قاضی زاده هاشمی: در پرونده فساد در فوتبال بیش از 30 نفر باید به دادگاه بروند، رقم قرارداد ویلموتس شفاف سازی گردد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی خواهان شفاف سازی قرارداد سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شد.

قاضی زاده هاشمی: در پرونده فساد در فوتبال بیش از 30 نفر باید به دادگاه بروند، رقم قرارداد ویلموتس شفاف سازی گردد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران احسان قاضی زاده هاشمی عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما گفت: ماجرای ویلموتس بعد از نتایج تیم ملی فوتبالمان در جام ملت های آسیا که در امارات برگزار گردید و من در یکی دو مسابقه خدمت بچه های تیم ملی بودم آغاز شد. بعد از بازی آخر با ژاپن و شکست سنگینی که ایران خورد کی روش بعد از سالیان سال مربیگری برای تیم ملی فوتبال کناره گیری کرد و رفت. از آن موقع فدراسیون مدتی به دنبال سرمربی می گشت. اسامی زیادی هم مطرح شده بود که نهایتا به ویلموتس رسید.

وی اضافه نمود: شنیده ام در آوردن ویلموتس برخی دلالان فوتبال از جمله برخی ایرانیان ساکن هلند نقش داشتند و یک نفر از هلند نقش ایفا نموده است. در نهایت ویلموتس سرمربی ایران شد، آن موقع هم بحث مطرح بود که چرا او در ایران قرارداد امضا نمی نماید؟ نهایتا آقای تاج به سفارت ایران در بلژیک رفت و قراردادی را امضا کردند که متن آن شفاف نبود.

عضو فراکسیون ورزش مجلس توضیح داد: ما تجربه ای را با کی روش داشتیم و خیلی از نقدها به کی روش با استناد به قرارداد او مطرح می شد و علی رغم اینکه او مربی به مراتب با تراز جهانی و سطح بالاتری از ویلموتس بود، تصمیم بر این بود، تجربه ما در آن قرارداد با ویلموتس تکرار نگردد و قرارداد بهتری امضا گردد اما نهایتا آن قرارداد هم در بلژیک امضا شد و او 7 ماه است سرمربی تیم ملی ایران است.

قاضی زاده تاکید نمود: در قراردادها چیزی با نام محرمانه نداریم و زمانی که رقمی با بودجه عمومی کشور و دولت و بیت المال پرداخت می گردد چیزی به نام محرمانه بودن نداریم و نیازمند شفافیت هستیم. اکنون در مجلس هم این موضوع مطرح می گردد که اگرچه در نطق، موضع گیری و سوال وجود دارد اما حتی آن را به شفافیت در رای که طرف موافق مخالف یا ممتنع رای داده است گسترش می دهیم. قطعا درباره قراردادی که میلیون ها ایرانی نسبت به تیم ملی فوتبال شان حساس هستند و نسبت به آن عشق و علاقه دارند دنبال می نمایند که سرمربی طراز اول می آید همه چیز شفاف باشد نه اینکه رقم قرارداد از جای دیگری اعلام گردد.

وی درباره مبلغ قرارداد ویلموتس گفت: در رسانه ها اعلام شد که رقم 3 میلیون یورو برای سال اول ویلموتس بوده است و من شنیدم قبل از بازی با عراق که او حتی حاضر نمی شد بیاید تیم را راهنمایی کند و به ایران نیامد و خاتمه سه چهار روز قبل از بازی آمد؛ چون رفتند و به او یورو تحویل دادند و بخشی از قرارداد انجام شد تا او برای بازی با عراق بیاید، ولی ما باخت بسیار بدی دادیم. کل افتخار ما این است که در رنکینگ اول آسیا هستیم ولی ما افت کردیم و شرایط خیلی بدی داریم و باید 4 بازی بعدی را ببریم. دو بازی به نسبت راحت تر است، اما بحرین و عراق مشکل تر است.

این عضو فراکسیون ورزش مجلس تاکید نمود: کی روش با سالیانه یک میلیون و 200 هزار دلار آغاز کرد و سال آخر با یک میلیون و 800 هزار دلار از کشور خارج شد. در مراتب با ویلموتس قرارداد گران تری بسته شد. ویلموتس و مربیان فوتبالی در اروپا مارکتی دارند که من از آن آگاه هستم. زمانی رایزن بودم و کار نموده ام. قیمت این درجه مربیان در رده ویلموتس که درجه یک نیست و درجه دو و سه است، اگر در خود اروپا بین 500، 600 هزار یورو باشد وقتی به ایران بیایند سالیانه نهایت 200 هزار یورو هم می تواند بیشتر باشد. اینها اگر بخواهند در تیم های لیگ برتر کشورهای اروپایی مربیگری نمایند با این درجه شان 600، 700 هزار یورو می گیرند. نهایتا او باید یک میلیون یورو می گرفت، اگر قرار بود قرارداد تبلیغات و واسطه و ایجنت را هم در همین رابطه ببینند. بنابراین این رقم سه برابری اصلا قابل قبول نیست و نیازمند تحقیق و تفحص است.

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: سوالات بسیاری داریم و مثلا می خواهیم بدانیم متن اصلی قرارداد و توافقات خارج از قرارداد چگونه بوده است؟ درباره مقوله تبلیغات، دستیاران و دلال شان همه چیز باید شفاف گردد. ما تجربه های دیگری داشته ایم. به فرد و تیمی اشاره نمی کنم ولی ما در تحقیق و تفحص باشگاه های ورزشی موردی داشتیم درباره مربی خارجی که سالیان قبل به باشگاه ها آمده و عدد ویژه ای در حد 3 تا 5 میلیون دلار برای دو سال و نیم قرارداد بسته است، اما وقتی رفتند که این مبلغ را به او بدهند گفته من فقط 3 میلیون دلار از شما طلب دارم!

وی مطرح کرد: گزارش تحقیق و تفحص باشگاه ها به زودی در مجلس قرائت خواهد شد. درباره بحث ویلموتس نیز او رقم را دریافت نموده و بحث بر این است که رقم واقعی قرارداد چقدر است و اگر او غرامت خواهی کند این غرامت بر چه اساسی قرار است پرداخت گردد؟ او گفته وکلایم قرار است مذاکره نمایند و شنیده ام همسرش وکیل است و اینکه چه رقم غرامتی قرار است پرداخت گردد مورد سوال است. وقتی او برای نشستن روی نیمکت در یک بازی 2 میلیون یورو دریافت می نماید برای غرامت هم ممکن است بخواهند 2 تا 3 میلیون یورو بگیرند. اینکه مذاکرات تاج با ویلموتس به کجا خواهد رسید جای سوال و ابهام دارد.

این عضو فراکسیون ورزش مجلس اضافه نمود: به همین 2 میلیون یورویی که پرداخت شده اشاره کنم. قطعا ما نیازمند شفافیت هستیم و امر محرمانه ای نداریم و قید محرمانه در قرارداد قید نشده است. همیشه در فوتبال جهان هم این رقم ها شفاف است و بازیکنان درجه یک جهانی همچون مسی وقتی اقتصادیات نمی دهند رسانه ای می گردد و دادگاه او در برابر رسانه ها برگزار می گردد.

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: عدم شفافیت در کشور ما شائبه برانگیز است و ما نیازمند شفافیت هستیم. اصل قرارداد، پرداختی ها و بحث غرامت باید شفاف باشد وگرنه بازار برآورد ها تقویت می گردد و بهتر است ما با صداقت و بیان شفاف مردم را از خودمان بدانیم اینگونه حمایت آنها را خواهیم داشت اما اگر آنها را از خودمان ندانیم در این شرایط اقتصادی که دولت بنزین را اینقدر گران می نماید مردم سوال می نمایند چرا باید دو میلیون یورو به یک مربی پرداخت گردد؟ بنزین از جیب مردم هزینه می گردد و از جیب مردم برای 7 ماه سرمربیگری ایشان این مبلغ هم از کشور می رود در حالی که او در کل یک ماه ایران بوده و حالا نمی دانیم با چه عددی قرار است این قرارداد لغو گردد؟

وی توضیح داد: فردا باید ببینیم تاج با این شرایط چکار می نماید و نه تنها تاج بلکه بالاتر از او یعنی سلطانی فر وزیر ورزش باید جوابگو باشد. من با سلطانی فر خودم شخصا و خصوصا در کمیسیون ورزش مجلس جلسات مختلفی داشته و بارها گفته ام برادر من به این وضع فوتبال برس، شفاف عمل کن و... او هم همیشه گفته چَشم برنامه هایی داریم اما اتفاقی نیفتاده است. درباره لیگ برتر گفتند دوربین و گیت و جایگاه ها آماده می گردد اما دیدید حتی علی رغم اینکه مسابقات با تاخیر برگزار گردید اما آیا همه آن اتفاقات افتاد؟ درباره بحث سرمربیگری این پول ها را دولت تامین می نماید. از کجا؟ بودجه عمومی کشور و درآمدهای آن. ما زمانی که برای یک پیمان مناقصه، مزایده ای به سایت می رود عدد و رقم آن معلوم است در یک شهری گازرسانی کنید همه چیز معلوم است چطور برای مقوله ای که همه در گیر و دار آن هستند شفافیت نداشته باشیم؟

این عضو فراکسیون ورزش مجلس یادآور شد: علاوه بر این جوابگویی هم مهم است؛ جوابگو بودن درباره نتایج یک همکاری، اینکه چقدر با بازیکنان کار شده و به انتقال تجربه پرداخته است. درباره مربی خارجی مگر چیزی غیر از این مدنظر است که تجربه انتقال داده گردد؟ وگرنه ما این همه مربیان داخلی داریم که این همه کلاس گذرانده اند.

قاضی زاده هاشمی توضیح داد: یک دوره وزارت ورزش یا فدراسیون فوتبال، بیانیه ای درباره حضور بازیکنان خارجی و مربیان دادند که چون ما اقتصاد مقاومتی داریم دچار تحریم هستیم حضور خارجی ها را به حداقل می رسانیم، اما دیدیم که این اتفاقات نیفتاد و سالانه در حوزه فوتبال میلیون ها یورو و دلار به همین صورت از کشورمان خارج می گردد اگر این امر به ارتقای فوتبال ایران یاری کند و سطح فوتبال را ارتقا دهد خیلی مناسب است اما آیا اینگونه است؟ ما مربیان خوبی داریم که دوره های مختلف جهانی را گذرانده اند و نتایج شان در تیم های داخلی از تیم های مربی خارجی بسیار درخشان تر است، اما برخی ها خود بد هستند و با نیروی وطنی خوب نیستند. واقعا در این 7 ماه امکان نتایج بدتر از این را داشتیم؟ ما هم مربی خارجی آوردیم، هم باختیم هم این همه باید پول بدهیم. باخت، باخت، باخت. اگر یک مربی ایرانی بود حداقل این همه ضرر اقتصادی و یورویی ایجاد نمی شد.

وی درباره پرونده فساد فوتبال با بیان اینکه این پرونده در مجلس نهم آغاز به آنالیز کرد اما در مجلس دهم به نتیجه رسید، گفت: گزارش این پرونده در مرداد 96 در مجلس ارائه و اصل آن در قالب 6 جلد پرونده که 1370 صفحه سند هم ضمیمه آن است توسط کمیسیون اصل 90 مجلس تهیه شد و به قوه قضائیه ارسال شد و اکنون در شعبه نهم بازپرسی دادسرا است. در این پرونده موضوعات مختلفی اشاره شده از جمله قراردادها با خارجی ها، بحث معافیت های جعلی که برای سربازی داده شده، قراردادهای تبلیغات، درصد دریافت بلیت فروشی ها که به بازیکنان خارجی داده شده و... در این پرونده که سر جمع ترکیبی است از فدراسیون تا باشگاه ها و حوزه های مختلف و دلال ها اسم بیش از 30 نفر آمده است.

این نماینده مجلس گفت: درباره حوزه فوتبال با مردم هم قبلا صحبت نموده ایم، درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان معتقدیم فدراسیون فوتبال مستقل از جای دیگری نیست اما بعد از بازی با پرسپولیس آقای اینفانتینو را آوردند و علیه این موضوع مصاحبه ای گرفتند وقتی او خواست ایران را ترک کند. این اقدامی خوب و یاری نماینده به منافع ملی و قانون جمهوری اسلامی نبود. بعد در مجمع فوق العاده گفتند نمی گردد و گفتند فیفا ورود پیدا می نماید و برای بقای خودشان این مسائل را مطرح کردند. اردیبهشت سال آینده مجمع عمومی است و امیدوارم ترکیب انتخاباتی خوب و تازه و خون تازه و جریانی با اعتقاد به تمام داشته های کشورمان به همه توانمندی های فوتبال ایران حیات و هوای تازه ای برای فوتبال ایران به ارمغان بیاورد و ما شاهد این اتفاقات نباشیم. نگرانی ما دو بازی ریسکی مان در خرداد ماه است و امیدوارم سیاست سرزمین سوخته نباشد که ما همه چیز را با هم تحویل بدهیم و دوستان عزت مندانه و با سر بالا و سرافرازی بتوانند فضای خوبی ایجاد نمایند فدراسیون فوتبال ایران را در طراز جهانی قرار بدهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 594

به "قاضی زاده هاشمی: در پرونده فساد در فوتبال بیش از 30 نفر باید به دادگاه بروند، رقم قرارداد ویلموتس شفاف سازی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاضی زاده هاشمی: در پرونده فساد در فوتبال بیش از 30 نفر باید به دادگاه بروند، رقم قرارداد ویلموتس شفاف سازی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید