قنات تاریخی نبادان، ناجی سرو ابرکوه

به گزارش مجله زیبایی زندگی، تداوم حیات سرو ابرکوه که با قدمت بسیار زیاد در آستانه خشک شدن است، در گرو بقای قنات تاریخی نبادان است.

قنات تاریخی نبادان، ناجی سرو ابرکوه

قنات نبادان از قناتهای تاریخی و باستانی کهن شهر تاریخی ابرکوه است که تا چندماه پیش جاری و قابل استفاده بوده است. سید مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد، در این مورد گفت:

متاسفانه با مجوز آب منطقه ای و جهاد کشاورزی، فوتی قنات، اعلام شده و بدون اطلاع اداره کل میراث فرهنگی استان، مجوز حفر یک حلقه چاه به جای قنات صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد گفت:

این اداره کل با مطلع شدن از این موضوع، فورا نامه ای برای جلوگیری و توقف عملیات حفر چاه به اداره آب منطقه ای ارسال و خواستار توقف فوری حفر چاه شد.

وی در این زمینه افزود:

اداره آب منطقه ای ضمن طرح موضوع کاهش فاحش آبدهی قنات مذکور و رعایت حریم منابع آبی مجاور، با اشاره به حفظ ساختمان و سازه قنات به صورت تاریخی و استفاده از راهرو آن برای انتقال آب چاه به جای قنات به اراضی کشاورزی، انجام این امر را برای حفظ سرو کهن ابرکوه و اراضی قنات نبادان حائز اهمیت دانست.

وی اشاره کرد که اگر چاه به جای قنات حفر نشود، آبی برای اراضی قدیم نبادان نمی ماند و حفر چاه را به جای قنات، عاملی برای جلوگیری از خشک شدن سرو کهن ابرکوه دانسته شده است. وی همچنین اذعان کرد، با توجه به اینکه این قنات تاریخی، طبق شواهد موجود قبل از حفر این چاه دارای آب بوده و همچنین این قنات و سرو تاریخی در فهرست ثبت آثار ملی کشور رسیده است، هرگونه دخل و تصرف در عرصه و حریم آنها بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ممنوع است.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد در ادامه گفت:

این موضوع هم اکنون از سوی واحد حقوقی این اداره کل در حال پیگیری است.

قنات نبادان یکی از قنات های تاریخی شهرستان ابرکوه بوده و به عنوان آبشخور اصلی سرو تاریخی ابرکوه در راستا خود از چهار آسیاب، یک سرداب، یک یخچال و باغات و منازل بی شماری عبور می کند و محله ای نیز به نام این قنات در شهر ابرکوه معروفیت یافته است. نام این قنات از ماه آبان گرفته شده و نام اصلی آن نوآبان است که در گفتمان محلی نبادان خوانده می شود. این قنات دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است، قسمتی از این قنات که به صورت تونل زیرزمینی درآمده در نزد گردشگران خارجی مجذوب کننده بوده و به شهر زیرزمینی یا شهر لی لی پودی معروف است.

منبع عکس کاور: ایرنا

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2031

به "قنات تاریخی نبادان، ناجی سرو ابرکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قنات تاریخی نبادان، ناجی سرو ابرکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید