قصر الحمرا؛ نمایانگر معماری اسلامی در دل اروپا، عکس

به گزارش مجله زیبایی زندگی، امروزه قصر الحمرا یکی از جاذبه های اصلی گردشگری اسپانیا است که به خوبی بخش مهم و قابل توجه تاریخ کشور و معماری اسلامی را در کنار ساختمان قرن شانزدهمی و باغ های چشم نوازش به نمایش می گذارد. این کاخ که با کوه و جنگل ها محاصره شده، در میان قدیمی ترین بخش شهر، با طیف قرمزی در باروهایش قد برافراشته است. کاخ الحمرا که یکی از مشهور ترین بنا های اسلامی دنیا است. این مجموعه در ابتدا به عنوان قلعه کوچکی در سال 889 ساخته شد.

قصر الحمرا؛ نمایانگر معماری اسلامی در دل اروپا، عکس

جهت دریافت خدمات آلاچیق چوبی جنگلی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

بعد از سال ها فراموشی، پادشاه مورهای گرانادا آن را در قرن 11 بازسازی کرد. در سال 1333 نیز این مکان تبدیل به کاخ سلطنتی یوسف اول، سلطان گرانادا شد. بعد از آنکه پادشاهان کاتولیک (فردیناند و ایزابل) اندلس را در سال 1492 فتح کردند، بخش هایی از الحمرا توسط حکمرانان مسیحی مورد استفاده نهاده شد و در نهایت مسجد آن با کلیسا عوض شد.

در سال 1527، کاخ چارلز پنجم، به عنوان اقامتگاه دائمی پادشاه درون این مجموعه ساخته شد. بعد از آن الحمرا دچار خرابی و ویرانی شد و بیشتر ولگردها در آن زندگی می کردند و حتی در زمان ناپلئون به عنوان سربازخانه مورد استفاده قرار می گرفت. الحمرا دوباره در قرن نوزده توسط محققین اروپایی و مسافرین کشف شد و بازسازی هایی بر روی آن صورت گرفت. در زمان اشغال اسپانیا توسط فرانسه نیز، بخشی از الحمرا تخریب شد که بعداً طی بخش هایی از پروژه بازسازی اواخر قرن نوزده ترمیم شدند.

فلاتی که الحمرا روی آن ایستاده حدود 740 متر طول و 205 متر عرض دارد. مجموعه سلطنتی به سه بخش اصلی مشوَر (بارگاه)، اندرونی و حرم سرا تقسیم می گردد. مشور جایی بود که برای انجام امور حکومتی مورد استفاده قرار می گرفت. این قسمت به سادگی با چوب تیره و دیوارهای گچی تزئین شده و از فضایی فروتنانه ای برخوردار است. در بخش اندرونی اما تزئینات بسیار غنی تر هستند، تزئیناتی شامل پنل های دیواری و سقف هایی با طرح های هندسی پیچیده به نام آرته سونادو (artesonado). اصلی ترین بخش اندرونی، حیاطی با یک استخر در وسط آن است که به خنک کردن کاخ یاری نموده و همچنین نمادی از قدرت به شمار می رفت. تنها پادشاهان و صاحبان قدرت توان اقتصادی چنین فنّاوری پیچیده ای برای رساندن آب با امکانات کم آن موقع به حیاط را داشتند.

نکاتی درباره کاخ الحمرا

برج عظیم (محل تالار سفرا)، عظیم ترین تالار الحمرا محسوب می گردد. در همین اتاق بود که کریستف کلمب از سمت ملکه ایزابل و شاه فردیناند برای شروع ماجراجویی جهانگردی اش یاری دریافت کرد.

در قسمت حرم سرا، تالار آبِنسِراخِس (Abencerrajes) قرار گرفته است. این اتاق یک مربع کامل با گنبدی مرتفع و پنجره های مشبک می باشد. سقف بنا با آبی، قهوه ای، قرمز و طلایی به زیبایی و به روشی ظریف تزئین شده است. در روبروی این تالار، تالار دو خواهر قرار گرفته است. تزئینات سقف گنبدی این قسمت شگفت انگیز بوده و بیننده را خیره و مسحور خواهد نمود. این سقف گنبدی یکی از برجسته ترین نمونه های طاق بندی قندیلی مورها به شمار می رود.

کاخ چارلز پنجم توسط معماری به نام پدرو ماچوکا طراحی و ساخته شد. این بنا ساختمانی با سردر ورودی به ارتفاع 17.4 متر و عرض 63 متر می باشد. ظاهر سنگی این ساختمان از سبکی رنسانسی مانند کاخ مدیچی فلورانس الهام گرفته شده است. ایده و مفهوم پشت پروژه بسیار خاص و اصیل بوده و حیاط مدوری که داخل آن دیده می گردد با فواصل منظم و هماهنگ زیبایی چشم نوازی را به ارمغان می آورد.

کاخ الحمرا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و همیشه منبعی برای الهام بسیاری از داستان ها و اشعار بوده است. این مجموعه در صحنه های مختلفی از بعضی فیلم های سینمایی نیز به چشم می خورد.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 960

به "قصر الحمرا؛ نمایانگر معماری اسلامی در دل اروپا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصر الحمرا؛ نمایانگر معماری اسلامی در دل اروپا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید