ابلاغ دولت وافتادن ورزش از چاله به چاه، همه چیز بااجازه بانک مرکزی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خبرنگاران - گروه ورزش: طبق آنچه از طرف دولت به وزارت ورزش ابلاغ شده است، از این پس پرداخت بودجه به فدراسیون های ورزشی باید به وسیله حساب ویژه آنها نزد بانک مرکزی انجام گردد؛ بر این اساس از چندی پیش فدراسیون ها با حکم وزارت ورزش، مکلف به افتتاح حساب در بانک مرکزی شدند.

ابلاغ دولت وافتادن ورزش از چاله به چاه، همه چیز بااجازه بانک مرکزی

این تبعیت بدون چون و چرای مدیران ورزش از ابلاغ دولت و برای افتتاح این حساب ها، ساختار فدراسیون ها را دچار تغییر نموده و آنها را به مدل 20 سال قبل شان بازمی گرداند؛ زمانی که فدراسیون ها دولتی به حساب می آمدند و بسیاری از امورشان خارج از ساختمان هایشان پیگیری می شد.

* نادیده دریافت آئین نامه مالی

تا پیش از این و طبق آنچه در آئین نامه مالی معاملاتی میان وزارت ورزش با فدراسیون ها قید شده، فدراسیون ها مجاز بودند در هر یک از بانک های مورد تائید بانک مرکزی حساب داشته باشند و به وسیله آن، بودجه خود را دریافت نمایند. حتی پرداخت سه مرحله نخست بودجه فدراسیون ها در امسال نیز به وسیله همین حساب ها صورت می گرفت اما حالا با ابلاغ دولت، ورود و خروج مالی فدراسیون ها فقط در بانک مرکزی قابل انجام است.

وزارت ورزش همچنین با تأکید دولت از پرداخت مرحله چهارم بودجه به حساب قبلی فدراسیون ها منع شد درحالی که استفاده و به کارگیری حساب های جدید (بانک مرکزی) مستلزم کُدی بود که باید به وسیله سازمان برنامه و بودجه اعلام می شد و همین مسئله، فاصله میان پرداختی سوم و چهارم را طولانی تر کرد.

* حرکت خاموش در دولتی شدن فدراسیون ها

به گزارش خبرنگاران، آنچه باعث ملزم شدن فدراسیون ها به افتتاح حساب در بانک مرکزی شد، در واقع ابلاغ سال گذشته دولت است که در راستای شفاف سازی مالی انجام شد. سال گذشته دولت به تمام دستگاه های دولتی و از جمله وزارتخانه ها دستور داد حساب های خود را در بانک های مختلف بسته و تنها در زیرمجموعه خزانه داری کل کشور حساب داشته باشند.

در این راستا امسال فدراسیون ها هم مکلف به افتتاح حساب در بانک مرکزی شدند درحالی که طبق اساسنامه، فدراسیون ها نهادهای عمومی غیردولتی هستند بنابراین چنین الزامی چه نتیجه ای می تواند داشته باشد جز تغییر ساختار و دولتی به حساب آمدن آنها؟

بدیهی است فدراسیون ها از این پس به دلیل داشتن حساب در بانک مرکزی، مانند دیگر دستگاه های دولتی و وزارتخانه ها در امور مالی، مشمول قوانین دولتی می شوند و تمام ورود و خروج های مالی آنها باید با نظارت دولت انجام گردد؛ بخصوص که واریز درآمد یا برداشت بودجه از حساب متمرکز در بانک مرکزی باید با مجوز دستگاه مربوطه انجام گردد مگر اینکه مکانیزم جدیدی برای فدراسیون ها تعریف شده باشد که تاکنون اطلاع رسانی در این زمینه صورت نگرفته است.

* آفتاب آمد دلیل آفتاب

به واسطه افتتاح حساب در بانک مرکزی، از این پس فدراسیون ها مشمول قوانین برای پرداخت مالیات نمی شوند؛ درحالی که تا پیش از این بعضاً همین موضوع برای ورزش مشکل ساز بود اما همین مسئله دلیلی است بر دولتی به حساب آمدن فدراسیون ها در نتیجه انتقال حساب های آنها به بانک مرکزی. به هر حال دستگاه های دولتی نباید بابت بودجه دریافتی از دولت، مالیاتی پرداخت نمایند و حالا این ویژگی دولتی بودن شامل حال فدراسیون ها هم می گردد.

* معرفی ذی حسابِ فدراسیون ها از طرف خزانه داری کل کشور!

موضوع دیگری که در رابطه با فدراسیون ها و مسائل مالی آنها مطرح شده، این است که به زودی از طرف خزانه داری کل کشور برای آنها ذی حساب معرفی می گردد. اقدامی که تا پیش از این ورزش به خود ندیده بود چرا که طبق اساسنامه، فدراسیون ها خزانه داری دارند که کارهای ذی حساب را هم انجام می دهد. در واقع معرفی ذی حساب از طرف خزانه داری کل کشور هم دلیلی است برای اعمال قوانین دولتی در فدراسیون ها که نهادهای غیردولتی به حساب می آیند.

* بازگشت به دو دهه پیش؛ رؤسای فدراسیون ها انتصابی می شوند؟

تا پیش از سال 1379 فدراسیون ها با مدل امروزی خود تفاوت زیادی در چگونگی ساختار و تشکیلات داشتند. قبل از آن موقع، فدراسیون ها فاقد تشکیلاتی به عنوان مجمع بودند چرا که رئیس فدراسیون به صورت انتصابی از طرف سازمان تربیت بدنی وقت، انتخاب و معرفی می شد. تمام امور مالی و اداری فدراسیون ها هم توسط وزارت ورزش و در دفتر امور مشترک فدراسیون ها، مورد پیگیری قرار می گرفت. پرداخت حقوق پرسنل، تهیه البسه، اخذ ویزا، انجام مقدمات اعزام و ... از جمله امور مربوط به فدراسیون ها بود که فقط در دفتر امور مشترک فدراسیون ها انجام می شد. یکی از دلایل تشکیل این دفتر و به کارگیری تعداد زیادی پرسنل برای آن رسیدگی به همین امور فدراسیون ها بود. آن موقع تنها مبلغ اندکی به عنوان تنخواه در اختیار فدراسیون ها قرار می گرفت.

با روندی که حالا در خصوص مسائل مالی فدراسیون ها در حال طی شدن است، در واقع آنها کم کم به مدل و شرایط دو دهه پیش بازمی گردند بخصوص که واریز و برداشت و در کل تمام ورود و خروج های مالی باید با نظارت دولت انجام گردد. با این شرایط این سؤال مطرح است که آیا در آینده نزدیک، در چگونگی انتخاب رؤسا هم تغییری ایجاد شده و روند انتصاب، جای انتخاب آنها را می گیرد؟

* سکوت کمیته ملی المپیک

به گزارش خبرنگاران، چهار سال پیش زمانی که کمیته ملی المپیک به دلیل استعفای محمدعلی شجاعی از خزانه داری و به خاطر عدم تأیید گزینه های پیشنهادی از طرف خزانه داری کل کشور، این کمیته در انتخاب خزانه دار جدید با مشکل روبرو شد، فهمیه شباک از طرف وزارت امور مالی و دارایی به کمیته معرفی گردید تا رتق و فتق امور مالی در این کمیته بدون مشکل پیگیری گردد. بعد از آن بود که صحبت هایی مبنی بر ادامه حضور شباک یا نماینده دیگری از این وزارتخانه در کمیته مطرح شد اما اعضای هیئت رئیسه و اجرایی وقت کمیته ملی المپیک، زیر بار این موضوع نرفتند چرا که طبق اساسنامه انتخاب گزینه خزانه داری با اعضای مجمع بود.

این در حالی است که حالا کمیته ملی المپیک هم باید بودجه تخصیصی به فدراسیون ها را به وسیله حساب های جدید آنها در بانک مرکزی، در اختیارشان قرار دهد. اینکه چرا کمیته ملی المپیک هم مانند وزارت ورزش نسبت به ابلاغ دولت هیچ واکنشی نداشته و آن را پذیرفته و در امور خود اعمال نموده ، جای سؤال دارد بخصوص اینکه با این روند فدراسیون ها استقلال خود را حداقل در امور مالی از دست می دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 333

به "ابلاغ دولت وافتادن ورزش از چاله به چاه، همه چیز بااجازه بانک مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ دولت وافتادن ورزش از چاله به چاه، همه چیز بااجازه بانک مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید