آموزش رفو کردن لباس

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خبرنگاران | سرویس خانه داری - حتما برایتان پیش آمده یک لباسی که بسیار برایتان عزیز است دچار یک پارگی جزئی گردد و شما به فکر این بیافتید که چگونه می توانید بازهم از آن بهره ببرید؟ چرا که در این شرایط نه می توان به سادگی از لباس دل کند و نه به صرفه است که آن را برای تعمیر به دست خیاط بسپارید.

آموزش رفو کردن لباس

رفو کردن لباس مهارت بسیار ساده ایست که اگر آن را بلد باشید، بسیاری از هزینه هایتان کاهش پیدا می نماید و می توانید عمر مفید لباس ها و جوراب هایتان را افزایش دهید. به همین منظور در این مقاله سعی کردیم اصول و نکاتی را جمع آوری کنیم که به شما در رفو کردن لباس هایتان یاری می نماید. با ما همراه باشید…

رفو کردن لباس با وصله

1. وصله در واقع یک تکه پارچه است که به روی سوراخ یا پارگی دوخته می گردد. برای این کار ایده آل ترین حالت این است که تکه ای از پارچه همان لباس را داشته باشید و برای وصله از آن بهره ببرید. اما طبیعتا این امر بسیاری از مواقع غیرممکن است، چون همه ما بخشی از لباس هایمان را به صورت دوخته شده و آماده خریداری می کنیم. در چنین شرایطی می توانید از قسمت های داخلی جیب، بعضی اضافات لباس که در معرض دید نیست یا از بعضی تزئینات که قابلیت حذف شدن، دارند بهره ببرید.

بیشتر بدانید: استفاده خلاقانه از لباس و تکه پارچه های قدیمی

2. اگر دقت نموده باشید، لباس یا جوراب قبل از اینکه کاملا پاره شوند، به تار و پود پارچه تجزیه می شوند؛ بنابراین اگر در صورت سایش زیاد لباستان دچار آسیب شده و ریش ریش است، قبل از اینکه آغاز به وصله زدن کنید، حتما این نخ ها را ببرید چرا که در غیر این صورت کیفیت رفو کردن لباستان کاهش می یابد و ممکن است در نهایت نتیجه رضایت بخشی نگیرید.

3. بعد از اینکه پارچه مناسب وصله زدن را تهیه کردید، باید یک تکه از آن را طبق نکاتی که خواهیم گفت، ببرید. پارچه وصله باید دقیقا هم شکل با پارگی و اندازه آن از هر طرف دو و نیم سانتی متر بیشتر از قسمت آسیب دیده باشد تا بتوانید با خیال راحت روی آن عمل دوخت را انجام دهید.

4. لباس یا جورابی که رفو می کنید را پشت و رو کنید و پارچه ای که برای وصله زدن آماده نموده اید را از این قسمت به لباس بدوزید تا بعد از اتمام کار تعیین نباشد.

5. سعی کنید وصله را روی پارچه لباستان دقیق و ثابت قرار دهید که در مرحله دوخت جابجا نگردد و دچار مشکل نشوید. برای این کار می توانید از سوزن ته گرد بهره ببرید. حتما قسمت پارگی باید وسط پارچه وصله قرار بگیرد. برای فیکس کردن پارچه وصله روی لباس آسیب دیده، می توانید از اتو یا چسب های مخصوص این کار به نام چسب زانفیکس بهره ببرید.

6. در اینجا وارد مرحله دوخت می شویم. چرخ خیاطی یا نخ و سوزن را آماده کنید. دقت کنید که در این مرحله هم ضروری است نخ همرنگ پارچه لباس باشد و حتی در صورت امکان از یک جنس و ضخامت باشند.

حال لبه های پارچه وصله را زیر چرخ بگذارید و آغاز کنید. لبه پارچه وصله باید یک سانت و نیم به داخل برگشته باشد و روی آن دوخت انجام گردد. می توانید برای اطمینان کار دو یا سه بار روی دوخت حرکت کنید. بعد از اینکه پارچه را اصطلاحا به لباستان وصله کردید، می توانید سوزن های ته گرد را باز کنید.

رفو کردن لباس با وصله آماده

در صورتی که پارچه مناسب برای وصله زدن به لباستان را پیدا نکردید، می توانید از نمونه های وصله آماده که در بازار و خرازی ها موجود است بهره ببرید. هنگام خرید این وصله ها باید بیشتر به صورت سلیقه ای عمل کنید، اما دقت کنید وصله ای که می خرید از لحاظ اندازه، جنس و سایر نکات، مواردی که قبلا گفته شد را دارا باشد. همچنین وصله ها گاهی برای راست و چپ مجزا فراوری می شوند پس به این موضوع هم دقت کنید.

برای وصله کردن لباس با وصله های آماده تقریبا تمام مراحل شبیه به وصله زدن عادی است. با این تفاوت که وصله را این بار روی پارچه محکم می کنید و می دوزید. این مراحل را با هم مرور می کنیم:

1. وصله خریداری شده را روی قسمت پارگی طوری ثابت کنید که در زمان دوخت حرکت نکند. اگر برای این کار از سوزن ته گرد استفاده می کنید، سوزن را در لبه پارگی بزنید تا جا برای دوخت وجود داشته باشد.

2. وصله های موجود در بازار عموما ضخیم هستند؛ بنابراین باید سوزن مناسبی برای دوخت آن به لباس انتخاب کنید. در حالت عادی سوزن شماره 14/90 برای دوخت وصله های موجود در بازار مناسب است.

3. این نوع وصله بهتر است به صورت زیگزاگ روی پارچه دوخته شوند. علت آن این است که از رو کار می کنید و ضروری است نمای خوبی دشته باشد تا زیبایی لباس را از بین نبرد. دوخت زیگزاگ باید برای این کار کم عرض و ظریف باشد.

توصیه می کنیم برای دوخت این وصله ها از چرخ خیاطی بهره ببرید، زیرا برای دوخت با دست به علت ضخامت وصله باید زحمت زیادی بکشید و در نهایت کیفیت ایده آلی هم نخواهید داشت.

ایده های خلاقانه

علاوه بر رفوی سوراخ یا پارگی روی لباس ممکن است لباس آسیب های دیگری هم ببیند. مثلا زمانی که لباس نخ نما شده و احتمال می رود به زودی پاره گردد، می توان از پشت پارچه چندین بخیه روی هم بزنید تا یک بافت پارچه ای ایجاد گردد و استقامت پارچه لباس افزایش یابد.

یا اگر حاشیه لباستان دچار فرسودگی یا ریش ریش شده است، می توانید یک نوار به تناسب نوع لباس و پارچه آن انتخاب کنید و روی لبه لباس بدوزید. این نوار می تواند چرم یا ربان باشد و گاهی در صورتی که در تضاد با رنگ اصلی پارچه باشد، زیبایی چند برابری خواهد داشت.

شما نیز می توانید تجربیات خود را در این زمینه به وسیله بخش ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1642

به "آموزش رفو کردن لباس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش رفو کردن لباس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید