40 درصد افزایش مصرف قلیان را شاهد بوده ایم، تمامی این موارد نشان می دهد صنایع دخانی تمام تمرکز خود را برای افزایش مصرف دخانیات و وابستگی به نیکوتین خصوصا قلیان در زنان و قشر جوان گذاشته اند. در حال حاضر مصرف قلیان یک معضل برای کشور ما و کشورهای مشابه است؛ چراکه این وسیله در بسیاری از تفریحات مانند جمع های خانوادگی یا دورهمی ها استفاده می گردد. طبیعتا مصرف قلیان در یک دوره زمانی منجر به مصرف سیگار و سایر محصولات دخانی می گردد.

مواجهه با دود نیز سرطان زاست

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت در ادامه تاکید نمود: حدود هشت درصد زنان و 22 درصد از مردان در محیط های کاری اعم از اماکن عمومی یا ادارات مواجهه با دود دخانیات دارند. علی رغم اینکه ممنوعیت استعمال دخانیات را در اماکن عمومی تصویب کردیم، همچنان در اماکن عمومی مواجهه با دود استعمال دخانیات زیاد است.

وی در انتها گفت: بنا بر آمار سال 95 در محیط های منازل هم حدود 25 درصد از زنان در معرض دود دخانیات هستند. این آمار نگرانی بیشتری را به وجود می آورد و نشانگر این است که آگاهی های لازم از خطرات استعمال دخانیات و دود ناشی از آن وجود ندارد. خطر ابتلا به بیماری ها و سرطان ها در کسانی که در معرض دود سیگار هستند، نیز افزایش می یابد. بنابراین باید آگاهی و آموزش های لازم را به مردم ارایه دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1397 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 72

به "علل افزایش مصرف دخانیات در زنان، ترفند سیگارهای اسلیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل افزایش مصرف دخانیات در زنان، ترفند سیگارهای اسلیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید