بقایای معماری دژی از دوره ماد محافظت می گردد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، کار حفاظت و ساماندهی بقایای معماری دژ مادی ازبکی به جا مانده از دوره ماد که در سال های اخیر با خطر نابودی روبرو شده در راستای حفظ تپه ازبکی از نابودی در دستور کار نهاده شد.

بقایای معماری دژی از دوره ماد محافظت می گردد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمانهای قدیمی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

ابراهیم حیدری سرپرست هیأت حفاظت و ساماندهی بقایای معماری دژمادی ازبکی گفت که بر اساس برنامه اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز در امسال با دریافت مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، برنامه ای برای نجات بخشی و برطرف خطر از مانده های معماری دژ مادی که بر بالای تپه مرتفعی واقع شده است در دستور کار نهاده شد. حیدری با اشاره به اینکه دسترسی به دژ و رساندن آب و مصالح مورد احتیاج برای انجام عملیات ساماندهی و حفاظت با دشواری جدی همراه است خاطر نشان کرد که با این شرایط تا به امروز آماده سازی محوطه برای سامان بخشی با پشتیبانی میراث فرهنگی استان ، همراهی مالک باغ و کوشش گروه مرمت، پیشرفت خوبی داشته است. او اظهار امیدواری کرد که با فراهم شدن روش اصولی و فنی، حمل مصالح به بالای تپه (بدون آسیب رساندن به بستر تاریخی و با حفظ ضوابط مربوطه) بتوان بخشهایی از فضای 1400 مترمربعی دژ را با همان شیوه گروه کاوش ، با رعایت اصالت محوطه و ضوابط حفاظت مربوطه در حدود توضیح خدمات و اعتبار تخصیصی ساماندهی کرد. به گفته این باستان شناس، در این مدت با تهیه لوازم و ابزار فنی و مصالح مورد احتیاج و نیروی انسانی تخصصی و کارگاهی تا به امروز بیش از یک سومِ برنامه صورت گرفته است. سرپرست هیأت حفاظت و ساماندهی بقایای معماری دژمادی ازبکی توضیح داد:نکته مهم اینکه بقایای آثار این تپه به دلیل نوع مصالح بسیار ضعیف ، نبود حفاظت، دخل و تصرفات گاه و بی گاه و...به شدت آسیب دیده به طوری که خواناسازی و حفاظت آن به سادگی مقدور نخواهد بود. وی توضیح داد که مشخصات معماری به دست آمده از محوطه باستانی ازبکی نشان می دهد مصالح به کار رفته در آن عمدتا از خشت خام بوده و در مقابل عوامل جوی بسیار آسیب پذیر است. این باستان شناس گفت که همچنین وجود این شرایط باعث شده صدمات فراوانی به مانده های معماری ارزشمند به دست آمده در مجموعه وارد آید. حیدری گفت: این دلایل باعث شد تا میراث فرهنگی استان البرز در سال های 1391 و 1393 با اعتباری نه چندان کافی با جدیت برای حفاظت آثار بعضی از تپه های مذکور اقدام کند. وی با بیان اینکه در سال 1391 نسبت به برطرف خطر و ساماندهی بقایای معماری تپه های جیران و مارال توجه شد توضیح داد که در سال 1393 نیز آثار به دست آمده از خرگوش تپه، حفاظت و سامان بخشی شد. به گفته او، ازبکی محوطه باستانی گسترده ای در شمال غرب تهران است که در مرکز آن یک تپه بلند مخروطی شکل به قطر پایه حدود 150 متر و ارتفاع حدود 26 متر از سطح زمین های اطراف به چشم می خورد. حیدری با اشاره به اینکه در این محوطه وسیع و در اطراف تپه مرکزی 9 تپه کوتاه نیز وجود داردتوضیح داد که بر بلندترین تپه این مجموعه برآمادگی های کوتاه که ارتفاعش از چند متر تجاوز نمی کند، ویلای بزرگ و استخر شنای مالکان زمین های ازبکی بر روی آن ساخته شده است. به گفته این باستان شناس، بخش هایی از این محوطه باستانی توسط کارشناسان مرکز باستانشناسی ایران در سال 1348 خورشیدی مورد شناسایی نهاده شده و در 08/07/1352 به شماره 955 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. حفاظت و ساماندهی بقایای معماری دژمادی ازبکی که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز شده تا تاریخ 25/6/94 ادامه دارد. منبع: ایلنا

منبع: کجارو
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 696

به "بقایای معماری دژی از دوره ماد محافظت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقایای معماری دژی از دوره ماد محافظت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید