روایت تئوریسین کشتی ایران از گربه سیاه یزدانی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، منصور برزگر معتقد است همانطور که علیرضا حیدری انتها توانست الدار کورتانیدزه گرجستانی را شکست دهد، حسن یزدانی هم می تواند بر دیوید تیلور غلبه کند.

روایت تئوریسین کشتی ایران از گربه سیاه یزدانی

به گزارش خبرنگاران، حسن یزدانی مدال طلای المپیک و دنیا را در کارنامه دارد، اما امروز ورزش ایران برای طلایی دیگر روی او حساب ویژه ای باز نموده است. با وجود توانایی ها و کوشش بسیار حسن یزدانی در سال های اخیر، او دو بار مغلوب دیوید تیلور آمریکایی شده است و بعضی معتقدند آزادکار وزن 86 کیلوگرم کشورمان، همچنان کار سختی مقابل این کشتی گیر در المپیک توکیو خواهد داشت.

در کشتی ایران نمونه های مشابه کمی نداشته ایم؛ کشتی گیرانی که به اصطلاح، سبک کشتی آنها به هم نمی خورد و با وجود اینکه که نفر اول یک وزن بوده اند، به یک حریف تکراری می باختند.

نزدیک ترین و ملموس ترینِ این مثال ها، ماجرای شکست های متوالی علیرضا حیدری به الدار کورتانیدزه گرجستانی است. حیدری تا سال ها همه حریفانش را می بُرد، اما به کورتانیدزه می باخت تا اینکه در المپیک 2004 توانست از حریفی که یک سر و گردن از او کوتاه تر بود، انتقام بگیرد.

البته اتفاق دیگری هم در آتن رخ داد. حیدری تمام انرژی و تمرکزش را در سال المپیک روی شکست کورتانیدزه گذاشته بود و این حریف را هم شکست داد، اما در ادامه و در جایی که بیش از همواره به طلای المپیک نزدیک بود، مغلوب ابراگیموف ازبک شد؛ هرچند آن کشتی هم با اشتباهات داوری همراه بود.

فدراسیون کشتی از چندی پیش از تشکیل کارگروه تخصصی برای تحلیل فنی مبارزه یزدانی و تیلور خبر داده است که منصور برزگر، یکی از اعضای این کارگروه است.

برزگر در این مورد به خبرنگار خبرنگاران گفت: در این باره صحبت هایی شده است. من از کسانی هستم که انتقاد شدید دارم از اینکه همه کارها را گردن مربی می اندازیم و در نهایت هم فقط او را سیبل می کنیم. در دوره ما من بررسیور و بدنساز هم بودم. بعد پیشنهاد دادم و قبول کردند که افراد مجزایی را برای این کارها بیاوریم. زمان خادم که مربی شدم، تقاضا کردم دوربین فیلمبرداری بیاورند و از مسابقات دنیای فیلم بگیرند که این کار انجام شد. بعدها برای کشتی با کورتانیدزه توانستیم آن فیلم ها را بررسی کنیم.

تئوریسین کشتی ایران خاطر نشان کرد: اگر در خصوص کشتی حسن یزدانی با آمریکایی هم نظر برزگر و آقای ایکس نباشد، باید عده ای باشند که کشتی او را حلاجی نمایند و ببینند نقاط قوت و ضعف او کجاست. یک بار گفتیم حسن آماده نیست و به این علت باخته، اما دفعه بعد آماده بود و باز هم باخت. الان آنها هم آماده هستند و همه جوره می خواهند مدال وزن 86 کیلو را ببرند. ما هم روی کاغذ یک شانس طلا بیشتر نداریم و باید محکم به آن بچسبیم.

باید حواس مان به همه حریفان حسن یزدانی باشد و ببینیم روس ها چه کسی را می آورند.، وی ضمن بیان این جمله توضیح داد: این خیلی بد بود که حیدری در جام داغستان به ابراگیموف باخته بود، اما اصلاً این را نادیده گرفتیم و همه فکرمان شده بود کورتانیدزه؛ در حالی که باید روی همه حریفان زوم می کردیم.

دارنده مدال نقره المپیک 1976 به ذکر خاطره ای از دوران کشتی خود نیز پرداخت و گفت: من در المپیک گفتم ژاپن را بردم و تمام است، اما رفتم و باختم. در حالی که حریف ژاپنی یک سال تمام روی همه حرکات من کار نموده بود. این نشان می دهد آنها می شوند ژاپن، ما می شویم ایران. زمان ما هم کشتی گیری در اصفهان به نام رجایی بود که کشتی ام با او گره می خورد و می باختم. رضا حسینی مربی کشتی قزوین بود و از او پرسیدم چگونه با او خوب کشتی می گیری. حسینی گفت رجایی یک خیمه دارد، اگر هر زیری که می گیری نگذاری خیمه بزند، به مشکل می خورد.

برزگر گفت: ما با علی حیدری بحث می کردیم و گفتم تو می خواهی زیر بگیری. وقتی گرفتی بنشین و پایش را بگیر. حیدری در المپیک دو تا زیر گرفت، نشست و بلند شد. چهار بار باخت اما در نهایت کورتانیدزه را شکست داد. علیرضا رضایی هم با یک حرکت کمر به کمر که به او گفتم، نماینده مغولستان را برد. کشتی گیر با دست چپ یا راست برود زیر کتف، کشتی عوض می گردد. اگر یک پا 10 سانتیمتر جلو یا عقب باشد، کشتی تغییر می نماید. تمام ثانیه های کشتی خیلی حساس است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1615

به "روایت تئوریسین کشتی ایران از گربه سیاه یزدانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت تئوریسین کشتی ایران از گربه سیاه یزدانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید