باغ موزه مینیاتور تهران ؛ ایران زیبا در تصرف نگاه شما

به گزارش مجله زیبایی زندگی، باغ موزه مینیاتور تهران ، یکی از جاهای دیدنی در تهران است که به مقدار جذابیتش به آن توجه نشده است. این پارک زیبا، فضای سبز و معماری جذابی دارد و در شرق تهران در خیابان جانبازان غربی (گلبرگ)، در شرق خیابان کرمان واقع شده است. برای آشنایی بیشتر با این باغ زیبا با خبرنگاران باشید. این پارک مدل کوچک شده ای از ایران است. در اینجا شما می توانید بسیاری از آثار و میراث ملی ایران را در مقیاس کوچک تر مشاهده کنید. در معماری این باغ موزه، جاهای دیدنی هر منطقه در قسمت مخصوص به خود قرارگرفته اند.

باغ موزه مینیاتور تهران ؛ ایران زیبا در تصرف نگاه شما

برای مثال، اگر به تماشا بیستون بروید، باید به قسمت غربی باغ مراجعه کنید و اگر میدان نقش دنیا را می خواهید ببینید باید حوالی مرکز پارک را ببینید. باغ موزه مینیاتور تهران، با ماکت های کوچک، تمام ایران را در برمی گیرد. بوستان مینیاتوری در حدود 3 هکتار مساحت دارد. در حال حاضر 12 اثر که در لیست میراث فرهنگی جزو آثار ثبت دنیای هستند در این باغ به صورت کوچک شده، برای بازدید موجودند.

سازه های آبی شوشتر

چغازنبیل، میدان نقش دنیا، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تبریز و آبشارهای شوشتر این 12 اثر هستند. قرار است در ادامه این باغ کامل تر گردد و در فاز دوم ادامه ساخت باغ، گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان و بوستان دستکند میمند کرمان نیز به آثار باغ اضافه خواهند شد. بعضی آثار دیگر هم در محوطه باغ موزه مینیاتور تهران به چشم می خورند. ماکت برج آزادی یکی از آن هاست که در کار غرفه های محوطه قرار گرفته است.

مقیاس آثار مینیاتوری است. ماکت تخت جمشید یکی از زیباترین آثار در این مقیاس است. نمونه های مشابه این باغ در خارج از کشور یکی از جاهای تماشای و توریستی مهم محسوب می شوند. برای مثال یکی از نمونه های شاخص مشابه آن،Mini Europe در کنار ساختمان Atomium در بروکسل مرکز بلژیک است. یک باغ مشابه باغ موزه مینیاتور که در آن ماکت هایی از جاهای مشهور و تماشای سراسر اروپا یکجا جمع شده اند و یکی از مکان های گردشگری پر رفت وآمد در بروکسل محسوب می شد.

فضاهای دیگر باغ موزه مینیاتور تهران

فضای گالری باغ مساحتی حدود 750 مترمربع دارد. این فضا به نمایشگاه های میراث فرهنگی، کتابخانه، فروشگاه های فرهنگی، چایخانه و… اختصاص یافته است.

گونه های گیاهی باغ موزه مینیاتور تهران

در گونه های گیاهی این باغ، گونه هایی چون چنار، ماگنولیای سبز، میخک، سندروس، سنجد همواره سبز، گوجه گل، یاس هلندی، ژینکو و بسیاری دیگر به چشم می خورند. در هر منطقه گونه های گیاهی همان منطقه را نیز می توانید مشاهده کنید. برای مثال در منطقه ها کوهستانی غرب، پوشش گیاهی خاص آن منطقه را با وسواسی بسیار زیاد و حساب شده کشت نموده اند.

ساخت باغ موزه مینیاتور تهران

در سال 1391 باغ با طرح یک فراخوان، وارد عملیات ساخت شد و در سال 1392 به افتتاح رسید.

هزینه بازدید باغ موزه مینیاتور تهران

هزینه ورود برای بازدید از باغ موزه مینیاتور تهران 2000 تومان است.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2149

به "باغ موزه مینیاتور تهران ؛ ایران زیبا در تصرف نگاه شما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ موزه مینیاتور تهران ؛ ایران زیبا در تصرف نگاه شما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید