ارتباط خوردن صبحانه با علائم روانپزشکی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، همه ما می دانیم که خوردن صبحانه مزایای بی شماری دارد و وعده غذایی مهمی است. صبحانه مهم ترین وعده غذایی به شمار میرود و کسانی که این وعده غذایی را در برنامه روزانه خود می گنجانند، از سلامت بیشتری در طول زندگی خود برخوردارند. اگر شما روز را با خوردن صبحانه کامل آغاز کنید، بیشتر احساس سرزندگی می کنید، انرژی بیشتری برای حرکت و فعالیت دارید و این یعنی این که کالری بیشتری می سوزانید.

ارتباط خوردن صبحانه با علائم روانپزشکی

به گزارش همشهری، خوردن صبحانه باعث رشد مغز و تعادل سطح قند خون می گردد. صبحانه همیشه به اسم یک وعده غذایی مهم مطرح بوده، زیرا می تواند احتیاج روزانه شخص را تامین کند، اما همیشه از این وعده غذایی مهم غفلت می گردد. باوجود اهمیتی که صبحانه دارد، بسیاری از بچه ها از خوردن صبحانه امتناع می نمایند و این فرایند تا بزرگسالی ادامه دارد؛ بنابراین بزرگسالان زیادی وجود دارند که صبحانه نمی خورند و معتقدند ما از کودکی چنین بوده ایم و حتی شاید شنیده باشید که بسیاری از افراد برای لاغر شدن و تناسب اندام بهتر وعده غذایی صبحانه را حذف می نمایند و در واقع این طور فکر می نمایند که با نخوردن صبحانه و خالی بودن شکم تا ظهر انرژی بیشتری مصرف شده و چربی بیشتری سوخت می گردد.

درباره تأثیر صبحانه بر عملکرد روزانه، واضح است که دانش آموزانی که از وعده صبحانه استفاده می نمایند به لحاظ رفتار مناسب امتیاز بالاتری کسب نموده و با افزودن هر نوع ماده غذایی اضافی، خلق آن ها بیشتر بهبود پیدا می نماید. با خوردن صبحانه، شرایط بهداشت روانی بچه ها و نوجوانان بهبود پیدا می نماید و این تأثیر بدون درنظر دریافت فاکتور های دیگری، چون عایدی خانواده، موقعیت اجتماعی - مالی، مقدار تمرینات ورزشی کودک، وزن و سایر بخش های رژیم غذایی او، اعمال می گردد.

بسیاری از افراد نمی دانند که صبحانه همیشه به اسم یک وعده غذایی مهم مطرح بوده، زیرا می تواند احتیاج روزانه شخص را تامین کند، اما همیشه از این وعده غذایی مهم غفلت می گردد. پس برای این که این وعده غذایی را همیشه داشته باشیم باید از کودکی به خوردن صبحانه عادت کنیم.

از سوی دیگر با توجه به اهمیت صبحانه، برخی از خانواده ها از هر طریقی بچه ها خود را به صبحانه خوردن وادار می نمایند. این همان نقطه آغاز اشتباه والدین و صدمه زدن به روان کودک است. والدین به کودک خود می گویند اگر صبحانه نخوری خنگ می شوی و درس را نمی فهمی و در دادن صبحانه به فرزندان خود اجبار و اصرار دارند.

حتی اگر بچه ها شب قبل دیر خوابیده باشند و ظهر بیدار شده باشند، بازهم اصرار دارند یک وعده غذایی به اسم صبحانه به کودک خود بخورانند. این اصرار و رفتار والدین باعث می گردد ارتباط کودک را با آن غذا خراب نمایند، درست است که به او مواد غذایی رسانده اند، اما از لحاظ روانی به او آسیب زده اند و اقدام تخریب نماینده ای انجام داده اند.

مهم تر از این که ما چه چیزی به کودک خود برای خوردن می دهیم، این است که روان او را در چه شرایطی قرارمی دهیم. آیا ما الگوی مناسبی هستیم و والدینی هستیم که صبح خود را موظف به خوردن صبحانه می دانیم یا اینکه جزو والدینی هستیم که خودمان صبحانه نمی خوریم، اما می خواهیم این کمبود را در فرزندانمان جبران کنیم و آن ها را به کاری وادارکنیم که از ما یاد نگرفته و در ما ندیده اند.

حتی برخی والدین، فرزندان خود را وادار به خوردن خوراکی هایی می نمایند که خودشان آن را دوست ندارند، درحالی که شاید بسیاری از مواد غذایی سازگار با روحیات کودک ما نیستند؛ بنابراین باید خوردن صبحانه را برای بچه ها به گونه ای برنامه ریزی کنیم که از نظر روانی آن ها از این وعده غذایی فراری نباشند. سبک زندگی افراد می تواند به سلامت روان آن ها بسیار یاری کند.

ما باید با آگاهی و کسب اطلاعات بتوانیم نسبت به شرایط زندگی خود آن را بومی سازی کنیم. باید ببینیم صبحانه به اسم فرصتی برای آغاز روز چه تأثیر روانی ای روی ما می گذارد تا شرایط داخلی بدن با شرایط بیرونی به تعادل و سازگاری برسد. برای داشتن یک وعده صبحانه ایده آل باید تلفن همراه را کنار بگذاریم، تلویزیون را خاموش کنیم و با اعضای خانواده به خوردن صبحانه بپردازیم.

از بچه ها خود درباره اینکه آیا دیشب خواب دیده اند یا در طول روز چه کاری قرار است انجام دهند، به تبادل نظر بنشینیم. بعد از صبحانه آن ها را در آغوش بگیریم و ببوسیم. در واقع صبحانه را وسیله ای برای برقراری ارتباط های بین فردی و روانی قرار دهیم.

نکته ای که باید در خوردن صبحانه به آن توجه کرد این است که باید زمینه ای را فراهم آوریم تا بچه ها و نوجوانان در هر سنی که قرار دارند، بتوانند ساعات بیولوژیک بدن خود را پیدا نمایند. همه بچه ها و نوجوانان نمی توانند صبح زود بیدار شوند و سرحال باشند، برخی ساعت بیولوژی بدنشان شب است.

مسئله دیگر این که باید مدام در فکر روده، معده و حس چشایی فرزندان باشیم و به این توجه کنیم که اول صبح به خوردن کدام خوراکی تمایل دارند. به شیرینی، مایعات گرم یا سرد، صبحانه گرم یا سرد؟ این موضوعات در بدن هر فردی تفاوت دارد. پس باید رفتار و عملکرد ما به گونه ای باشد که ارتباط فرزندانمان با غذا بهتر گردد. این اقدام باعث می گردد راحت تر مواد غذایی سالم را به آن ها برسانیم. اگر شما در آغاز روز ظرف روانی فرزندان را پر کنید آن ها ظرف جسم خود را به راحتی پر می نمایند.

بعلاوه باید به نقش تغذیه در کاهش استرس اشاره نمود. تغذیه سالم نقش حیاتی در افزایش توانایی بدن برای مقابله با بار استرس اضافی دارد. صبحانه می تواند به اسم نخستین وعده غذایی یکی از پیشتازان کاهش استرس در وعده های غذایی باشد.

استرس و اضطراب یکی از مواردی است که اگر کنترل نگردد، سلامت روان را به خطر می اندازد، زیرا استرس و اضطراب می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف و احتیاج بدن به مواد مغذی خاص را افزایش دهد. یک رژیم غذایی متعادل در صبحانه می تواند در طول زمان، به افزایش تمرکز، هوشیاری، انرژی بالا و کاهش استرس یاری کند. حتی می توانیم صبحانه را به گونه ای برای بچه ها و اهالی خانواده آماده کنیم تا آغازی خوب برای آغاز روز باشد.

این وعده غذایی باید بدون تلفن همراه و فضای مجازی، در آرامش کامل، بدون سخن گفتن از اتفاقات تلخ و شرایط بد سپری گردد تا فضای امنی برای اعضای خانواده ایجاد گردد. در مجموع، مصرف صبحانه به صورت معنی دار با علائم روانپزشکی و روابط خوب خانوادگی و اجتماعی ارتباط دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1744

به "ارتباط خوردن صبحانه با علائم روانپزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط خوردن صبحانه با علائم روانپزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید