تشکیل کار گروه ایجاد تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی تا دو روز دیگر

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خبرگزاری خبرنگاران- عضو تازه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جوانگرایی به عنوان یکی از نیرو های محرکه تغییر در ساختار های کشور محسوب می شود.

تشکیل کار گروه ایجاد تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی تا دو روز دیگر

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، ابراهیم سوزنچی اضافه کرد: پس از روی کار آمدن دولت نو، یازده نفر از اعضای پیشین شورایعالی انقلاب فرهنگی با افراد جوان تر جایگزین شدند تا این شورا با ساختاری جوانتر به حرکت ادامه دهد.

او با بیان اینکه سه نفر از اعضای نو شورایعالی انقلاب فرهنگی متولد پس از انقلاب هستند، ادامه داد: قرار است کار گروهی با ماموریت ایجاد تحول و به نام کارگروه تحول، پس فردا تشکیل شود در این کارگروه قرار است سر فصل های تحولی را معین و تعریف نماید و راستای برای چهار سال آینده ایجاد شود.

سینا کلهر فعال فرهنگی و اجتماعی در سوی دیگر استودیو، شورای عالی انقلاب فرهنگی را قلب نظام فرهنگی معرفی کرد و اضافه کرد: اگر این قلب، درست بتپد و بتواند خون را به عناصر گوناگون فرهنگی کشور برساند باقی نظام فرهنگی هم می تواند به درستی پیش برود.

او با اشاره به نگاه رهبری به احکام نو اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، نگاهی نو، آسیب شناسانه و روز آمد بودن را مطرح و توضیح داد: نمی توانیم بدون نگاه به گذشته درباره آینده صحبت کنیم در حال حاضر عرضه فرهنگی ما به حادترین و مناقشه بر انگیزترین فضای اجتماعی رسیده جوانگرایی ها این انتظار را ایجاد می کند که تحولات مدنظر را پیش بینی کنیم، تحول به حرف نیست بلکه به کردار و عمل است.

آقای کلهر گفت: وقتی از تحول صحبت می کنیم یعنی از تغییر رویکرد و جهت گیری عملی صحبت می کنیم در حال حاضر زیرساخت های این تحول فراهم شده حال باید دید از این زیرساخت ها استفاده کافی می شود یا خیر.

آقای حسین ساعی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ارتباط زنده تصویری با این برنامه، فرهنگ را پویاترین و دینامیک ترین بخش زندگی انسان معرفی کرد و اضافه کرد: نمی توان با ادبیاتی که 40 سال قبل درباره فرهنگ صحبت می شد امروز هم درباره فرهنگ صحبت کنیم.

او ادامه داد: تحولات فرهنگی در سراسر دنیا به سرعت در حال انجام است و مدیریت موضوعات فرهنگی هم باید به گونه پویایی صورت پذیرد، زیرا مدیریت فرهنگ باید هر لحظه همگام سازی شود.

آقای ساعی گفت: در حوزه فرهنگ نسبت به قبل از انقلاب اتفاقات چشم گیر اجرا شده مطلوب نیست، اما می توان حرکت رو به جلوی بهتری شکل بگیرد.

او ادامه داد: هنوز به تکنولوژی مدیریت فرهنگ دست نیافته ایم از این رو بسیاری از اتفاقات فرهنگی کشور از طریق دستگاه های غیر فرهنگی شکل می گیرد.

آقای ابراهیم سوزنچی در استودیو در خصوص ایرادات وارد شده به شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی، دست پرورده حضرت امام (ره) است این شورا تنها ارکانی است که رهبری و حضرت امام (ره) اختیارات خودشان را در حوزه فرهنگ به آن تفویض کرده اند پس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نه در حد قانون، ولی الزامی خواهد بود.

او گفت: در حال حاضر در بسیاری مواقع، شورای عالی انقلاب فرهنگی به مرجعی برای حل اختلاف دستگاه های پایین تر تبدیل شده آن هم مسائلی که باید خیلی زودتر در جامعه از آن ها گذر می کردیم مانند موضوع کنکور و تحولات مورد نیاز این آزمون در کشور این قبیل موضوعات نباید به جایی برسند که در نهایت در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و حل شوند.

آقای سوزنچی ادامه داد: در دولت نو به نظر می رسد راستا برای ایجاد تحولات مورد هدف شورای عالی انقلاب فرهنگی هموارتر است.

آقای جواد آرین منش کننده اسبق مجلس در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: در طول سالیان گذشته، شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخشی از رسالت های خود پیروز بود، اما در نتیجه کار بسیار ناپیروز بوده است.

او در توضیح راه حل های مورد نیاز عدم پیروزیت شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مطالبات رهبری، هشت سال گذشته این بود که همه طرح ها باید پیوست فرهنگی داشته باشد مسائل فرهنگی باید سازمانی برای رصد مستمر داشته باشد موانع رفع و ضمانت اجرا برای مصوبات این شورا فراهم شود که البته به اعتقاد بنده فقط 20 درصد این مطالبات اجرایی شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، آقای آرین منش اضافه کرد: اعضای نو این شورا باید کارشان را با آسیب شناسی عملکرد شورا طی 40 سال اخیر شروع کنند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1957

به "تشکیل کار گروه ایجاد تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی تا دو روز دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کار گروه ایجاد تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی تا دو روز دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید