چند نکته مهم برای انجام خانه تکانی ایمن

به گزارش مجله زیبایی زندگی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با توجه به نزدیکی عید و شروع خانه تکانی ها نکات ایمنی را در مورد خانه تکانی ارائه کرد.

چند نکته مهم برای انجام خانه تکانی ایمن

سید جلال ملکی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه برخی از شهروندان در این موقع از سال برای خانه تکانی عید اقدام می نمایند، اظهار کرد: در این زمان از سال، برخی از شهروندان اقدام به خانه تکانی می نمایند که رنگ و رویی تازه به خانه خود بدهند و به نوعی برای شروع سال نو آماده شوند. این اقدام گاهی با وقوع حوادث متفاوتی همراه می گردد که اگر شهروندان پیش از شروع خانه تکانی با آن ها آشنا باشند می توانند از وقوع بسیاری از آنها جلوگیری نمایند.

وی با بیان اینکه مسمومیت با مواد تمیز نماینده شیمیایی، سقوط از روی نردبام و.. از جمله این حوادث است، گفت: در استفاده از مواد شوینده چند مورد وجود دارد که شهروندان باید حتما به آن دقت نمایند. حتما از مواد شوینده استاندارد استفاده نمایند و هنگام استفاده از این شوینده ها، حتما اطمینان حاصل نمایند که هوای محیط تهویه می شوند. بعلاوه می توانند از ماسک نیز استفاده نمایند. شهروندان باید دقت داشته باشد که مخلوط کردن مواد شوینده شیمیایی با یکدیگر اقدام بسیار خطرناکی است، چرا که می تواند موجب آزاد شدن بخار سمی گردد و افراد را درگیر کند. این بخار به ریه، پوست و چشم افراد آسیب جدی وارد می نماید.

ملکی در ادامه با بیان اینکه در این موقع از سال باید نظارت بیشتری بر رفتار بچه ها داشت، ادامه داد: زمانی که خانه تکانی انجام می دهیم، به خاطر شلوغ شدن محیط کمی از بچه ها غافل می شویم که این می تواند برای آن ها خطرآفرین باشد. مثلا ممکن است قیچی، میخ، چاقو و.. روی زمین باشد و کودک با بازی کردن با آن ها برای خود خطر ایجاد کند. پس باید حتما هم به مرتب بودن محیط توجه کرد و هم وسایل خطرناک از دسترس بچه ها خارج باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که مواد شوینده نباید در دسترس بچه ها قرار گیرد چرا که ممکن است آن ها را با نوشیدنی اشتباه بگیرند و موجب مسمومیت آن ها گردد.

ملکی با اشاره به خطر استفاده از نردبان های یکطرفه در خانه برای خانه تکانی اظهار کرد: کف برخی از خانه ها سرامیکی است و استفاده از نردبان های یکطرفه روی این سطح خطراتی را در پی دارد. سطح سرامیکی بسیار لغزنده است و استفاده از نردبان های یکطرفه روی این سطح می تواند خطرساز باشد. بنابراین برای استفاده از نردبان باید از اتکای آن روی زمین اطمینان حاصل کرد. در زمینه استفاده از چهارپایه ها نیز باید از استاندارد و مقاوم بودن آن ها مطمئن شد. در غیر این صورت خطر سقوط از ارتفاع افراد را تهدید می نماید و این خطر می تواند موجب ایجاد آسیب های جدی از جمله شکستگی ها گردد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در ادامه در مورد تمیز کردن طرف بیرونی شیشه های خانه نیز هشدار داد و گفت: برخی وقت ها دیده می گردد که فردی از پنجره خانه آویزان شده و در حال پاک کردن شیشه ها است. این افراد پنجره را به عنوان تکیه گاه در نظر می گیرند غافل از اینکه هر لحظه امکان دارد که سقوط نمایند و جان خود را از دست بدهند. افرادی در زمینه پاک کردن شیشه های خارجی ساختمان ها تخصصی دارند که با تجهیزات لازم و کافی نسبت به انجام این کار اقدام می نمایند. پس اگر شهروندان قصد دارند شیشه های بیرونی ساختمان ها را نیز تمیز نمایند حتما باید از افراد متخصصی یاری بگیرند که تجهیزات لازم را دارند.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از مواردی که موجب ایجاد خطر در خانه تکانی می گردد، برق کاری است. متاسفانه برخی افراد که تخصص لازم را نیز ندارند اقدام به باز و بسته کردن لوستر ها می نمایند. در این زمینه نیز حتما باید افراد آشنا با این مهارت در این خصوص اقدام نمایند چرا که این اقدام برای افراد بی تجربه بسیار خطرناک است.

ملکی ادامه داد: بعلاوه پاک کردن پریزهای برق با دستمال های نمدار و خیس نیز از مواردی است که موجب برق گرفتگی می گردد. بنابراین باید در این خصوص نیز نکات ایمنی لازم رعایت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2114

به "چند نکته مهم برای انجام خانه تکانی ایمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته مهم برای انجام خانه تکانی ایمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید