آیا هورامان ثبت جهانی می گردد؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، هورامان، منطقه ای بین دو استان کردستان و کرمانشاه، چند سالی است که در جهت ثبت جهانی واقع شده است، ولی این مهم هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است.

آیا هورامان ثبت جهانی می گردد؟

منطقه هورامان در غرب ایران به علت ویژگی های فرهنگی، اقلیمی و... دارد، می تواند یکی از نامزدهای جدی ثبت جهانی در میراث یونسکو باشد. در این راستا، مسئولان چند سال است که اقداماتی را در این زمینه انجام داده اند، ولی این اتفاق هنوز به پایان نرسیده است.

برای آماده سازی این منطقه جهت ثبت جهانی، پایگاه منظر فرهنگی و تاریخی هورامان چند سالی است که شکل گرفته است و پایگاه مذکور فعالیت هایی را در سطح استان کردستان انجام می دهد. پویا طالب نیا، مدیر این پایگاه اعلام نمود که اکنون این پایگاه در مرحله ساماندهی روستاها است. وی اضافه کرد:

عملیاتی کردن این مهم احتیاج به تشکیل کارگروه ویژه متشکل از استانداری کردستان، میراث فرهنگی، فرمانداری و بخشداری های حوزه استحفاظی دارد تا با یک مدیریت واحد کارها به برترین شیوه انجام گردد.

طالب نیا اشاره نمود که مطالعات زیادی در زمینه مردم شناسی، باستان شناسی، علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی و هوار نشینی اجرا شده است و طی آن حدود 500 اثر باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی تا دوران اسلامی در هورامان یافت شده است. مطالعات یاد شده برای تدوین پرونده ثبت جهانی این منطقه استفاده خواهد شد. این پرونده در دو استان کردستان و کرمانشاه در طی چهار سال در حال تکمیل بوده و در روزهای آینده طبق دستور رئیس جمهور برای تسریع کار آن به یونسکو ارسال خواهد شد.

از مشکلاتی که بر سر راه ثبت جهانی این منطقه وجود دارند کمبود زیرساخت های اولیه مثل راه دسترسی مناسب، نگهداری بافت سنتی و متوقف کردن ساخت و سازها به سبک مدرن را می توان نام برد.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2051

به "آیا هورامان ثبت جهانی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا هورامان ثبت جهانی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید