تشریح آخرین شرایط پایه های پل زمان خان

به گزارش مجله زیبایی زندگی، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، تشریح آخرین شرایط پایه های پل زمان خان صورت پذیرفت.

تشریح آخرین شرایط پایه های پل زمان خان

قدرت الله ولی زاده کاجی اظهار کرد: پیرو هماهنگی های قبلی به همراه دو نفر از اساتید دانشگاه اصفهان به عنوان اعضای مشاورین تهیه طرح جامع آسیب شناسی و بازسازی پل زمان خان، از محل پل بازدید صورت گرفت که براساس آنالیز میدانی اساتید دانشگاه و مقایسه با عکس های سال قبل تعیین شد که از لحاظ پایداری سازه اصلی مسئله ای وجود ندارد و مشکل جدیدی برای پل حادث نشده و ترک جدیدی بوجود نیامده است، البته مقرر شد دانشگاه مجدداً این موضوع را آنالیز و به صورت مکتوب آن را اعلام کند که منتظر آنالیز دانشگاه هستیم.

وی اضافه نمود: هرگونه دخل و تصرف در بنای تاریخی مخصوصاً پروژه ملی باید به وسیله شورای فنی اداره کل و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تایید شوند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: در سنوات گذشته ترک ها و ریزش هایی در قسمت هایی از پایه های پل زمان خان وجود داشته و آنچه در سال گذشته موجب هشدار برای بازسازی پل زمان خان شده، ریزش بخشی از کوه بوده که ارتباطی با پایه میانی پل نداشته است، البته این موضوعات هشداری است که تدابیر لازم برای تهیه طرح و بازسازی آثار تاریخی اندیشیده گردد.

وی ضمن تشکر از نگرانی مردم و اصحاب رسانه در مورد بناهای تاریخی و فرهنگی بیان نمود: امیدواریم بتوانیم از این هشدارها و دل نگرانی ها در راستای تحقق اهداف اداره کل مخصوصاً بازسازی بناهای تاریخی و فرهنگی استفاده کنیم.

ولی زاده گفت: هر گونه اقدام برای بازسازی نیازمند انجام مطالعات نهایی شامل تعیین کردن طرح جامع در زمینه آسیب شناسی پل و بستر رودخانه است که باید اطلاعات استخراج، آسیب ها تعیین و سپس اقدامات لازم برای بازسازی انجام گردد.

به گفته وی، بحث حفاظت اضطراری پس از آنالیز های انجام شده به وسیله کارشناسان متخصص وزارتخانه، اساتید دانشگاه، پیمانکاران با تجربه در پل های تاریخی و کارشناسان و متخصصان اداره کل و با هماهنگی شورای فنی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دستور کار اداره کل واقع شده است و در حال انتخاب پیمانکار و انعقاد قرارداد هستیم.

وی در انتها گفت: براساس ماده 13 قانون حمایت از بازسازی و احیای بافت های تاریخی و فرهنگی و قوانین مرتبط با بناهای تاریخی، تهیه مطالعات بر عهده بهره بردار بناهای تاریخی و این اداره کل است و در این رابطه قراردادی به مبلغ 12 میلیارد ریال بابت این مطالعات با دانشگاه اصفهان منعقد شده که در این موضوع جدیت و پیگیری های لازم انجام خواهد شد.

منبع: همگردی
انتشار: 5 آذر 1402 بروزرسانی: 5 آذر 1402 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2340

به "تشریح آخرین شرایط پایه های پل زمان خان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح آخرین شرایط پایه های پل زمان خان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید