نابغه ایرانیِ شطرنج پایان باخت

به گزارش مجله زیبایی زندگی، روز پنج شنبه و از ساعت 18:30 به وقت ایران مسابقات 250 هزار دلاری شطرنج سوپرتورنمنت کارلسن در دور هفتم و پایانی، آغاز شد. در این مسابقات هشت شطرنج باز برتر و نامدار جهان حضور دارند.

نابغه ایرانیِ شطرنج پایان باخت

فیروزجا که مطمئن شده بود شانسی برای صعود ندارد، برای رتبه پنجمی می جنگید. او که با چهار شکست و دو پیروزی پیاپی شش امتیازی بود، در دور هفتم در مقابل یان نپومنیاشی برای دریافت سه امتیاز تلاش می کرد. حریف فیروزجا شطرنج باز 29 ساله روسی بود که با ریتینگ کلاسیک 2784 در رده چهارم جهان واقع شده است.

فیروزجا در دور اول در حالی که با مهره سیاه بازی می کرد، در یک بازی منطقی از حریف پیشی گرفت و پیروز شد اولین برد را کسب کند. دور دوم در حالی آغاز شد که فیروزجا با مهره سفید بازی می کرد. او در بعضی از لحظات بازی پیش بود اما در آخر این شطرنج باز روسی بود که فیروزجا را شکست داد.

دور سوم هم با برد شطرنج باز روسی همراه بود. این نتیجه نشان می داد که فیروزجا برای دریافت امتیاز از حریف باید دور چهارم را پیروز می شد تا در بازی سرنوشت بر این حریف غلبه کند. فیروزجا دور چهارم را پیروز شد تا همه چیز در بازی سرنوشت تعیین شود. فیروزجا که در بازی سرنوشت مهره سیاه را انتخاب کرد، به یک تساوی نیاز داشت اما او باخت و بازی را به این حریف قدرتمند واگذار کرد.

علیرضا با این نتایج در این مسابقات هفت امتیازی شد و در رده ششم ایستاد. او پیروز شد 20 هزار دلار را برنده شود. ناکامورا، دینگ لیرن، کارلسن و کاروانا چهار شطرنج بازی هستند که پیروز شدند به دور بعد برسند و برای مقام اول تا چهارمی بجنگند.

نفر اول شطرنج جهان با توجه به شیوع کرونا و لغو بازی های حضوری، تصمیم گرفت که یک رقابت بسیار مهیج آنلاین راه اندازی کند. او به دلیل این که علاقه مندان شطرنج در خانه ها بمانند و خلاء لغو بسیاری از مسابقات مهم و باکیفیت را احساس نکنند، تصمیم به این کار گرفت. این مسابقات در هفت دور برای هر شطرنج باز که شامل چهار بازی سریع است، برگزار می شود و هر فرد در صورت پیروزی مستقیم برابر حریف، 3 امتیاز می گیرد. در صورت تساوی دو بر دو، شطرنج بازی که در بازی سرنوشت (آرماگادون) پیروز شود، برنده 2 امتیاز خواهد بود و به بازنده یک امتیاز داده خواهد شد.

در خاتمه هفت دور، چهار نفر اول به مرحله نیمه نهایی صعود خواهند کرد. نفر اول این دیدار 70 هزار دلار برنده خواهد شد. هم چنین نفر دوم می تواند جایزه 45 هزار دلاری را برنده شود. در این رقابت ها برای تمامی شطرنج بازان جوایزی در نظر گرفته شده، به طوری که نفر آخر این دیدارها هم 15 هزار دلار برنده خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1017

به "نابغه ایرانیِ شطرنج پایان باخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابغه ایرانیِ شطرنج پایان باخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید