دریاچه اسکندرکول از دیدنی های منحصربفرد تاجیکستان، عکس

به گزارش مجله زیبایی زندگی، دریاچه اسکندرکول تاجیکستان بی شک یکی از هدیه های ویژه طبیعت است که دیدن آن بیشتر نصیب گردشگران ماجراجویی می گردد که حاضرند سختی راه را پذیرا باشند و 2 هزار متر از کوه های فان بالا بروند تا به پهنه زمردگون دریاچه برسند.

دریاچه اسکندرکول از دیدنی های منحصربفرد تاجیکستان، عکس

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

دریاچه اسکندرکول یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی و از محبوب ترین جاذبه های کشور تاجیکستان است که در میان کوهستان فان (Fann Mountains) واقع شده است. برای آن که به این دریاچه برسید باید چند ساعتی از شهر دوشنبه، پایتخت این کشور فاصله بگیرید و خود را به ارتفاع 2100 متری این کوهستان برسانید. در این ارتفاع، با دریاچه مثلثی شکل و وسیعی رو به رو خواهید شد که وسعتش به 3.4 کیلومتر مربع می رسد.

درباره مختصات جغرافیایی دریاچه اسکندرکول باید گفت که این نگین فیروزه ای، بر روی دامنه های شمالی رشته کوه گیسار (Gissar Range) قرار گرفته و یکی از مرتفع ترین نقاط این کوهستان محسوب می گردد؛ بنابراین ترکیبی از تفریحات کوهنوردی و طبیعت گردی پیش روی شما واقع شده است و باید از آمادگی جسمانی و روحیه طبیعت گردی برخوردار باشید.

نکته جالبی که درباره این دریاچه وجود دارد، نام آن است. همان طور که می توان حدس زد، اسکندرکول نام خود را از اسکندر مقدونی گرفته و سال ها، مادر داستان ها و افسانه های بسیاری بوده است.

جاذبه های دریاچه اسکندرکول

پس از یک ماشین سواری سه ساعته از شهر دوشنبه، به دریاچه می رسید و برای تفریح در ادامه روز، می توانید از راه های زیر بهره ببرید:

آبشار نیاگارا در فان: هنگامی که رودخانه اسکندر راهش را از دریاچه جدا می نماید، آبشاری زیبا پدید می آورد که از سوی محلی ها به نام نیاگارا شناخته می گردد و ارتفاعی 38 متری دارد. درست بر بالای این آبشار سکوی تماشایی ساخته اند که می توانید دقایقی را به تماشای شکوه و خروش آبشار بگذرانید.

پس از آن که به دریاچه رسیدید، به راحتی محل اقامت و کمپینگ ها را خواهید یافت. اگر از این نقطه حدود 30 دقیقه پیاده روی کنید، به آبشار زیبای دیگری نیز خواهید رسید.

همچنین درست روبه روی دریاچه، کلبه ای تابستانه به نام رییس جمهور تاجیکستان (Presidents dacha) واقع شده است که بازدید از آن جالب است.

در نزدیکی اسکندرکول، دریاچه دیگری وجود دارد که با نام دریاچه مارها شناخته می گردد که به جهت فراوانی مارها درون آب آن است. در بالای دریاچه مارها، دره ای باریک دیده می گردد که خود آبشار زیبای دیگری را شکل داده است. البته دسترسی به این دریاچه و آبشار کمی سخت است و نیاز به راهنما دارد.

اگر اشتیاق و کنجکاوی شما به قدری است که ماجراجویی خود را ادامه بدهید، می توانید به روستایی در نزدیکی، به نام ساریتاگ (Sarytag) بروید و در دره کازنوک (Kaznok) گردش کنید.

تفریحات دریاچه

از آنجاکه اسکندرکول دریاچه ای کوهستانی است، انتظار نداشته باشید بتوانید در ارتفاع 2 هزار متری، درون آب زمردینش شنا کنید. چرا که آب بسیار سردی دارد و فقط در صورتی که بدن مقاومی داشته باشید اواخر تابستان می توانید تنی به آب اسکندرکول بزنید. تفریحات جذاب دیگری وجود دارد که در اسکندرکول شما را به خود می خواند. این تفریحات عبارت است از:

کوهنوردی و پیاده روی در اطراف دریاچه

همان طور که شرح دادیم، اسکندرکول در دل کوهستان و در ارتفاعات قرار گرفته است؛ بنابراین بدیهی است که فرصت مناسبی برای پیاده روی، گشت و گذار و کوه نوردی پیش روی شما قرار داشته باشد.

پرنده نگری

در اطراف دریاچه زیبای اسکندرکول، پرندگان خاص و منحصر به فرد بسیاری به چشم می خورد. اگر از علاقه مندان به حیات وحش هستید، خود را برای یک پرنده نگری تمام عیار آماده کنید.

عکاسی

می توانید دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای خود را بردارید و برای ثبت طبیعت زیبا و بی نظیر اسکندرکول دست به کار شوید.

قایق سواری

در صورتی که خوش شانس باشید می توانید با پرداخت هزینه ای، سوار قایق بومی ها شوید و در دریاچه قدری گردش کنید.

گونه های خاص دریاچه اسکندرکول

دریاچه اسکندرکول به همراه زمین های کوهستانی اطرافش، در مجموع مساحت 300 کیلومتر مربع را در بر می گیرد که این محدوده خود حفاظتگاهی طبیعی و مجموعه ای بی نظیر از زیستگاه ها محسوب می گردد، چراکه علاوه بر خود دریاچه، در اطراف نیز رودخانه هایی را مشاهده خواهید کرد. مرغزارها، جنگل های پهن برگ و درختان سرو کوهی و البته بوته زارها و مرغزارهای کوهستانی را نیز نباید از قلم انداخت.

وجود چنین ترکیبی باعث می گردد تا این منطقه میزبان و پذیرای حیوانات مختلفی باشد. این تنوع به خصوص در پرندگان بومی این ناحیه بسیار مشهود است؛ به گونه ای که سازمان بین المللی حفاظت از پرندگان (BirdLife)، بیش از نیمی از این محدوده وسیع را به عنوان یکی زیستگاه های مهم پرندگان شناسایی نموده است. به غیر از پرندگان مختلف، حیوانات دیگری نیز در اطراف دریاچه زندگی می نمایند که از آن جمله می توان به خرس، پلنگ برفی، کبک کوهی و بوقلمون وحشی اشاره نمود.

پوشش گیاهی دریاچه اسکندرکول

در تمام اطراف دریاچه زیبا و دلفریب اسکندرکول، مجموعه ای از درختان بید، درختچه های زرشک، گل های نسترن و درختان زالزالک به چشم می خورد. البته تنوع گیاهی دریاچه بیش از این هاست و منطقه وسیعی از اطراف اسکندرکول را درختانی چون غان، توس، صنوبر و سرو پوشانده است.

کجا بمانیم؟

برای اقامت در اطراف دریاچه چندین راه پیش روی شماست.

کلبه های اطراف دریاچه

حدود 30 کلبه در شمال دریاچه به چشم می خورد که می توانید برای شب مانی و استراحت روی آن ها حساب کنید. این کلبه ها با دو نوع قدیم و جدید از امکانات خوبی برخوردارند.

چادر و کمپینگ

اگر وسایل لازم و لباس های مناسب را به همراه دارید به دل طبیعت وحشی این ناحیه بروید و چادر بزنید. به علاوه این امکان نیز وجود دارد که در اطراف این دریاچه و طبیعت مسحور نماینده اش بمانید. از مزایای بخش کمپینگ این است که به سرویس بهداشتی دسترسی خواهید داشت. هزینه استفاده از محوطه کمپینگ بسیار ارزان و به صرفه است.

مهمان خانه ها و هاستل ها

گران ترین گزینه ممکن، مهمان خانه ها و یا خانه های محلی است که می توانید آن ها را در روستای سارتیاگ و یا شهرستان خانچوچ (Kanchoch) بیابید.

بهترین فصل سفر

دریاچه اسکندرکول تاجیکستان در ارتفاع 2 هزار متری واقع شده است، بنابراین می توانید آب و هوای سرد و خنکی را در تمام فصول سال انتظار داشته باشید.

بهار: در دو ماه نخستین بهار، میانگین بارش باران بالاست. در ماه فروردین، دمای هوا پایین و به نسبت زمستانی است و به تدریج با نزدیک شدن به تابستان، دمای هوا افزایش می یابد.

تابستان: سه ماه تابستان دمای هوا در نزدیکی دریاچه اسکندرکول مناسب و در حدود 20 درجه سانتیگراد است. البته دقت کنید که در طول شب دمای هوا پایین خواهد آمد و همچنان به لباس های گرم نیاز خواهید داشت. میانگین بارش باران نیز در این سه ماه بسیار پایین است.

پاییز: با فاصله دریافت از روزهای گرم تابستان، دمای هوا افت بیشتری خواهد نمود. میانگین دما در ماه مهر در حدود 9 درجه است اما هر چه بیشتر می گذرد، افت دما و همچنین بارش باران و برف شدت می گیرد.

زمستان: بیشترین بارش برف و باران و البته کاهش دما را در همین فصل خواهید دید. اگر از عاشقان کوهستان های برفی هستند، زمستان می تواند فصل سفر مناسبی برای شما باشد. البته برداشتن تجهیزات و وسایل لازم را از یاد نبرید و اگر به مختصات منطقه آشنایی ندارید، وجود راهنمای بومی الزامی است.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1072

به "دریاچه اسکندرکول از دیدنی های منحصربفرد تاجیکستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه اسکندرکول از دیدنی های منحصربفرد تاجیکستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید