جاهای دیدنی اردبیل ؛ سفری به بام ایران

به گزارش مجله زیبایی زندگی، به استان اردبیل می رویم و به جاهای دیدنی آن سر می زنیم. سپس از دو راستا از اردبیل خارج می شویم. می توانید بهترین جاذبه های گردشگری اردبیل را در این مطلب بیابید.

جاهای دیدنی اردبیل ؛ سفری به بام ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای کانادا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

استان های شمال غربی کشور همگی زیبا هستند و پر جاذبه. از سویی دسترسی به کوه، دشت، جنگل و دریا را با هم دارند و از سوی دیگر جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی آن ها بی نظیر است. امروز با صفحه گردشگری به یکی از این استان ها سر می زنیم. می خواهیم جاهای دیدنی اردبیل را بگردیم. همان جا که جاذبه هایی چهار فصل دارد و به استان چشمه های بهشتی معروف است. با خبرنگاران بمانید تا به بخش هایی از این استان سر بزنیم. عکس های منحصر به فرد بگیریم و حسابی خاطره بسازیم.

جاده رویایی حیران

سفر را از راستا شمال به استان اردبیل آغاز می کنیم؛ بعد از آستارا به طرف گردنه حیران می رویم و با یک جهان تصاویر دیدنی از جاده رویایی حیران آلبوم خاطراتمان را پر می کنیم. در ابتدای راستا جنگل بی بی یانلو محلی برای اقامت و استراحت است که امکانات رفاهی خوبی هم دارد. از سویی گردنه حیران هم مجموعه گردشگری فوق العاده ای است. تله کابین و سورتمه ریلی، زیپ لاین، کارتینگ و دیگر امکانات تفریحی که در این گردنه زیبا کمی چاشنی هیجان انگیز به جاهای دیدنی اردبیل بزنید.

پیشنهاد مطالعه: می توانید برای آشنایی با تفریحات گردنه حیران مطلب تفریحات گردنه حیران را مطالعه نمایید.

انواع غذاخوری ها با منوهای سنتی و به روز آن جا موجود است. آش دوغ به عنوان غذای محلی اردبیل را در گردنه حیران خوردن، لذت خاصی دارد. یادتان باشد اگر با وسیله شخصی خودتان برای سر زدن به جاهای دیدنی اردبیل می روید، این راستا تا حدود 55 کیلومتر پمپ بنزین ندارد. اولین پمپ بنزین بعد از آستارا در ورودی نمین است.

نمین ؛ آوازه جهانی

وارد شهرستان نمین که بشوید در ابتدای راستا مسجد و مجتمع بین راهی است و چند کیلومتر جلوتر پمپ بنزین قرار گرفته. نمین شهر گلیم استان اردبیل است. گلیم عنبران آن آوازه جهانی دارد و می توانید از این شهر دست بافت های عالی به عنوان سوغات تهیه کنید.

نمین جاذبه های تاریخی زیادی دارد مانند دولمن ها (مسکن انسان های اولیه) و جاذبه طبیعی مثل جنگلِ به شدت زیبای فندقلو که میزبان بسیاری از گردشگران است. از پل روگذر تا به جنگل فندقلو برسید حدود 10 کیلومتر باید برانید. آنجا اتاقک های چوبی با امکانات رفاهی و تله کابین به طرف حیران هم وجود دارد. باورتان نمی گردد که می توانید از چشم انداز جنگل و کوه و جاده حیران و دریای خزر لذت ببرید.

پس از آن کوه سنگر حور و دریاچه سوها هم در راستا برگشت تان از فندقلو زیبایی های جنگلی بکری را برایتان به نمایش می گذارند.

پیشنهاد مطالعه: می توانید اطلاعات کاملی را از جنگل فندقلو در مطلب جنگل فندقلو ، بهشت بابونه اردبیل مطالعه کنید.

جاهای دیدنی اردبیل

نمین تقریباً 20 کیلومتر با اردبیل فاصله دارد و پس از آن شما به اردبیل می رسید. مکان های تاریخی مانند شیخ جبرائیل کلخوران، آدینه مسجد، بقعه شیخ صفی و خانه های تاریخی مانند خانه تاریخی صادقی را به رستوران تبدیل نموده اند. یک دریاچه طبیعی داخل شهری در کشور هست به نام شورابیل که یکی از بی نظیرترین جاهای دیدنی اردبیل است.

مجتمع گردشگری شورابیل بزرگ ترین پیست پیاده روی کشور را دارد. مسافت آن 7 کیلومتر است و دور تا دور دریاچه را می زند.

این جا انواع دوچرخه و موتور سیکلت برقی در کنار دریاچه، قطار تفریحی، قایقرانی، اتوبوس دریایی، زیپ لاین روی دریاچه و شهربازی هم وجود دارد. چند هتل نیز در کنار دریاچه شورابیل هستند که می توانید برای اقامت از آن ها استفاده کنید.

رودخانه بالیخلو از وسط شهر عبور می نماید. پارک ساحلی و خیابان معلم، مکان تفریحی مناسبی برای گردشگران هستند که در حاشیه دریاچه به چشم می خورند.

روستای سردابه هم یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل است و هر سال شمار زیادی از گردشگران خارجی و داخلی به چشمه های آبگرم طبیعی و منطقه ییلاقی زیبای این جا سرازیر می شوند.

پل معلق و تمام شیشه ای در منطقه دربند هیر با فاصله 20 کیلومتری از اردبیل قرار گرفته که در بهار 98 راه اندازی شده است. می توانید سری هم به آن جا زده و تجربه جدیدی را در شهر اردبیل به دست بیاورید.

دشت مغان

در شمالی ترین قسمت اردبیل می توانید به سراغ دشت مغان بروید، در واقع نام جلگه ای است که زیستگاه انسان های نخستین بوده و تاریخش به دوران نوح و قوم های عاد و ثمود می رسد. علاوه بر این ها می دانیم حوادث و وقایع بزرگی را هم از سر گذرانده است.

بنابراین خیلی فرقی نمی نماید شما طبیعت گرد باشید یا تاریخ گرد، گردشگری حرفه ای باشید یا آماتور، در هر صورت دشت مغان با تعداد زیادی آثار تاریخی و مکان های طبیعی می تواند حسابی شما را سرگرم نموده و ساعت های تان را مال خود کند.

مشگین شهر و پل به یاد ماندنی

از میدان وحدت اردبیل می توانید به سمت مشگین شهر در فاصله 100 کیلومتری حرکت کنید. در خروجی شهر امامزاده صدرالدین را هم سر بزنید که یکی از جاذبه های مذهبی اردبیل به حساب می آید. در اینجا پمپ بنزین هم هست.

بین راه در روستای پیرازمیان، منطقه باستانی شهریئری با قدمت 8 هزار سال قبل از میلاد مسیح را خواهید دید، با آن مجسمه های سنگی که به بیش از 200 پیکره می رسند. به شکل انسان که باستان شناسان آنجا را رصدخانه یا معبد نام گذاشته اند. این پیکره ها به جز یک مورد که آن هم گمان می گردد موبد معبد بوده است، دهان ندارند. چه قدر شگفت انگیز.

تعدادی از جاهای دیدنی اردبیل در همین مشگین شهر وجود دارند و شاید چند روز برای دیدن آن ها وقت ضروری است. آبگرم های قینرجه، شابیل، وله زیر، موئیل و قوتورسویی در جاهای مختلف این شهرستان پراکنده اند.

خوب پل معلق و به یاد ماندنی مشگین شهر هم که طولانی ترین پل معلق خاورمیانه و نخستین پل معلق تفریحی ایران است را هم حتما ببینید. امکانات گردشگری و تفریحی مانند زیپ لاین از دیگر جاذبه های این شهرستان است. عکس های زیبایی که از این پل معلق ثبت می کنید مهم ترین آن ها در سفرتان خواهند بود. روی رودخانه خیاوچایی و در پارک جنگلی مشگین شهر قرار گرفته است و در ارتفاعی 80 متری، 2 متر عرض و 365 متر طول دارد.

منطقه ای زیبا در ییلاقات ملک سویی وجود دارد که در بیش تر فصول سال می توانید ابرها را زیر پای خود ببینید. اکوکمپ عشایری با 8 کلبه کوهستانی هم در دامنه سبلان و مجاورت آبشار 800 متری گورگور و آبگرم ملک سویی خواهید دید که می تواند برای اقامت مناسب باشد.

شیروان دره سی از آن دره های اسرارآمیز است که در فهرست جاهای دیدنی اربیل می گنجد. حدود 20 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر است و نزدیکی لاهرود.

این دره عمیق و عریض با دیواره های صخره ای مساحتی حدود 75 کیلومتر مربع دارد. سنگ هایش به صورت تندیس هایی دیده می شوند که گویا به دست هنرمندی تراشیده شده اند. به عنوان دومین ژئو پارک خاورمیانه در حال طی کردن مراحل ثبت در سازمان یونسکو است.

روستا گردی در اردبیل

جاذبه های گردشگری حاشیه رود ارس در پارس آباد، گمرک بیله سوار و بازار مرزی این گمرک از جاهای دیدنی اردبیل در شهرهای مرزی است. روستاهای گردشگری بخش موران و خانه بوم گردی روستای شوون جاذبه های شهرهای شمالی استان هستند و روستاگردی بین زیبایی های روستاهای موران زبانزد است.

می توانید به روستای سرسبز شوون هم که به دلیل موقعیت جغرافیایی اش دو فصل بهار دارد، حتما سر بزنید. پاییز آن جا همانند بهار سرسبز و دیدنی است. روستای شوون رشته کوه های زیبا و سواحل سرسبز، رودخانه های دائمی چون قاراسو، ساری قمیش و… دارد و مأوای گردشگران است.

سرعین شهر چشمه های آب گرم

سرعین اردبیل مشهور به شهر چشمه های آب گرم است. 12 چشمه آبگرم مدرن در سرعین هست که با خواص درمانی مختلف گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود می کشاند. اصلا سرعین شهری توریستی است و تعداد بسیاری اقامتگاه و هتل هم در آن وجود دارد.

از جاذبه های دیگر آن می توان به پیست اسکی آلوارس و روستای تاریخی و زیرزمینی کنزق اشاره نمود. روستای ویلادره با فرآورده ها و غذاهای روستایی می تواند حسابی پذیرای گردشگران باشد.

پیشنهاد مطالعه: می توانید برای کسب اطلاعاتی دقیق تر از سرعین مطلب: سرعین ، شهر چشمه های آب گرم را مطالعه کنید.

راستا خروج از اردبیل

ابتدا می توانید به جنوب استان اردبیل بروید و جاذبه های شهرهای خلخال و کوثر را هم ببینید. همچنین روستاهای بخش شاهرود که به زبانی بازمانده از ایران باستان صحبت می نمایند و فرهنگی اصیل دارند، روستاهای بخش خورش رستم مانند روستای پلکانی کزج و روستای خمس با هتل که همه و همه از جاذبه های خلخال به شمار می فرایند هم می تواند مقاصد گردشگری خوبی برای شما باشد.

همچنین که در این راستا با ورود به جاده اسالم و پونل می توانید به ماسوله گیلان و شهرهای شمالی برسید یا به سوی زنجان بروید.

راستا دوم هم برای خروج از اردبیل، رفتن از سرعین به سمت نیر است که با دیدن بولاغلار و پل تاریخی قرمیزی کورپی می توانید به طرف سراب آذربایجان شرقی بروید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 658

به "جاهای دیدنی اردبیل ؛ سفری به بام ایران" امتیاز دهید

2 کاربر به "جاهای دیدنی اردبیل ؛ سفری به بام ایران" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی اردبیل ؛ سفری به بام ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید