محلول مغناطیسی برای حذف مواد شیمیایی ماندگار از آب در چند ثانیه

به گزارش مجله زیبایی زندگی، تجزیه این مولکول های پایدار بسیار سخت است و بر همین اساس نام مستعار مواد شیمیایی ماندگار یا ابدی برای آنها در نظر گرفته شده است...

محلول مغناطیسی برای حذف مواد شیمیایی ماندگار از آب در چند ثانیه

خبرنگاران - دانشمندان در یکی از دانشگاه های استرالیا تکنیک تازه و جذابی را برای حذف مواد شیمیایی ماندگار (Forever chemicals) سمی از آب معرفی کرده اند. افزودن محلولی به آب آلوده موجب می شود تا پوششی مولکول های آلاینده را فرا گرفته و حالتی مغناطیسی پیدا کنند، از این رو، به راحتی می توان آنها را جذب و جدا کرد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

حذف مواد شیمیایی ماندگار از آب با کمک آهنربا

مواد پر فلوئوروآلکیل و پلی فلوئوروآلکیل (PFAS) گروهی از مواد شیمیایی هستند که از دهه 1950 به دلیل خواص آب و روغن گریزی خود مورد استفاده قرار گرفته اند. با این وجود، اخیرا معین شده است که مواد شیمیایی پی اف ای اس با تعداد زیادی از مسائل سلامتی از جمله افزایش خطر ابتلا به دیابت و سرطان کبد پیوند خورده اند.

بدتر از آن، مطالعه ای تازه نشان داد که سطوح آنها در آب باران تقریبا در همه جای سیاره زمین از دستورالعمل های سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) فراتر رفته است. تجزیه این مولکول های پایدار بسیار سخت است و بر همین اساس نام مستعار مواد شیمیایی ماندگار یا ابدی برای آنها در نظر گرفته شده است.

اکنون، پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند در استرالیا تکنیکی را توسعه داده اند که می تواند به حذف مواد شیمیایی پی اف ای اس از آب کمک کند. تیم پژوهشی محلولی به نام جاذب پلیمری فلوئوردار مغناطیسی را طراحی کرده اند که وقتی به آب آلوده افزوده می شود، مولکول های پی اف ای اس را می پوشاند. این موجب مغناطیسی شدن مولکول ها شده، از این رو، روند ساده استفاده از یک آهنربا برای جذب و جدا کردن آلاینده ها از آب ممکن می شود.

در آزمایش هایی با نمونه های کوچک آب مملو از پی اف ای اس، تیم پژوهشی دانشگاه کوئینزلند دریافت که این روش می تواند بیش از 95 درصد مولکول های پی اف ای اس، از جمله بیش از 99 درصد GenX - یک ماده شیمیایی مشکل ساز - را طی حدود 30 ثانیه حذف کند.

تیم های پژوهشی زیادی روش هایی را برای تجزیه پی اف ای اس بررسی کرده اند که به طور معمول شامل کاتالیزورهایی بوده که از طریق نور فرابنفش یا گرما تحریک می شوند. برخی دیگر از هیدروژن یا آب فوق بحرانی استفاده کرده اند.

اما به گفته پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند، محلول مغناطیسی آنها نسبت به تکنیک های حذف پی اف ای اس موجود چند مزیت دارد. خود محلول را می توان تا 10 بار مورد استفاده مجدد قرار داد، می تواند بسیار سریع تر از روش های دیگر کار کند، و برای تحریک واکنش نیز نیازی به هیچ انرژی اضافی نیازی نیست.

به گفته دکتر چنگ ژانگ، یکی از نویسندگان مطالعه، روش ما نشان می دهد که می توان بیشتر این مواد شیمیایی سمی را به روشی سریع تر، ارزان تر، پاک تر و ساده تر حذف کرد. از آنجایی که فرآیند ما نیازی به برق ندارد، می توان از آن در جوامع دورافتاده و خارج از شبکه سراسری برق نیز استفاده کرد. تیم ما قصد دارد آزمایشاتی را در مقیاس بزرگ تر انجام دهد و امیدواریم طی سه سال آینده یک محصول تجاری در دسترس باشد.

این مطالعه در نشریه Angewandte Chemie منتشر شده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2240

به "محلول مغناطیسی برای حذف مواد شیمیایی ماندگار از آب در چند ثانیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محلول مغناطیسی برای حذف مواد شیمیایی ماندگار از آب در چند ثانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید