روش های افزایش روحیه کار

به گزارش مجله زیبایی زندگی، ما اغلب فراموش می کنیم یا غافلیم که ظرفیت و توانایی مان برای ارتقای کیفیت عملکرد در محیط کاری از راه فکر کردن و عمل به گونه ای متفاوت چقدر می تواند سبب پیشرفت کار گردد. هنگامی که مسئله ای در محیط کار پیش می آید، معمولاً روی بدترین حوادث ممکن متمرکز می شویم. این در حالی است که معمولاً 90 درصد آنچه نگران آن هستیم، هرگز به حقیقت نمی پیوندد. پس چه چیزی را می خواهیم ثابت کنیم؟ اگر حاضرید از شر منفی بافی در محل کار خلاص شوید، این نگرش های خنده آور و مضحک را امتحان کنید.

روش های افزایش روحیه کار

روش های افزایش روحیه کار

ما اغلب فراموش می کنیم یا غافلیم که ظرفیت و توانایی مان برای ارتقای کیفیت عملکرد در محیط کاری از راه فکر کردن و عمل به گونه ای متفاوت چقدر می تواند سبب پیشرفت کار گردد.

هنگامی که مسئله ای در محیط کار پیش می آید، معمولاً روی بدترین حوادث ممکن متمرکز می شویم. این در حالی است که معمولاً 90 درصد آنچه نگران آن هستیم، هرگز به حقیقت نمی پیوندد. پس چه چیزی را می خواهیم ثابت کنیم؟ اگر حاضرید از شر منفی بافی در محل کار خلاص شوید، این نگرش های خنده آور و مضحک را امتحان کنید.

استراحت کنید

تحقیقات اخیر درباره مغز انسان نشان می دهد که استراحت روحی و جسمی پس از یک دوره طولانی کار، افراد را شاداب و سرحال می نماید، به آنها در حل مسایل بغرنج یاری می نماید و وقتی تمرکزشان را دوباره بازیافتند، آنها را وارد یک قالب ذهنی ثمربخش تر می نماید. پس بین کارهای طولانی و سخت در محیط کاری، مکرراً استراحت کنید. از این واهمه نداشته باشید که برخی همکاران تان شما را در انجام کارهای سخت، تنبل و ناتوان تصور نمایند. در واقع با استراحت کافی خود را شاداب نگه می دارید و بهتر کار می کنید. به عبارت دیگر شما سخت تر یا دست کم هوشیارتر و تندتر کار خواهید کرد.

از خودتان تمجید کنید

شما در محیط کار نهایت کوشش تان را می کنید. این طور نیست؟ هر آنچه در چنته داشته اید به کار برده اید. درست است؟ گاهی این واقعیات را به یاد بیاورید و به خاطر آن خودتان را تحسین کنید. البته قدردانی و تشکر دیگران هم لذتبخش است. بنابراین اگر با چنین موضوعی روبرو نشده اید، یک اقدام واقعاً جسورانه بکنید؛ از دیگران و مخصوصاً رؤسای خود تقاضا کنید از شما تشکر و قدردانی نمایند. جرأت این کار را دارید؟

یک راه شگفت انگیز برای قدردانی و تشکر از خود این است که هرچند وقت یک بار به خودتان پاداش بدهید. مثلاً اگر هفته گذشته در محل کارتان کار سختی را انجام داده اید، از خانه بیرون بزنید و یک بستنی میوه ای خامه دار برای خودتان خریداری کنید. از قلم نیاندازید که فقط برای پیروزی های تان به خود پاداش نمی دهید، بلکه این کار را برای شخص خود انجام می دهید. اگر فقط از کارهای توام با پیروزی تقدیر کنید، فرصت دسترسی به سیستم خود پاداش دهی در مواقعی که بیشترین احتیاج را به آن دارید، از دست می رود. روحیه شاداب و بشاش و هم اعتماد به نفس خود را به هر طریق ممکن حفظ کنید. شما انسانید، به خودتان بگویید: آری، البته که می توانم.

راهنمایی سلول های مغز برای کسب پیروزی

تکنیک قدیمی مثبت اندیشیدن برای حفظ نگرش مثبت به امور روزمره، استفاده از کارت تأیید است. روی یک کارت اندیکس درباره هر چیزی که دوست دارید، جمله ای که به صورت اخباری به زمان حال و با افعال معلوم بنویسید. صفات یا قیود تفصیلی به آن اضافه کنید. برای مثال: هر هفته با شوق و اشتیاق فراوان از مقدار فروش هفته قبل پیشی می گیرم یا افراد پروژه ام را ماه به ماه به انجام کارهای برجسته تشویق می کنم یا سعی کنید عبارات مورد نظر خود را به مجذوب کننده ترین شیوه بیان کنید.

مغزتان به تدریج این جملات را به اسم حقایق اتخاذ می نماید و به پردازشگرهای خود دستور می دهد راه های تحقق آن را بیابند. کارت های اندیکس خود را به همراه داشته باشید و هر روز 15 تا 20 دقیقه آنها را مطالعه کنید. برای هر هدف یا آرزویی که می توانید فکرش را بکنید، یک کارت تنظیم کنید. این ایده ساده و تمسخرآمیز در ظاهر را دست کم نگیرید، چرا که واقعاً کارساز است.

در صورت انجام چنین کاری، گذر زمان به شما نشان خواهد داد که دیگر قادر نخواهید بود برای انجام خواسته های تان راهی غیر از نوشتن آنها روی یک کارت تصور کنید.

به طبیعت بپیوندید

وقتی این قدر در محیط سرپوشیده کار زندگی می کنید، فراموش می کنید که یکی از جنبه های کلیدی شخصیت شما پیوند با طبیعت است. از آنجا که نوع بشر بخش اعظم تکامل چند میلیون ساله اش را صرف سازگاری با محیط بیرون نموده، کاملاً طبیعی است که اگر پیوند خود را با طبیعت حفظ نکند، توازن درونی خود را از دست می دهد.

وقتی قصد دارید خستگی در کنید یا به خاطر کارهایی که انجام داده اید از خودتان تقدیر و تشکر کنید، تا آنجا که برای تان مقدور است این کارها را در طبیعت انجام دهید. به یک برکه کوچک و آرام نزدیک محل کارتان یا یک کوچه باغ، یک مزرعه، به زیر یک درخت یا یک جاده ییلاقی بی سر و صدا پناه ببرید. برخی افراد قسم می خورند که هر قدر هم از روش های قوی استفاده می کردند، باز بدون دسترسی به طبیعت نمی توانستند روحیه کاری خود را افزایش دهند. حفظ پیوند با طبیعت را بخش لاینفک و دایمی برنامه کاری و زندگی شخصی تان قرار دهید چرا که به اسم یک انسان، به شدت به آن احتیاج دارید.

منبع: کوچه ما، شماره 9.

منبع: راسخون
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1844

به "روش های افزایش روحیه کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های افزایش روحیه کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید