بازار تبریز به مانند بازار استانبول می گردد؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، مشاور استاندار آذربایجان شرقی در امور میراث فرهنگی تاکید نمود: نگرانی من از این است که بازار تبریز گرفتار توریسم گردد و مانند بازار استانبول صرفا تبدیل به دکان هایی بغل هم گردد که فقط سوغاتی به توریست ها ارائه می نماید و کارایی دیگری ندارد.

بازار تبریز به مانند بازار استانبول می گردد؟

ایسنا: اکبر تقی زاده در تشریح این خبر اظهار کرد: حوادثی مانند آتش سوزی و تخریب قسمتی از بازار در طول دوره های مختلف روی داده و در نهایت مرمت شده است، هر چند این حوادث نیز آسیب های جدی به بازار وارد می نماید، اما به یاری دانش روز قابل مدیریت و کنترل است.

وی با بیان اینکه بازار از گذشته روال هایی برای مدیریت جمعی خودش داشته است، اضافه کرد: به عنوان مثال در گذشته ساختارهایی برای اصنافی که در خطر ورشکستگی قرار داشتند، پیش بینی شده بود و اگر چنین مسئله ای برای کسی پیش می آمد، بازاریان به او یاری می کردند تا ضرر جدی به کسی وارد نگردد.

وی ادامه داد: اگر حمایت های این چنینی بازاریان از هم به صورت زنجیروار تسری پیدا نکند، سرمایه اجتماعی بازار به خطر می افتد و بازار از بین می رود.

تقی زاده از بین رفتن سرمایه انسانی را از دیگر خطراتی عنوان نمود که حیات بازار تبریز را تهدید می نماید و گفت: بازار به انسان های فکور و حکیمی احتیاج دارد که آن را با حکمت خودشان اداره نمایند. بازار نه تنها محل تجارت، بلکه محل فراوری فرهنگ و حیات است، اما باز فراوری این فرهنگ و انسان های حکیم الان به راحتی اتفاق نمی افتد.

وی با تاکید بر ارتباط و تاثیر دو جانبه انسان و محیط بر یکدیگر اضافه کرد: هر یکی از این دو صدمه ببیند، هویت شهری و ارتباط دو جانبه انسان و محیط را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی در ادامه با ارائه توضیحاتی در مورد عدم تناسب بعضی مشاغل و صنوف مستقر در بازار تبریز با هویت و قدمت تاریخی آن بیان نمود: تغییر الگوهای شغلی با توجه به تغییر سبک زندگی اجتناب ناپذیر بوده و با خارج شدن بعضی مشاغل از چرخه بازار، مشاغل و کالاهای دیگر جایگزین شده و مشاغل قبلی اهمیتشان را از دست می دهند.

مشاور استاندار آذربایجان شرقی در امور میراث فرهنگی در ادامه تاکید نمود: نگرانی من از این است که بازار تبریز گرفتار توریسم گردد و مانند بازار استانبول صرفا تبدیل به دکان هایی بغل هم گردد که فقط سوغاتی به توریست ها ارائه می نماید و کارایی دیگری ندارد، هر چند این کار، پول زیاد و اقتصاد فعالی دارد، اما دیگر بازار معنای رایجش را از دست می دهد و محلی برای فراوری فرهنگ و تعاملات اجتماعی نیست.

وی با بیان اینکه کم اهمیت شدن آذربایجان و به ویژه تبریز در بازار خطری است که بازار تبریز را تهدید می نماید، گفت: اگر آذربایجان اهمیت بنیادین گذشته را که در سطح کشور و فراتر از کشور داشت از دست بدهد، تجارت نیز افول می نماید و بازار اهمیتش را از دست می دهد.

وی در ادامه، تغییر اقلیم را از دیگر خطراتی که بازار تبریز را تهدید می نماید، عنوان نمود و گفت: با تغییرات اقیلمی شاهد کاهش محصولاتی مانند خشکبار در بازار هستیم، مثلا کاهش تعداد روزهای یخبندان و صنایع آلاینده غرب تبریز نیز بر تغییر محصولات کشاورزی ارائه شده در بازار تاثیر دارد.

وی در انتها اظهار داشت: رسانه ها در شناساندن صندلی واقعی بازار به مردم و اصناف و رسالت واقعی بازاریان نقش موثری دارند و اگر مردم از این حقایق آگاه باشند، پای تبریزی ها هرگز از بازار بریده نمی گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 341

به "بازار تبریز به مانند بازار استانبول می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار تبریز به مانند بازار استانبول می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید