قالیباف: حق و وظیفه مجلس دخالت در هر موضوعی است

به گزارش مجله زیبایی زندگی، تهران (پانا) - رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد حق و وظیفه مجلس شورای اسلامی این است که در هر موضوعی در کشور دخالت کرده و تصمیم گیری کند.

قالیباف: حق و وظیفه مجلس دخالت در هر موضوعی است

غلامرضا نوری در جلسه صبح امروز (سه شنبه) مجلس و در جریان بررسی کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران با استناد به اصول 75، 110 و 176 قانون اساسی در اخطاری گفت: طبق اصل 176 به منظور تامین منافع ملی و پاسداری انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی، شورای عالی امنیت ملی با وظایفی تشکیل شده است اما ما امروز در قالب این طرح هیچ محلی برای شورای عالی امنیت ملی نگذاشته ایم حال این که این طرح یک تصمیم برای موضوعات فنی و اقتصادی نیست و تصمیمی ملی محسوب می شود.

وی ادامه داد: در قانون اساسی صراحتا وظایف شورای امنیت ملی پیش بینی شده است و موارد متعددی را ذکر کرده، تصمیم گیری در موضوعات مهم و حساس کشور به اتخاذ تصمیمات روزانه و ساعتی نیاز دارد و منوط کردن به فرایند طولانی خلاف 176 قانون اساسی است، همچنین این طرح با اصول 110 و 75 قانون اساسی نیز مغایرت دارد.

محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطار اظهار کرد: این اخطار را طبق اصل 176 وارد نمی دانم چون ما در مجلس شورای اسلامی اختیار داریم و حق و وظیفه مجلس است که در هر موضوعی در کشور دخالت کرده و تصمیم گیری کند، این ذات مجلسِ در راس امور می باشد البته مهم این بوده که این طرح مغایرتی با قانون اساسی و شرع نداشته باشد.

وی یادآور شد: از همین رو به دوستان گفتم در بررسی این طرح اصول 75، 110 و 176 را مدنظر داشته تا مغایرتی با قانون نداشته باشد. حتما این مسائل رعایت می شود ولی این که می گویید این موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و ما نباید دخالت کنیم وارد نیست. ما با رعایت قانون اساسی و شرع حتما دخالت می کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1391

به "قالیباف: حق و وظیفه مجلس دخالت در هر موضوعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: حق و وظیفه مجلس دخالت در هر موضوعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید