سه علت شایع تنبلی چشم

یک جراح و متخصص چشم، گفت: استفاده روز افزون از وسایل الکترونیک، باعث شده سن بروز خشکی چشم، به سه تا چهار سالگی برسد.

سه علت شایع تنبلی چشم

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حسین آقایی با عنوان این مطلب که بینایی موثرترین حس انسان است که در اکثر فعالیت های روزمره زندگی نقش دارد، اضافه نمود: شناختن چهره اشخاص در خیابان، تماشای تلویزیون، کار با رایانه، روزنامه خواندن، کار با گوشی های هوشمند، کتاب خواندن، دیدن برچسب قیمت در فروشگاه ها و رانندگی، تنها نمونه ای از فعالیت های روزمره است که انجام آن ها احتیاج به وجود یک سیستم بینایی سالم و کارآمد دارد و نظر بر همین اهمیت، آنالیز سلامت این حس از همان روز های ابتدایی تولد آغاز و ادامه می یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، ادامه داد: علاوه بر فعالیت های مطرح شده، خواندن و نوشتن دو عملکرد مهمی هستند که وابستگی زیادی به بینایی دارند لذا به گزاف سخن نگفته ایم اگر بینایی را مهمترین و کارآمدترین حس از حواس پنجگانه در نظر بگیریم.

این فلوشیپ قرنیه گفت: بیشترین تعامل نوزاد با محیط به وسیله بینایی برقرار می گردد، در نتیجه بایستی والدین دقت و حساسیت زیادی در انجام معاینات دوره ای چشم در فرزندان دلبندشان داشته باشند.

وی اضافه نمود: بسیاری از مسائل چشمی که بر میزان کمی و کیفی بینایی اثر دارند، با مراجعه به موقع و تشخیص و درمان صحیح و پیگیری مستمر والدین قابل درمان بوده و از وقوع نقصان بینایی منجر به کاهش عملکرد جلوگیری خواهد شد.

آقایی خاطر نشان کرد: از جمله موارد مسائل بینایی قابل درمان در بچه ها می توان به مشکل امبلیوپی یا همان تنبلی چشم اشاره نمود که سه علت شایع مولد این اختلال وجود عیب انکساری بالا در هر دو چشم یا نابرابر بودن عیب انکساری در هر دو چشم، آب مروارید یا هر نوع کدورت در راستا عبور پرتو های نور به صورت مادرزادی و وجود انحرافات چشمی است که با مراجعه به موقع و انجام اقدامات درمانی لازم، از بروز تنبلی تا حد زیادی پیشگیری می گردد.

وی گفت: از جمله بیماری هایی که با کنترل مناسب می توان از تاثیرات سوء آن بر بینایی جلوگیری نمود، بیماری دیابت است که شایع ترین علت نابینایی در جهان است.

این جراح و متخصص چشم اضافه نمود: با کنترل به موقع و موثر قند خون می توان از وقوع رتینوپاتی دیابتی جلوگیری یا زمان آغاز آن را به تعویق انداخت یا در صورت وقوع این عارضه با مراجعه به متخصصین مربوطه و انجام اقدامات درمانی می توان در حفظ بینایی عملکردی اقدام نمود.

آقایی اظهار کرد: از موارد دیگر که این روز ها از جمله علل شایع ایجاد مسائل چشمی است، استفاده نادرست و طولانی مدت از گوشی همراه، رایانه و تبلت است که سن بروز اختلالاتی نظیر خشکی چشم را به سنین حتی سه تا چهار سالگی رسانده است.

وی اضافه نمود: با توجه به احتیاج بشر امروزی به استفاده روزانه از این وسایل و تکنولوژی ها بایستی اقدامات و بهداشت بینایی در زمان استفاده از این وسایل نظیر پلک زدن مکرر و تخصیص زمان هایی برای شل شدن عضلات مژگانی به صورت هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه نگاه به نقاط یا مکان هایی که 20 فوت یا 6 متر از ما فاصله دارند، انجام گیرد تا از بروز مسائلی همچون درد و قرمزی و خستگی چشم ها جلوگیری نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 12 آذر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 485

به "سه علت شایع تنبلی چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه علت شایع تنبلی چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید